طارمی آن سر دنیا خودش تبدیل به «اتفاق» شده، اما صادقیان این سر جهان پز اتفاقی را می‌دهد که دیگران رقم زده‌اند. بین پیام و مهدی شباهت‌های زیادی وجود دارد که اولین‌شان «استعداد» است. اگر طارمی را بعضا با فرشاد پیوس قیاس می‌کنند، پیام صادقیان هم روزهای اول حضورش در پرسپولیس همه را یاد ناصر محمدخانی می‌انداخت. پیام در لیگ سیزدهم تبدیل به پدیده پرسپولیس شد و طارمی در لیگ چهاردهم این عنوان را به خودش اختصاص داد؛ هرچند صادقیان پیش از حضور در پرسپولیس به گمنامی طارمی نبود. پیام از تبریز به پایتخت آمد و مهدی از بوشهر؛ هر دو هم به هر حال حاشیه‌هایی داشتند، اما مساله اینجاست که در مورد طارمی، حاشیه بر متن چیره نشد. مهدی امسال تصمیم بزرگ زندگی‌اش را هم گرفت و راهی اروپا شد. مقارن با آن، او به شکل کاملا ملموسی از حواشی فاصله گرفت که نتیجه‌اش درخشش خیره‌کننده در ریوآوه بود.  

حالا برگردیم به نوع دوم ۲۸ سالگی؛ به پیام صادقیان که سوخته‌ترین استعداد این سالیان فوتبال ایران است. پیام فصل اول حضورش در پرسپولیس به شدت دیده شد و انگار این شهرت را تاب نیاورد. قطار حرکت او همان روزهای آغازین فصل دوم از ریل خارج شد و دیگر هم برنگشت. اول لمس داور و محرومیت دو ماهه بود و بعد داستان خمیازه‌ها و اخراج از پرسپولیس. صادقیان بعدتر به سه «علی» فوتبال ایران متوسل شد تا احیایش کنند؛ از دایی در صبا تا منصوریان در نفت تهران و کریمی در سپیدرود، اما نشد، چون خودش نخواست. وقتی به سبک زندگی‌اش ایراد گرفتند، یک پراید خرید که مثلا نشان بدهد زندگی آرام و ساده را برگزیده، اما واقعیت آن است که «خود» آدم باید عوض شود، نه خودروی او! تیر خلاص هم داستان راه‌اندازی یک سایت مخصوص شرط‌بندی از سوی صادقیان بود که محرومیت ۱۵ ساله او توسط کمیته اخلاق را به دنبال آورد؛ یک پایان غیررسمی برای بازیکنی که مدت‌هاست فوتبال را کنار گذاشته. می‌خواهید بدانید واکنش صادقیان به محرومیت ۱۵ ساله‌اش چه بود؟ او گفت: «کاش بیست سال محرومم می‌کردند تا رند شود!» 

صادقیان امروز به راحتی می‌توانست بخشی از تاریخ‌سازی پرسپولیس در مسیر پوکر قهرمانی باشد، اما همه سهمش به کری‌خوانی‌های بعد از این موفقیت محدود شده. او این اواخر در یک مصاحبه گفته بود: «در فوتبال به هر چه می‌خواستم رسیدم»؛ بدون اینکه حتی یک جام یا عنوان فردی معتبر برده باشد. طارمی ۲۸ ساله اما بعد از دو آقای گلی در ایران، امسال بهترین گلزن پرتغال شد. او که یک سال دیرتر از صادقیان به پرسپولیس آمد و تا ۲۳ سالگی کاملا گمنام بود، سابقه بازی در جام‌جهانی را هم دارد و امید اصلی خط آتش تیم ملی به شمار می‌آید. بله؛ این ما هستیم که آینده را می‌سازیم.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند