خولیوولاسکو آرژانتینی که به‌عنوان سرمربی جدید تیم‌ملی والیبال انتخاب شده بود موفق شد تیم ایران را برای نخستین بار، در مسابقات قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی برساند. ولی این تازه شروع موفقیت‌ها با این مربی بود؛ چراکه در ادامه تیم کشورمان موفق شد برای اولین بار به مسابقات جهانی راه پیدا کند و موفق به شکست غول‌های والیبال دنیا از جمله لهستان، ایتالیا، روسیه و دیگر تیم‌ها شد. به این ترتیب خولیوولاسکو بزرگ‌ترین مربی تاریخ ایران لقب گرفت. موضوعی که یکی از شاگردان او حالا پس ازگذشت سال‌ها به آن اشاره کرده است. عادل غلامی، ملی‌پوش سابق والیبال ایران درمورد شرایط فعلی مدیریتی فدراسیون والیبال کشورمان به خبرگزاری تسنیم گفت: «والیبال ایران نیاز به مدیر و سرمربی خوب و سطح بالایی دارد. والیبال ما از مربیان صربستانی جواب نمی‌گیرد. والیبال کشورهایی مثل صربستان و بلغارستان بر پایه فیزیک بدنی است و والیبال ما هیچ‌گاه، فیزیکی نبوده است. ما بازیکن ۲۱۰ سانتی‌متری نداریم که جهت بازی را یک تنه عوض کند. ما هرگاه یک تیم واقعی با بازیکنان آماده درون و بیرون زمین بودیم، حریفان را شکست دادیم. من تیم‌های باشگاهی و ملی خودمان را در این شرایط نمی‌بینم.»

بازیکن تیم خاتم در ادامه تصریح می‌کند ایران بازیکنان با استعدادی دارد که نیاز به آموزش دارند: «بازیکنان ایرانی ازنظر فنی بسیار قابل هستند و می‌بینید که چه تعداد لژیونر در لیگ‌های خارجی داریم. تعداد دیگری هم از بازیکنان ایرانی به‌دلیل قوانین محدود‌کننده اروپا نمی‌توانند خارج از کشور بازی کنند. ما از نظر بازیکن و پشتوانه، کمبود و محدودیتی نداریم. تنها موردی که والیبال ایران به آن نیاز دارد، یک مدیر قوی است. بازیکنان جوان زیادی وجود دارند که درصورت آموزش صحیح و قرار گرفتن در مسیر رشد به تیم‌ملی خواهند رسید.» عادل غلامی در مورد اینکه بهترین نتایج تاریخ والیبال ایران در زمان ولاسکو رقم خورده است، گفت: «همه نتایجی درخشانی که در لیگ جهانی و مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴ گرفتیم، نتیجه کار ولاسکو بود. او به نحوی معمار والیبال ایران بود. ضمن اینکه در آن موقع بازیکنان می‌خواستند مقابل کسانی که می‌گفتند ولاسکو، همه والیبال ایران است، بایستند و ثابت کنند که آنها هم نقش پررنگی در موفقیت‌‌های تیم‌ملی داشته‌اند.

ما نتایج خوبی در سال ۲۰۱۴ گرفتیم که هرگز در سال‌های بعد تکرار نشد. نقشی که ولاسکو در تیم‌ملی داشت و اثری که او بر روی بازیکنان می‌گذاشت به سختی قابل تکرار است.» در همین حال ولاسکو که هدایت تیم مودنا در سری A ایتالیا را برعهده دارد نیز بعد از مدت‌ها در مورد تیم‌ملی کشورمان صحبت و تاکید کرده با برخی از بازیکنان درتماس است. او درمورد سعید معروف، پاسور تیم سیه‌نا ایتالیا تصریح کرد: «به محض اینکه متوجه شدم او در ایتالیا بازی خواهد کرد با او تماس گرفتم و تبریک گفتم. من به بازیکنان ایرانی، بسیار نزدیک هستم و ۳ سال مربی آنها بودم. معروف، شخصیت بالایی دارد، باهوش، دقیق و بسیار تکنیکی است. من از حضوراو در ایتالیا بسیار خوشحالم و فکر می‌کنم او یکی از بهترین پاسورهای جهان است.»