این البته یک ادعای بسیار رایج و کلیشه‌ای در فوتبال ایران است، اما آنچه نطق محمدحسن را متمایز می‌کند، جملات او در مورد ارائه مدارک مربوط به این موضوع است! انصاری‌فرد در این مورد می‌گوید: «خبرهایی می‌شنویم که برخی دوست ندارند پرسپولیس برای چهارمین بار قهرمان شود. نمی‌خواهم زیاد توضیح بدهم که حاشیه‌ای برای تیم‌مان درست شود. ما دوست داریم در کمال آرامش جلو برویم،‌ اما اگر احساس کنیم که این عده واقعا دارند به‌صورت عملی این کار را می‌کنند مستنداتی داریم که افشا می‌کنیم.» البته گابریل کالدرون هم در نشست خبری قبل از دربی سخنان مشابهی در مورد اوج‌گیری تلاش‌ها برای جلوگیری از قهرمانی پرسپولیس به زبان آورده بود. آن زمان خیلی‌ها تصور کردند این مطالب با هماهنگی شخص انصاری‌فرد یا سایر مدیران باشگاه مطرح شده، اما دیروز آقای مدیرعامل این موضوع را تکذیب کرد و گفت در این مورد با کالدرون جلسه خواهد گذاشت تا حساسیت بیهوده به‌وجود نیاید. جالب است که انصاری‌فرد از این طرف در مورد توجیه کالدرون برای عدم انجام مصاحبه‌های حاشیه‌ساز سخن می‌گوید و از آن طرف، خودش ادعاهای به مراتب تندتری مطرح می‌کند!

سند ندادند، سند نمی‌دهند

جالب است که این مسائل در آستانه بازی پرسپولیس و سپاهان مطرح می‌شود؛ نبردی که فصل گذشته هم به اندازه کافی زیر سایه همین حرف و حدیث‌ها قرار گرفت. پارسال پرسپولیس در رقابتی تنگاتنگ با سپاهان موفق شد عنوان قهرمانی را به‌دست بیاورد و از آن زمان سرمربی این تیم به‌شدت علیه اتفاقات پشت‌پرده فوتبال ایران موضع گرفت. قلعه‌نویی اولین نفری بود که به صراحت در مورد مهندسی‌شدن نتایج در لیگ ایران سخن گفت و البته تاکید کرد که اسناد مربوط به این ادعا را منتشر خواهد کرد. امیر قلعه‌نویی ۱۱‌خرداد امسال در مصاحبه با رادیو گفته بود: «ما هم اسناد و مدارکی داریم که درحال جمع‌آوری آنها هستیم. جالب است که بگویم گزارش ناظر بازی گم شده، بعد عنوان می‌کنند از من شکایت کرده‌اند.

اتفاقا من از این شکایت استقبال و  به موقع در این مورد صحبت می‌کنم. اینکه الان بخواهم منابع اطلاعاتی‌مان را بیان کنم، کار درستی نیست.» حالا اما حدود چهار ماه از تاریخ آن مصاحبه و چهار هفته از آغاز فصل جدید فوتبال ایران می‌گذرد، بی‌آنکه ادعای قلعه‌نویی در مورد ارائه اسنادش محقق شده باشد. به این ترتیب کاملا واضح است محمدحسن انصاری‌فرد هم سند و مدرک خاصی برای ادعایش نخواهد داشت. همه می‌دانند که این حرف‌ها فقط به قصد فضاسازی و امتیازگیری مطرح می‌شود. بعد از کوپا آمه‌ریکای اخیر که لیونل مسی سخنان مشابهی را در مورد تلاش‌های جانبی برای قهرمانی برزیل مطرح کرد، مقامات انضباطی کنفدراسیون او را به مدت سه ماه از حضور در مسابقات ملی محروم و البته ۵۰ هزار دلار هم جریمه کردند. در ایران اما ادعای امیر قلعه‌نویی با برخورد خاصی مواجه نشد و امروز هم اگر انصاری‌فرد مجازات شود، صدای همه در مورد «تبعیض» به آسمان بلند خواهد شد.

آیا اصلا سندی می‌تواند وجود داشته باشد؟

فوتبال در هیچ جای جهان کاملا پاک و سالم نیست و ایران هم طبعا همین شرایط را دارد. کسی چه می‌داند؛ شاید واقعا اراده‌ای برای قهرمان شدن یا نشدن یک تیم وجود داشته باشد، اما سوال اینجاست که آیا اساسا چنین اتفاقاتی قابل «مستندسازی» است؟ یعنی واقعا می‌توان مدارک متقن دال بر مداخله در تعیین نتایج پیدا کرد؟ این اتفاق مثلا در ایتالیا با مشارکت نهادهای امنیتی و شنود گسترده تلفنی و بررسی حساب‌های بانکی رخ داد، اما آیا فوتبال ایران که حتی در بلیت‌فروشی اینترنتی هم هزار تا مشکل دارد، می‌تواند چنین پروژه‌ای را برای پاکسازی استارت بزند؟ بنابراین اینجا نهایت مدرکی که می‌توان پیدا کرد، چهارتا اشتباه داوری یا حکم متناقض انضباطی است؛ آیا با این دلایل می‌توان مهندسی بودن نتایج را ثابت کرد؟ کاش فقط هزینه این قبیل ادعاها بالاتر برود و هر کسی که دلش خواست نتواند تمام ارکان فوتبال را مثل آب خوردن متهم کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند