دربی نود، نود به ده

اگر مبنا را بر همین تاریخ قرار بدهیم، نودمین دربی پایتخت که هفته چهارم خواهد بود، به احتمال فراوان در میانه‌های شهریورماه برگزار می‌شود. این یعنی فدراسیون فوتبال تنها یک ماه تا برگزاری این بازی فرصت دارد و البته که این یک چالش بزرگ جدید است؛ بحرانی قبل از پایان یک بحران دیگر! مشخصا برگزاری شهرآورد برای فدراسیون فوتبال ایران اتفاق جدیدی نیست، اما آنچه دربی ۹۰ را متمایز می‌کند، الزام سازمان لیگ به تقسیم ۹۰ به ۱۰ سکوهاست. این اتفاق سال‌هاست که در دربی‌های سراسر دنیا رخ می‌دهد و حتی اگر هر دو تیم یک ورزشگاه مشترک داشته باشند، سکوها به نوبت بین آنها تقسیم می‌شود، اما از آنجا که ما در ایران همیشه دنبال «ساده‌ترین راه» هستیم، این موضوع هرگز جدی گرفته نشده است. به این ترتیب در دربی‌های پایتخت، ورزشگاه آزادی تقریبا به‌صورت مساوی تقسیم شده که یک رفتار غیراستاندارد و غیرحرفه‌ای بوده است. سازمان لیگ در چند سال گذشته فشارها را برای تغییر این رویه افزایش داده و فصل گذشته چیزی تا اجرای قانون ۹۰ به ۱۰ باقی نمانده بود، اما مخالفت باشگاه استقلال همه چیز را متوقف و به امسال موکول کرد.

استقلال چرا مخالف بود؟

دربی رفت پارسال باید به میزبانی استقلال برگزار می‌شد و این تیم محق بود که ۹۰ درصد سکوها را در اختیار هواداران خودش بگذارد، اما باشگاه با موضوع مخالفت کرد. دلیلش هم این بود که استقلالی‌ها در آغاز فصل نتایج خوبی به‌دست نیاورده بودند و مدیران این باشگاه نگران بودند مبادا ۹۰ درصد سهم تخصیص داده‌شده به هواداران‌شان پر نشود. بنابراین به آسانی زیر همه توافقات زدند و قرار شد هر دو دربی لیگ هجدهم کماکان با آرایش نصف- نصف روی سکوها برگزار شود. همان زمان اما سازمان لیگ اعلام کرد برای فصل بعد زیر بار هیچ بهانه‌ای نخواهد رفت و امکان ندارد به تقسیم‌بندی سنتی ۵۰-۵۰ تن بدهد. حالا رسیده‌ایم به فصل بعد و باز بازی رفت با میزبانی استقلال همراه شده  است. البته حداقل روی کاغذ برنامه استقلال تا پیش از دربی هفته چهارم طوری است که احتمال اندکی برای ناکامی آبی‌ها وجود دارد. شاگردان استراماچونی پیش از تقابل با پرسپولیس، در سه بازی نخست باید به مصاف ماشین‌سازی، فولاد و نفت مسجدسلیمان بروند و بعید است آنها آن‌قدر بد نتیجه بگیرند که باز هم نگران خالی ماندن سکوهای‌شان باشند. به هر تقدیر اگر یک بار این قاعده رعایت شود، راه برای اجرای قانون در دربی‌های بعدی هم هموار خواهد شد.

همین یکی را درست کنید

جان کلام؛‌ این همه توضیح دادند، اما هنوز هم هیچ‌کس نفهمیده شروع لیگ نوزدهم چرا عقب افتاد. خودشان می‌گویند موضوع مربوط به اصلاح بلیت‌فروشی و شماره‌دار کردن صندلی‌ها است تا مثلا به استانداردهای حرفه‌ای نزدیک‌تر شویم، اما افکار عمومی آن‌قدر بی‌صداقتی دیده که این حرف‌ها را راحت قبول نمی‌کند. خب اصلا بیایید فرض کنیم آقایان درست می‌گویند و واقعا دنبال حرفه‌ای کردن فوتبال هستند. اگر این‌طور است کاش برای اثبات نیت‌شان، اول از همین ماجرای تقسیم تماشاگران دربی شروع کنند. وقتی در مورد الزامات حرفه‌ای شدن فوتبال حرف می‌زنیم، یکی از ساده‌‎ترین‌شان همین است؛ همین که بالاخره شکل برگزاری دربی در ایران به شرایط استاندارد و بین‌المللی نزدیک شود. قطعا اختصاص اکثریت سکوهای ورزشگاه به یک تیم، شور و حال بسیار متفاوتی را بر دربی پایتخت حاکم می‌کند و چه بسا در تعدیل نرخ غیراستاندارد نتیجه «مساوی» در این بازی هم موثر باشد. بالاخره وقتی ۹۰ درصد ورزشگاه در اختیار یک تیم باشد، میزبان برای پیروزی عطش بیشتری خواهد داشت. البته که می‌دانیم طبق معمول بخش چشمگیری از این ماجرا مربوط به هماهنگی با ارکان بیرون از فدراسیون است.

این مطلب برایم مفید است