زنوزی رکورددار است

تا این لحظه بین ۱۶ تیم لیگ برتری در ۱۲ تیم شاهد تغییر سرمربی بوده‌ایم. در حقیقت فولاد، سپاهان، نفت مسجد سلیمان و سایپا تنها تیم‌های امسال بوده‌اند که به سرمربی ابتدای فصل‌شان وفادار مانده‌اند. بقیه حداقل یک تغییر را داشته‌اند. رکورد بیشترین تغییر با تعویض سه سرمربی در اختیار تیم‌های تراکتور، ماشین‌سازی، شهرخودرو، ذوب‌آهن و شاهین بوشهر بوده است. جالب اینکه از بین این تیم‌ها، مالکیت دو باشگاه تبریزی تراکتور و ماشین‌سازی را به طور همزمان محمدرضا زنوزی در اختیار دارد و این فعال اقتصادی به تنهایی ظرف ۲۴ هفته ۶ سرمربی در تیم‌هایش عوض کرده است.

   هیچ کجای جدول در امان نیست

سابق بر این عمده تغییرات کادرفنی مربوط به تیم‌های پایین جدول می‌شد و مدعیان قهرمانی و سهمیه، از این نظر وضعیت باثباتی داشتند. لیگ نوزدهم، اما این قاعده تجربی و منطقی را هم نقض کرد. آندره‌آ استراماچونی بلافاصله بعد از صدرنشینی موقت استقلال به بهانه عدم دریافت مطالباتش قهر کرد و رفت، گابریل کالدرون بعد از قهرمان کردن پرسپولیس در نیم‌ فصل اول چنین تصمیمی گرفت. وقتی او رفت، پرسپولیسی‌ها سرمربی دیگر تیم مدعی یعنی شهرخودرو را جذب کردند و مالک تراکتور هم که طاقت زیادی ندارد، چند بار کادرفنی را تغییر داد تا بلکه تیمش نتایج بهتری بگیرد. در واقع حجم تغییرات آن‌قدر زیاد بوده که شاید بهتر باشد به جای تحلیل جدایی‌ها، به ارزیابی دلیل عدم تغییر در چهار تیم باقی‌مانده بپردازیم! در این میان نفت مسجدسلیمان که با مهدی تارتار نتایج فراتر از انتظاری گرفته بود، از این انتخاب رضایت داشت و حتی بین دو نیم‌فصل به سختی در مقابل جدایی این مربی ایستادگی کرد. همین رضایت بین فولادی‌ها هم بابت همکاری با جواد نکونام وجود داشت. از سوی دیگر مدیران سایپا که می‌دانستند تیمشان بسیار جوان است و از ابتدا هم انتظار زیادی از ابراهیم صادقی نداشتند، به این مربی زمان دادند و الان امیدوار هستند با او در لیگ برتر بمانند. در اصفهان هم با وجود همه فراز و نشیب‌ها، شاید مهم‌ترین عامل حفظ امیر قلعه‌نویی برچسب سنتی «غیرقابل اخراج» روی این مربی باشد. امیر تا به حال از هیچ تیمی اخراج نشده و به ویژه امسال ظاهرا رقم قراردادش با سپاهان آنقدر درشت هست که قطع همکاری یکطرفه با او توجیه اقتصادی نداشته باشد!

   توفان بعد از کرونا

فوتبال ایران حتی در موقعیت قبل از کرونا هم محل تغییرات بی‌پایان مربیان بود، اما شرایط خاص ناشی از شیوع این بیماری، وضعیت را بدتر هم کرد. به عنوان مثال میشو و رادو، سرمربیان شاهین بوشهر و ذوب‌آهن دقیقا به همین بهانه به ایران برنگشتند. بعد از بازگشایی لیگ هم به خاطر شرایط برگزاری فشرده مسابقات و اهمیت بسیار بالای بازی‌های پایانی، موج تغییرات تسریع شده است. جدایی مجید جلالی از گل‌گهر دقیقا به خاطر ترس از سقوط اتفاق افتاده و البته همزمان مجتبی سرآسیابی هم در یک تصمیم غیرمنتظره از سرمربیگری شهرخودروی مشهد استعفا داده است.

   فهرست تغییرات لیگ نوزدهم

پرسپولیس: گابریل کالدرون، یحیی گل‌محمدی/  استقلال تهران: آندره‌آ استراماچونی، فرهاد مجیدی/  گل‌گهر سیرجان: وینگو بگوویچ، مجید جلالی، (نفر بعدی نامشخص)، ماشین‌سازی تبریز: رسول خطیبی، احد شیخ لاری، محمدرضا مهاجری/  نساجی مازندران: محمدرضا مهاجری، محمود فکری/  پارس جنوبی جم: فراز کمالوند، هومن افاضلی/  پیکان: حسین فرکی، عبدالله ویسی/  نفت آبادان: دراگان اسکوچیچ، بهنام سراج/  شاهین بوشهر: عبدالله ویسی، میشو کرستیچویچ، مهرداد کریمیان/  شهر خودرو: یحیی گل‌محمدی، مجتبی سرآسیایی، (نفر بعدی نامشخص)/  تراکتور: مصطفی دنیزلی، احد شیخ‌لاری، ساکت الهامی/  ذوب‌آهن: علیرضا منصوریان، میودراگ رادولوویچ ، لوکا بوناچیچ.


عجیب‌ترین خبر روز

در حالی که گزارش مفصلی از تغییرات مربیان در لیگ نوزدهم را می‌خوانید، دیروز خبر بسیار عجیبی در مورد یک جابه‌جایی احتمالی دیگر منتشر شد. بر این اساس خبرگزاری تسنیم گزارش داده است مسوولان گل‌گهر سیرجان برای دریافت رضایت‌نامه رضا مهاجری با مدیران باشگاه ماشین‌سازی تماس گرفته‌اند! مهاجری ابتدای فصل سرمربی نساجی مازندران بود، پس از این تجربه ناموفق مدتی بیرون از گود ماند و تازه دو هفته است که سرمربی ماشین‌سازی تبریز شده؛ تجربه‌ای که با دو شکست دیگر برای او آغاز شده! به روایت این رسانه مذاکرات مدیران گل‌گهر با ماشین‌سازان ادامه دارد و باید دید با انجام این انتقال بر حجم شگفتی‌های فوتبال ایران افزوده خواهد شد یا نه.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند