در این مسابقات دوازده تیم برتر قاره‌های مختلف حضور دارند که درنهایت و پس از برگزاری بازی‌های گروهی تیم‌های صعود‌کننده برای کسب مقام قهرمانی مبارزه خواهند کرد. کولاکوویچ سرمربی تیم ملی کشورمان خستگی را دلیل کسب این نتایج عنوان کرده و تاکید می‌کند: «خیلی سخت بود که مقابل مصر مثل همیشه بازی کنیم. تعداد زیادی از بازیکنان ما برای این تورنمنت از نظر جسمی آماده نیستند. جام جهانی هنوز برای ما آغاز نشده است. زمان زیادی نداشتیم و در حالی وارد مسابقات جام جهانی شدیم که آماده یک تورنمنت طولانی نبودیم. امیدوارم بازیکنان بعد از این شکست‌ها، انرژی خود را در زمین تقویت کنند. در مورد فاکتورهای بازی حرفی ندارم چون زمان زیادی برای تغییر نداشتیم. انرژی، مهم‌ترین چیزی است که نیاز داریم، تیم خسته‌ای داریم.» سعید معروف اما معتقد است تیم ملی تحت فشار زیادی قرار گرفت و این اتفاق باعث شده بازیکنان در شرایط همیشگی و عادی نباشند: «وقتی فرصت پیروزی در ست دوم را از دست دادیم با فشار روانی خیلی زیادی به بازی ادامه دادیم که کار را برای همه نفرات تیم سخت کرد. تیم ملی مصر نیز بازی بسیار قدرتمندی را از خود به نمایش گذاشت.

آنها فشار زیادی را به تیم ما وارد کردند و ما هم نتوانستیم راه نجاتی پیدا کنیم. تیم تحت فشار زیادی است.» حالا بازی سوم تیم ملی ایران مقابل کانادا که صبح جمعه و از ساعت ۵:۳۰ آغاز خواهد شد تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز خواهد بود؛ چراکه تیم کشورمان با پیروزی در این بازی می‌تواند اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و خود را مهیای حضور مقابل دیگر رقبا کند. کانادا تیم منسجم و سخت‌کوشی است، اما پیش از این تیم ایران چند بار مقابل این حریف به پیروزی رسیده است. در این میان برخی از کارشناسان تاکید کردند دست کولاکوویچ برای سرمربیان دیگر رو شده و او باید از ترفند‌های دیگری استفاده کند. محمدرضا دامغانی در این خصوص گفته: «قبل از آغاز مسابقات پیش‌بینی این بود کولاکوویچ با ترکیب جوان جام را آغاز کند، اما نمی‌دانم چرا بار دیگر شاهد حضور ترکیب اصلی بودیم. شاید کولاکوویچ لج کرده یا تفکرش این‌گونه و علاقه‌مند به استفاده از ترکیب اصلی است. دست تیم ایران برای همه حریفان رو شده است و بازیکنان ایران را کاملا شناسایی کرده‌اند. افکار کولاکوویچ برایم جای سوال دارد. حضور در جام جهانی به غیر از بحث مسائل مالی تاثیری برای حضور در المپیک ندارد. اینکه چرا کولاکوویچ از بازیکنان جوان کمتر استفاده می‌کند عجیب است.»

ضربه تعویق انتخابات

اما موضوعی که در والیبال ایران بحث برانگیز شده و بسیاری از کارشناسان معتقد هستند به وضعیت فعلی تیم ملی نیز ضربه زده است بلاتکلیفی اوضاع انتخابات ریاست فدراسیون  است که در یک سال اخیر با سرپرست اداره شده است. چند روز پیش وزارت ورزش طی حکمی علی فتاحی را به‌عنوان سرپرست فدراسیون والیبال منصوب کرد. مهلت ثبت‌نام در انتخابات ریاست این فدراسیون در حالی ۲۴ شهریور به پایان رسید که نام افشین داوری سرپرست فدراسیون در بین ثبت‌نام‌کنندگان دیده می‌شد. این اقدام و استعفای داوری از سمتش با مخالفت وزارت ورزش و جوانان روبه‌رو شد تا فتاحی موقتا سکان هدایت یکی از مهم‌ترین فدراسیون‌های ورزشی کشور را به عهده بگیرد. معرفی سرپرست فدراسیون آن هم در جریان حضور تیم ملی در جام جهانی یکی از تصمیمات عجیب بود. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند این وضعیت باعث بی‌نظمی در این فدراسیون شده و این موضوع در نتایج ضعیف تیم ملی بی‌تاثیر نبوده است. این در حالی است که سعید معروف نیز در جریان مسابقات قهرمانی آسیا که در تهران برگزار شد شدیدا از این وضعیت انتقاد و فدراسیون را «بی در و پیکر» خطاب کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند