محمدرضا ساکت، علی کفاشیان، محمود اسلامیان، فریدون اصفهانیان، عبدالکاظم طالقانی و حیدر بهاروند اعضای بازنشسته فدراسیون فوتبال هستند و طبق صحبت‌ها و توافقات صورت گرفته قرار است ۵ عضو هیات‌رئیسه و دبیرکل فدراسیون، با تصمیم مجمع فدراسیون فوتبال از سمت‌های خود کنار رفته و افراد جدیدی جایگزین آنها شوند. اما نشست اخیر اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال درحالی برگزار شد که هیچ خبر رسمی در مورد خروج بازنشسته‌ها از آن منتشر نشد. همین موضوع این تلقی را ایجاد کرد که آنها برای استعفا مقاومت می‌کنند. اما رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان که در چند جلسه گفت‌وگوهای مفصلی با رئیس فدراسیون فوتبال داشته دیروز به اعضای بازنشسته این فدراسیون هشدارداده که در صورت عدم استعفا مسبب تعلیق احتمالی خواهند بود.

رضا صالحی‌امیری دیروز در یک مصاحبه مفصل با خبرگزاری فارس در این مورد گفت: «‌نوع استراتژی که انتخاب کرده‌ایم عبارت است از اجرای بی‌کم و کاست قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در فوتبال با کمترین هزینه. بنابراین به نقشه راه نیاز داشتیم. با وزیر ورزش و فدراسیون فوتبال سه‌جانبه صحبت کردیم و قرار شد که تاج به دلیل دارا بودن ایثارگری می‌تواند مشمول ماده ۶۰ قانون جامعه ایثارگران شود اما مجمع باید طبق اساسنامه تشکیل شود و اعضای دیگر هیات‌رئیسه فدراسیون که بازنشسته هستند را تعیین تکلیف کنند و افراد جدید انتخاب شوند. این به نفع ورزش و فوتبال کشور است. روش دیگر این است که ما بدون داشتن یک استراتژی تصمیمات عجولانه بگیریم که این تصمیمات نهاد بین‌المللی را به تحریم وادار کند که این شایسته فوتبال ما نیست. دبیرکل فیفا نامه‌ای را نوشته بود که پاسخ محکم و مستدلی دادیم. در این نامه استدلال کردیم مصوبه مجلس ناشی از پاسخ به یک جنبش اجتماعی برای مطالبه جوانان است برای دسترسی به پست‌های مدیریتی.

البته شما به احتمال زیاد در روزهای آینده تغییرات را در فوتبال خواهید دید. زمان مجمع در اولین فرصت اعلام خواهد شد و طبق اساسنامه ۲۱ روز بعد مجمع برگزار می‌شود. افراد باید فدای فوتبال شوند و فوتبال نباید فدای کسی شود.» او تلویحا بازنشسته‌ها را تهدید می‌کند: «باید بپذیرند در مسیر بقا و تداوم فوتبال خودشان کنار بروند. ما نمی‌توانیم به ۴۰ میلیون هوادار فوتبال در کشور پاسخ قانع‌کننده بدهیم که چرا تعلیق شده‌ایم، اما می‌توانیم به چند نفر پاسخ قانع‌کننده بدهیم که شما اگر نباشید و قانون اجرا شود، فوتبال تعلیق نمی‌شود. باید از هر‌ گونه رفتار احساساتی و فضاسازی رسانه‌ای پرهیز کرد. اگر قبول کردند یعنی فوتبال می‌ماند و اشخاص جابه‌جا می‌شوند، در غیر این صورت فوتبال برای بقای اشخاص آسیب می‌بیند و ما به ملت رسما خواهیم گفت چه کسانی مقصر اتفاقات امروز هستند.»