در این میان از آنجا که فوتبال ایران مثل برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ثروت هنگفت و گردش مالی چشمگیر نداشت و نمی‌توانست سوپراستارهای اسم و رسم‌دار را جذب کند، عمدتا به پاتوق بازیکنان درجه ۲ به پایین تبدیل شد؛ فوتبالیست‌های گمنامی که مهارت مدیریتی و فنی در جذب آنها اهمیت مضاعف پیدا می‌کرد. به زبان ساده‌تر وقتی شما مثلا جای السد قطر باشید، می‌توانید ژاوی هرناندس را مستقیما از بارسلونا بگیرید. این وسط فقط برخی چانه‌زنی‌های مالی و جزئیات مربوط به عقد قرارداد اهمیت دارد. در فوتبال ایران اما خبری از اختصاص سالانه ۳۰ میلیون دلار برای جذب یک بازیکن نیست. بنابراین شما با یک‌پنجاهم این بودجه باید بتوانید بازیکنی جذب کنید که به کار تیم‌تان بیاید و در صورت نیاز، حتی برابر همان السد و ژاوی هم بدرخشد. این مساله، یک چالش مهارتی بزرگ برای مدیران فوتبال ایران است؛ چالشی که آنها اغلب از آن بازنده بیرون می‌آیند. جدیدترین بهانه برای نوشتن این مطلب، فسخ قرارداد قابل انتظار مارکوس نیومایر و الحاجی گرو است؛ هافبک آلمانی و مهاجم نیجریه‌ای که ابتدای فصل به‌عنوان کمکی برای تقویت استقلال جذب شدند، اما ابدا به کار این تیم نیامدند.

این دو بازیکن به ندرت به میدان رفتند و تندترین انتقادات را شنیدند. نهایتا هم چمدان‌شان را بستند و در اولین تحرک نقل‌وانتقالاتی باشگاه استقلال به خانه فرستاده شدند. وقتی در مورد «مهارت» حرف می‌زنیم، مصداق‌هایش در همین باشگاه استقلال کاملا روشن است. این تیم روزگاری فابیو جانواریو و جی‌لوید ساموئل فقید را جذب کرد که جزو بهترین بازیکنان باشگاه شدند. حتی رگه‌های این مهارت در فصل جاری، در خرید طارق همام هم جلب توجه می‌کند. با این وجود می‌بینیم نفراتی مثل گرو و نیومایر هم جذب می‌شوند که به‌رغم تحمیل هزینه‌های مالی فراوان و تولید حواشی کاذب برای باشگاه، کمکی به تیم نمی‌کنند و بعد از شش ماه جدا می‌شوند. استقلال در طول سال‌های گذشته از این خریدهای ناکارآمد زیاد داشته؛ از بویان نایدنوف تا پروپیچ و هلمکه و ریوالدو باربوزا که کار برخی از آنها به طرح شکایت در فیفا هم کشیده است. دیگر نیازی به گفتن نیست که پرسپولیس هم متاسفانه به همین درد مبتلاست؛ تا جایی که یانسکی و پریموف به‌عنوان دو تحفه اوکراینی، حواشی زیادی را به موفق‌ترین تیم تاریخ پرسپولیس تحمیل کردند. آیا زمان افزایش دقت در خرید بازیکن خارجی فرا نرسیده است؟

مورد عجیب این دو نفر

مساله حضور ناموفق نیومایر و گرو در استقلال اما از یک جهت دیگر هم قابل اهمیت است؛ اینکه آنها با اعمال‌نظر مصرانه وینفرد شفر به جمع آبی‌پوشان پیوستند. شفر حتی فصل قبل و پیش از آنکه مامه تیام جذب شود خواهان استخدام گرو شده بود، اما مهاجم نیجریه‌ای حاضر به سفر به ایران نشد تا از سر ناچاری تیام جذب شود و عنوان ستاره غیرمنتظره باشگاه را به خود اختصاص بدهد. با این وجود ابتدای فصل جدید که تیام رفت، شفر دوباره خواهان گرو شد و آن‌قدر اصرار کرد که استقلالی‌ها با قیمت بالاتر او را جذب کردند؛ آنقدر که خود گرو در مصاحبه‌ای گفت: «این بار پیشنهاد از ایران طوری بود که نمی‌توانستم ردش کنم.»

در تمام طول این ماه‌ها هم رویه حمایتی شفر از گرو ادامه داشت. او به منتقدان مهاجم نیجریه‌ای هجوم می‌برد و بارها ادعا کرد اگر الحاجی به تیم پارسال اضافه می‌شد، به اندازه تیام گل می‌زد. این درحالی است که گرو در ۴ سال گذشته در همه باشگاه‌هایش جمعا ۱۶ گل به‌ثمر رسانده بود! ماجرای نیومایر هم به همین شکل بود و پافشاری شفر برای جذب او بیش از حد معقول به نظر می‌رسید. شفر که شناخت قبلی از نیومایر داشت در مورد این بازیکن گفته بود: «مثل جباروف پاس می‌دهد»، اما در عمل چیزی از او هم دیده نشد. عجیب‌تر از همه اینها آنکه این اواخر هر بار در مورد جدایی گرو و نیومایر از استقلال سوال شد، شفر با لحن تند به خبرنگاران یورش برد و به دفعات تکرار کرد: «شایعه در ایران مثل فرش و خاویار زیاد است.» گذشت زمان اما نشان داد واقعیت چه بوده است.

تعارف نکنید بچه‌ها!

دیروز اما هم نیومایر و هم الحاجی گرو واکنش‌های عاطفی جالبی به جدایی از استقلال نشان دادند. گرو که این اواخر از توهین برخی هواداران به خانواده‌اش گله کرده بود، ناگهان مهربان شد و ضمن استفاده از شیک‌ترین واژه‌ها، ادعا کرد جدایی‌اش از استقلال بار مالی زیادی برای این تیم نداشته است. رفتار نیومایر هم تقریبا مشابه بود. این درحالی است که همزمان به‌طور وسیع در محافل خبری شایعه شد این مصاحبه‌ها به ابتکار مدیر برنامه دو بازیکن ترتیب داده شده و آنها با دریافت رقمی قابل‌توجه از باشگاه جدا شده‌اند؛ آنچه چندان هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. بالاخره بازیکن حرفه‌ای دارای قرارداد آن هم در یک کشور خارجی، در فصل زمستان به سادگی از تیمی جدا نمی‌شود و ریسک خانه‌نشینی تا پایان فصل را نمی‎‌پذیرد. دیروز خبرگزاری میزان از پرداخت ۱۵۰ هزار یورو برای فسخ قرارداد الحاجی گرو خبر داده بود؛ رقمی نزدیک به دو میلیارد تومان برای یکی از این دو بازیکن!