وقتی آبی‌ها پرسپولیس را گرفتند

اتهام هواداری از تیم رقیب اما فقط مخصوص رئیس جدید هیات‌مدیره استقلال نیست؛ چه اینکه همیشه همین داستان‎‌ها در مورد مدیران ناشناخته‌ای که در پرسپولیس و استقلال پست می‌گیرند وجود داشته است. از روز اولی که ایرج عرب به‌عنوان سرپرست جدید باشگاه پرسپولیس معرفی شد، شایعاتی در مورد پیشینه هواداری او از استقلال به گوش می‌رسید. در آن زمان حتی نقل قولی از علی پروین منتشر شد بر این اساس که عرب استقلالی است؛ هرچند سلطان سرخ‌ها موضوع را تکذیب کرد. بعدتر که تحرکات آقای مدیر چندان هواداران را راضی نکرد، این فضا علیه او تشدید هم شد و کار به هجوم هواداران به صفحه شخصی او و وزیر ورزش کشید. مخصوصا اعلام آمادگی عرب برای فروش منشا به استقلال بدجوری هواداران را ناراحت کرد.

نکته اینجاست که قبلا در مورد حمیدرضا گرشاسبی و علی‌اکبر طاهری هم کم‌وبیش می‌گفتند آنها هوادار استقلال هستند. اوج این داستان اما مربوط به حمیدرضا سیاسی می‌شد؛ مدیر گمنامی که اوایل لیگ چهاردهم در پرسپولیس مسوولیت قبول کرد و با اخراج دایی در هفته هفتم یک جنجال تاریخی به پا کرد. در آن زمان گفته می‌شد سیاسی به‌عنوان مدیرعامل پرسپولیس برای استقلال اسپانسر جور کرده و چیزی حدود ۸ میلیارد تومان هم از جیب خودش به این باشگاه بخشیده است. سیاسی البته بعد از دوران کوتاه حضورش در پرسپولیس، به کلی از فوتبال محو شد و مجالی برای ارزیابی صحت و سقم این شایعات باقی نماند.

استقلال در تسخیر سرخ‌ها

این جاده اما کاملا دوطرفه است. در استقلال هم تقریبا هر مدیری در این سال‌ها روی کار آمده به پرسپولیسی بودن متهم شده است؛ از افشارزاده و افتخاری تا همین آقای فتحی که حالا رسما مدیرعامل باشگاه شده است. در زمان افتخاری، نظری جویباری به‌عنوان سرپرست اسبق استقلال به دفعات مدعی شد مدیرعامل و برخی همکاران او پرسپولیسی هستند. جویباری در مورد پندار توفیقی که مسوولیت نقل‌وانتقالات را در استقلال بر عهده داشت گفته بود او هوادار پرسپولیس است و فقط مسابقات این تیم را تماشا می‌کند. بعدتر هم گفته شد یکی از مدیران استقلال حتی در دربی پایتخت بر سر پیروزی پرسپولیس شرط می‌بست! این موضوع را که به نظر می‌رسد در لیگ چهاردهم اتفاق افتاده، اولین بار میرشاد ماجدی فاش کرد.

او گفته بود: «من این را تایید می‌کنم. به خود من هم گفتند یک روز قبل از شهرآورد یکی از مدیران سابق استقلال که اتفاقا کلی هم هنگام یارگیری‌ها سروصدا می‌کرد، خطاب به خود من گفت: آقامیرشاد، شرط می‌بندم امروز تیم‌تان می‌بازد! به او گفتم شما اشتباهی نیامده‌اید؟ شما مگر مدیر استقلال نیستید. چطور می‌شود که در استقلال صاحب سمت هستید، اما از پیروزی پرسپولیس حرف می‌زنید؟ در جواب به من گفت: نه، استقلال امروز حالش خوب نیست و پرسپولیس بازی را می‌برد به همین راحتی.» این افشاگری باعث شد امیر قلعه‌نویی که آن زمان سرمربی استقلال بود کل موضوع را تایید کند و آن را در زمره ظلم‌های تاریخی به خودش به شمار بیاورد. اتهام هواداری از تیم رقیب حتی به فتحی هم نسبت داده شد که او در جواب گفت: «من همیشه استقلالی بوده‌ام. من در دورانی که مدیرعامل باشگاه بهمن تهران بودم با حضور بازیکنانی مثل فرهاد مجیدی، علی لطیفی، محمد نوازی، هادی طباطبایی و محمدرضا مهدوی در استقلال موافقت کردم.»

راه نجات؛ دل بریدن دولت

در مجموع سوءظن هواداران سرخابی به مدیران انتصابی از سوی وزارت ورزش، قاعده‌ای است که هرگز عوض نمی‌شود؛ همان‌طور که اتهام حمایت مضاعف وزارت ورزش از یکی از این دو تیم نیز همواره وجود دارد و هرگز از پیشانی وزیر پاک نخواهد شد. کاش سرانجام روزی را می‌دیدیم که مدیران این تیم‌ها بعد از خصوصی‌سازی، با رای و دخالت خود مردم برگزیده شوند. این‌طوری شاید بساط ملال‌آور اتهام‌زنی‌های رنگی هم برچیده می‌شد.