در واقع از گذشته تا امروز ارکان قضایی فدراسیون خود متهم به مصلحت‌اندیشی بوده‌اند و اینکه جریان عدالت در فوتبال ایران بعضا توسط افراد بانفوذ دستخوش تغییر در مسیر خود بوده است. چه این تفکرات ریشه در حقیقت داشته باشد وچه توهمات ذهنی اهالی فوتبال، اما هرچه هست هواداران فوتبال را موجی از دلمشغولی برای اجرای صحیح قانون و برخورد با دانه‌درشت‌ها فراگرفته است. تفکری که در همین پرونده پرسروصدای فوتبال ایران که مربوط به حرکت علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس است به اوج‌خود رسیده. واکنش این دروازه‌بان به شعارهای هواداران تراکتور‌در تبریز به ویدئویی جنجالی در فضای مجازی تبدیل شد. بیرانوند عذرخواهی کرد به این امید که زهر ماجرا گرفته شود وحداقل محرومیت را تجربه کند اما این رئیس فدراسیون فوتبال بود که با ورودی نسنجیده به ماجرا آتش را شعله‌ورتر کرد. او مدعی شد اثر عذرخواهی بیرانوند بیشتر از تنبیه اوست. همین اظهارنظر کافی بود تا آنها که نگران ورود لایه‌های قدرت به آرای قضایی فدراسیون و تاثیرگذاری بر آن هستند از آن به‌عنوان سندی در حمایت از گلر تیم‌ملی یاد کنند واینکه قرار است روی اشتباه اوماله کشیده شود.

پاسخ منتقدان هم اشاره تامل‌برانگیزی بود که اگر قرار به عذرخواهی باشد هرکس هرکاری می‌کند و بعد با یک عذرخواهی ساده همه‌چیز تمام می‌شود؛ که اگر این‌گونه باشد پس اصلا این همه محکمه و دادگاه و بگیروببند برای چیست؟ این وسط حتی پای اسپانسر شخصی علیرضا بیرانوند که یک شرکت نفتی است هم وسط آمد واینکه این شرکت چون قصد همکاری مشترک با فدراسیون را دارد در حل موضوع نقش داشته است. البته که در چنین فضایی آنها که در خشت دیوار فوتبال هم توطئه می‌بینند و منتظرند تا تمام ناکامی خود را به حمایت‌های جانبدارانه از دیگران ربط دهند هم حسابی در شیپور نفاق دمیدند. اینکه همیشه همین‌گونه بوده است و عزیزکرده‌های پایتخت همیشه مصون بوده‌اند و آنها همیشه مظلوم. اینکه پرونده‌های شکایت آنها خاک می‌خورد اما به بی‌عدالتی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها درخصوص آنها رسیدگی نمی‌شود. جالب اینکه رئیس کمیته انضباطی به قصد اثبات استقلالش گاف دیگری را به ثبت می‌رساند و آن اینکه خودش پیش‌قدم شده واز تاج پرسیده آیا در این پرونده خاص نظر خاصی هم دارد؟!

او دیروز به خبرگزاری فارس گفت: «در سال‌های گذشته چه در زمان ریاست آقای کفاشیان و چه در زمان آقای تاج هیچ‌کدام از روسای فدراسیون فوتبال دخالتی در کارها و پرونده‌های قضایی فدراسیون نداشته‌اند. اگر هم مهدی تاج صحبتی در مورد بیرانوند انجام داده، معنایش دخالت در رکن قضایی فدراسیون نیست. من همین امروز هم با مهدی تاج رئیس محترم فدراسیون فوتبال صحبت کردم و پرسیدم آیا بحث و نظری در مورد این پرونده دارد که ایشان تاکید کردند هیچ دخالتی در پرونده‌های قضایی ندارم و مطابق ضوابط و مقررات در این پرونده هم مثل سایر پرونده‌ها عمل شود.»  رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با اشاره به عذرخواهی بیرانوند و باشگاه پرسپولیس گفت: «عذرخواهی بیرانوند و باشگاه قطعا در صدور رای تاثیرگذار خواهد بود. همان‌طور که در پرونده‌های دادگستری ابراز ندامت و دلجویی می‌تواند در صدور حکم تاثیرگذار باشد، اما ریاست محترم فدراسیون فوتبال موکدا تاکید کرد که دخالتی در امور قضایی نخواهند داشت و توصیه‌ای هم در این مورد نداشتند و او هم خواستار اجرای دقیق مقررات براساس ضوابط و آیین‌نامه‌ها بودند و اصلا بحث تبعیض و دخالتی در امور قضایی فدراسیون مطرح نیست.» حال به‌نظر می‌رسد کمیته انضباطی فدراسیون مقابل آزمونی سخت قرار گرفته است.  رای این پرونده بیشتر از هر پرونده دیگری پای دقت‌نظر واستقلال آنها در صدور احکام خود نوشته خواهد شد و بی‌شک پس از صدور آن‌هم از زوایای مختلف مورد بحث و نقد قرار خواهد گرفت.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند