بازی رفت را تراکتور ۲بریک برد، اما آن زمان جدول مسابقات شکل جدی به خود نگرفته بود و پیروزی حداقلی سرخپوشان تبریزی در لیگ برتر، کسی را متعجب نکرد. حالا اما شرایط فرق دارد. درحال‌حاضر و در آغاز ثلث سوم مسابقات لیگ، تراکتورسازی در کنار چهار تیم پرسپولیس، پدیده مشهد، استقلال تهران و سپاهان اصفهان در کورس فشرده قهرمانی قرار دارد و طبیعی است که رقبا به جدال برادرانه دربی تبریز با حساسیت بیشتری نگاه کنند. این اتفاقی است که روز پنج‌شنبه رخ داد و برتری ۲ بر صفر تراکتورسازی با آماجی از حملات و اتهام‌زنی‌های اهالی فوتبال ایران و حتی برخی مسوولان باشگاه‌ها مواجه شد. جنجال در مورد این بازی، البته از قبل از مسابقه آغاز شد؛ جایی که ماشین‌سازی به‌عنوان میزبان، به راحتی از خیر بازی در ورزشگاه بنیان‌دیزل گذشت و پذیرفت که در زمین خانگی تراکتورسازی به میدان برود. این اتفاق درحالی رخ می‌داد که تراکتورسازی در طول این فصل فقط دو پیروزی بیرون از خانه کسب کرده بود و برگزاری بازی در بنیان‌دیزل می‌توانست به ماشین‌سازی کمک کند، اما سخاوتمندی عجیب مدیران این باشگاه، موج جدیدی از اتهام‌زنی‌ها را به‌دنبال آورد.

واکنش‌ها

واکنش‌ها به پیروزی تراکتور در شهرآورد تبریز را یحیی گل‌محمدی شروع کرد. سرمربی پدیده در نشست خبری بعد از بازی با ذوب‌آهن که با شکست این تیم همراه بود، به خبرنگاران گفت: «امیدوارم اتفاق بدی در بازی تراکتورسازی و ماشین‌سازی از لحاظ تبانی نیفتاده باشد.» بعدتر معاون خبرساز باشگاه استقلال یعنی علی خطیر هم با انتشار بخشی از قوانین فیفا که مالکیت مشترک دو تیم توسط یک فرد را نفی می‌کند، در جمله‌ای معنادار نوشت: «فوتبال پاکم آرزوست.» با این وجود پیگیری این موج بیشتر توسط هواداران عادی فوتبال در فضای مجازی اتفاق افتاد و مطالب طنز و جدی بسیار زیادی در این مورد نوشته شد؛ آنقدر که مدیران عامل دو باشگاه را به واکنش وا داشت. دیروز ایوب بهتاج، مدیرعامل تراکتورسازی در این مورد گفت: «شما دیدید که دو تیم رقابت خوبی انجام دادند و هیچ مشکلی هم ندارند. شایعه‌سازان بازی را ندیدند. در وسط فصل و شرایطی که ما رقابت حساسی داریم، دوست نداریم به این موارد بپردازیم، به همین دلیل ترجیح می‌دهیم به این حواشی توجه نکنیم و در مورد آن صحبت نخواهیم کرد.»

واکنش بهتاج به پست معاون باشگاه استقلال اما عالی است: «این موضوع ارتباطی به ما ندارد که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم. روز پنج‌شنبه سه بازی دیگر هم انجام شده و اصلا معلوم نیست منظور این حرف به ما بوده یا بازی‌های دیگر. از مسوولان تیم‌های دیگر سوال کنید شاید موردی وجود داشته که به آنها مربوط بوده است.» هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل ماشین‌سازی هم در واکنش به حرف و حدیث‌ها می‌گوید: «تبانی حرف رقبای تراکتورسازی بود. این صحبت‌ها را روزنامه‌ها و چند سایت خبری مطرح کردند. هر نتیجه‌ای در این بازی به دست می‌آمد، حرف داشت. ما می‌بردیم می‌گفتند تراکتورسازی راه داد ماشین‌سازی بالا بیاید، تراکتورسازی برده است می‌گویند که تبانی بوده و اگر بازی مساوی می‌شد، می‌گفتند امتیازات را با هم تقسیم کردند.» به هر حال آنچه مشخص است اینکه تا زمانی که مساله مالکیت مشترک دو باشگاه تبریزی حل نشود، این مدل شایعات ادامه خواهد داشت.