پرسپولیس جام نمی‌خواهد؟

الان هفته‌هاست که پرسپولیس برنده نمی‌شود و نمی‌تواند فتح جام را قطعی کند. شاید اگر پرسپولیس موفق می‌شد یکی از دو تیم ذوب‌آهن یا سپاهان را ببرد و شاید اگر می‌توانست برتری‌اش برابر تراکتورسازی را نگه دارد، الان پنجمین جام قهرمانی لیگ برتر در ویترین این باشگاه بود. پرسپولیس اما همه آن فرصت‌ها را از دست داد تا هوادارانش به بازی با ماشین‌سازی تبریز امیدوار شوند؛ آخرین بازی خانگی فصل که روی کاغذ هم زیاد سخت به نظر نمی‌رسید. دو ساعت پیش از این بازی مشخص شد بشار رسن به دلیل مصدومیت غایب است، محمد نادری هم به تشخیص برانکو روی نیمکت نشست و جای خودش را به شایان مصلح داد. پرسپولیس بازی را کمی بهتر از ماشین‌سازی شروع کرد، اما در دقیقه‌ای که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد، بازیکنی که هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد اشتباه کرد و ورق برگشت.

جلال حسینی برای لیز خوردن بدترین زمان ممکن را انتخاب کرد تا ماشین‌سازی اوایل مسابقه به گل برسد و پرسپولیس ۷۰ دقیقه برای جبران این گل انتظار بکشد. در روزی که انبوهی از ضربات سرخپوشان با فاصله کمی از کنار دروازه بیرون رفت یا توسط دخسوس مهار شد، پرسپولیس نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک - یک برابر ماشین‌سازی به دست نیاورد تا تکلیف قهرمانی به روز آخر کشیده شود. در مشهد هم پیام نیازمند فوق ستاره سپاهان بود و با مهار موقعیت‌های پرتعداد پدیده، به تثبیت نتیجه مساوی یک - یک کمک کرد. به این ترتیب پرسپولیس روز آخر برای قهرمانی به یک مساوی از بازی با پارس‌جنوبی‌جم نیاز دارد و سپاهان هم برای فتح جام، علاوه بر پیروزی بر استقلال خوزستان باید منتظر شکست سرخپوشان تهرانی باقی بماند. استقلال تهران و پدیده هم با توقف برابر حریفان خود، عملا از چرخه قهرمانی خارج شدند تا دو جام از چهار جام ساخته‌شده توسط سازمان لیگ برای بازی روز آخر بی‌استفاده باقی بماند و تنها دو کاپ قهرمانی به بوشهر و اصفهان اعزام شود.

پرسپولیس نمی‌برد که نمی‌برد

با احتساب دو بازی آسیایی برابر الاهلی عربستان و پاختاکور ازبکستان، پرسپولیس برانکو ۶ بازی است که نبرده و این اتفاق در عصر مربی کروات بی‌نظیر است. در مورد اینکه چرا پرسپولیس نمی‌برد، تحلیل‌های زیادی مطرح است. مثلا از خستگی بازیکنان، افت برخی ستاره‌های کلیدی مثل علیپور و نعمتی یا بدشانسی و بی‌دقتی بازیکنان این تیم سخن گفته می‌شود، اما نباید فراموش کنیم برنامه سرخ‌ها در این چند هفته پایانی هم دشوار بوده است. جدال با سپاهان، تراکتور و ذوب‌آهن آسان نبود و ماشین‌سازی هم زمانی به پست سرخ‌ها خورد که کوهی از انگیزه برای تاریخ‌سازی بود. حالا پرسپولیس اگر می‌خواهد جام را ببرد، باید هفته آخر برای خودش بازی کند. بقیه تیم‌ها به اندازه کافی به برانکو کمک کرده‌اند و حالا خود پرسپولیس باید یک امتیاز باقی‌مانده تا قهرمانی را پر کند؛ آیا می‌تواند؟

این مطلب برایم مفید است