مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان درروزهای اخیرچند بار هشدار داده که ممکن است با شرایط فعلی فصل آینده برگزار نشود یا به‌صورت محدود برگزار شود. در واقع اشاره تاج به محدودیت‌های سخت‌افزاری برخی باشگاه‌ها و همچنین کمبود منابع مالی کافی در آنها بوده است. فدراسیون همچنین به کرات به باشگاه‌های بدهکار نیز هشدار داده که اگر بدهی‌های خود را تسویه نکنند مجوز حضور آنها درمسابقات لیگ صادر نخواهد شد. اولتیماتومی که در سال‌های گذشته نیز بارها تکرار اما هیچ‌گاه عملی نشد! این تصمیم فدراسیون کاملا درست ومنطقی است اما آنها دراین خصوص حداقل در یک مورد مقصر هستند. درحالی‌که دست فوتبال ازدریافت حق پخش تلویزیونی کوتاه شده است، مدیران این ورزش باید تمام تمرکز خود را برای روی سایر منابع درآمدی مثل تبلیغات محیطی یا بلیت‌فروشی متمرکز کنند اما تجربه سال‌های اخیر نشان داده آنها در قبال این حق باشگاه‌ها بسیار منفعلانه عمل کرده‌اند.

بلیت‌فروشی درسال قبل بسیار بی‌برنامه و شلخته دنبال شده و درحالی‌که درسال‌های اخیر الزاماتی برای فروش الکترونیکی آن از طریق مراجع بین‌المللی ایجاد شده اما تا به‌حال طرح موفقی برای اجرای آن در نظرگرفته نشده است. این درحالی است که اگراین اتفاق میسر شده بود به‌جز سودآوری مالی بهتر باشگاه‌ها، حداقل در دو بازی پرسپولیس و سپاهان درلیگ برترکه دراستادیوم آزادی برگزار شد و پرسپولیس و داماش گیلانیان در فینال جام‌حذفی، آن حواشی و جنجال‌ها ایجاد نمی‌شد. شرایط تبلیغات محیطی اما وضعیتی تاسف‌بارتر از بلیت‌فروشی دارد. سازمان لیگ در سال‌های گذشته این مسوولیت را در زمان‌های مختلف به شرکت‌های متعدد واگذار کرد اما در حقیقت هیچ زمانی نتوانست مبلغ کف مورد توافق را نیز وصول کند. به گفته مسوول بازاریابی این سازمان، شکایاتی از برخی مجریان تبلیغات محیطی برای پرداخت بدهی‌ها صورت گرفته اما به‌رغم گذشت ماه‌ها هنوز خبری از وصول مطالبات باشگاه‌ها نیست تا این منبع درآمدی نیز از کف تیم‌های فوتبال ایران برود.

حالا و در نبود این منابع،شرایط دو باشگاه پرسپولیس و استقلال درآستانه شروع فصل نوزدهم لیگ برتر به‌قدری خراب شده که وزارت ورزش مجبورشده به هرکدام ازآنها کمک مالی ۵۰۰ هزار یورویی بکند. این درحالی است که مجلس پیش ازاین کمک‌های مالی دولتی به این باشگاه‌ها را ممنوع اعلام کرده بود. این اتفاق البته فقط مسکنی برای این دو تیم محسوب می‌شود چراکه اگر وزارت ورزش،فدراسیون فوتبال ونهاد‌های دیگری مثل مجلس به حل مشکلات درآمدزایی فوتبال کمک کنند دیگر نیازی به این قبیل کمک‌های حاشیه‌ساز و بحث‌برانگیز نخواهد بود. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند