اثرات کمبود پول به‌جایی رسیده بود که تیم‌ها بازیکنان خود را برای سفرهای چند ساعته با اتوبوس جابه‌جا می‌کردند و طلب بسیاری از بازیکنان و مربیان نیز به‌صورت کامل پرداخت نشد. حالا درحالی فوتبال ایران آماده شروع لیگ نوزدهم می‌شود که هنوز هم آثار وجود این مشکل مشهود است و امیدواری برای بهبود آن به حداقل رسیده است. پیش از این مرسوم بود که برخی از باشگاه‌های لیگ برتری اردوهای پیش‌فصل خود را در کشورهای همسایه از قبیل ترکیه، قطر، ارمنستان و دیگر کشورها برگزار می‌کردند. دلیل این موضوع هم این بود که امکانات این کشورها بهتر و در دسترس‌تر بود و البته به گفته مدیران برخی از باشگاه‌ها برپایی اردو درکشوری مثل ترکیه مقرون به صرفه‌تر از خیلی از شهرهای کشورمان است! اما در روزهای اخیر ایجاد فاصله زیاد واحد پولی ایران با سایر ارزها و به‌خصوص دلار و یورو باعث شده که باشگاه‌های ایرانی قید حضور در کشورهای دیگر را بزنند.

در همین حال وزارت ورزش نیز مدتی پیش به فدراسیون فوتبال توصیه اکید کرد که باشگاه‌های فوتبال را وادار کند اردوهای خارجی را به‌دلیل هزینه‌بر بودن لغو کنند. با این شرایط و با توجه به هزینه‌های سنگین برگزاری اردوی خارج از کشور و دردسرهای آن، برگزاری اردو در داخل کشور می‌تواند به باشگاه‌ها برای انجام صرفه‌جویی و البته سرمایه‌گذاری در دیگر بخش‌ها ازجمله خرید بازیکن و ستاره‌های موردنظر کادرفنی کمک کند. پرسپولیس و استقلال به‌عنوان دو باشگاه بزرگ فوتبال ایران سال قبل به ترتیب در کشورهای  اوکراین و ترکیه اردوهای پیش‌فصل خود را برگزار کردند اما به‌نظر می‌رسد آنها امسال به‌دلیل همین نوسانات ارزی شرایط خروج از کشور را نداشته باشند. استقلال که با استخدام سرمربی ایتالیایی قصد داشت اردوی پیش‌فصل خود را به خارج از کشور منتقل کند حالا در چرخشی بزرگ و به‌دلیل ایجاد هزینه از این تصمیم صرف‌نظر کرده و به احتمال زیاد این اردو در یکی از شهرهای داخلی برگزار خواهد شد.

پرسپولیس اما این روزها اوضاع آشفته‌ای دارد و انتخاب سرمربی این تیم با پروسه‌ای طولانی همراه شده و طبیعی است که نظر سرمربی نیز در انتخاب اردوی پیش‌فصل تاثیرگذار خواهد بود. پیش از این شنیده می‌شد ترکیه مقصد این تیم خواهد بود که البته با توجه به شرایط موجود این تیم نیز در کشورمان خود را آماده فصل بعد خواهد کرد. این درحالی است که باشگاهی مثل سپاهان نیز اعلام کرده اردوی خود را در شهرهای اصفهان، مشهد و تهران برگزار خواهد کرد. سایپا نیز به شهر بروجن رفته و این روزها درحال آماده‌سازی است. با این شرایط باشگاه‌های کشورمان مجبور به چرخشی بزرگ و البته ناخواسته شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند