گروه بندی منطقه غرب آسیا

گروهA: الوصل امارات، الزوراء عراق، (برنده پلی‌آف عربستان، ازبکستان و تاجیکستان)، (برنده پلی‌آف ذوب‌آهن و حریفانش)

گروه B: الوحده امارات، الاتحاد عربستان، لکوموتیو ازبکستان، (برنده پلی‌آف سایپا و حریفانش)

گروه C: العین امارات، الهلال عربستان، الدحیل قطر، استقلال ایران

گروه D: (برنده پلی‌آف امارات، عراق و ازبکستان)، الاهلی عربستان، السد قطر، پرسپولیس ایران

گروه وحشتناک استقلال

با یک نگاه اجمالی به گروه‌بندی کاملا مشخص است که AFC حتی ساده‌ترین نکات در سیدبندی تیم‌ها را هم رعایت نکرده؛ طوری که مثلا از گروه سوم این رقابت‌ها با حضور استقلال، العین، الهلال و الدحیل به‌عنوان سخت‌ترین گروه تاریخ مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب نام برده می‌شود. البته استقلال پارسال هم در گروه مشابهی قرار گرفت و تنها به جای الدحیل شاهد حضور الریان قطر در آن گروه بودیم، اما نهایتا آبی‌ها به‌عنوان صدرنشین به دور بعد صعود کردند. حالا هم امیدواریم همان اتفاق برای استقلال تکرار شود، اما این دلیل نمی‌شود که قرعه‌کشی ناشیانه کنفدراسیون مورد نقد قرار نگیرد. در خبرها داشتیم نمایندگان باشگاه استقلال به‌طور رسمی به این مدل قرعه‌کشی اعتراض کرده‌اند، اما بعید است این اعتراض‌ها راه به جایی ببرد. داریم در مورد مجموعه‌ای حرف می‌زنیم که علیرضا بیرانوند را حتی بین سه نامزد نهایی کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا هم نگنجاند!

دربی در یک‌هشتم؟

در فصل آتی، تیم‌های صعودکننده از گروه‌های سوم و چهارم به مصاف هم خواهند رفت. بر این اساس پرسپولیس و استقلال در صورت صعود با رتبه‌های غیرمشابه در مرحله یک‌هشتم نهایی دربی تهران را برگزار خواهند کرد. بازی‌های این مرحله آخرین مسابقات آسیایی برگزار شده در مسابقات فصل جاری است و پس از آن تعطیلات تابستانی از راه می‌رسد. اگر سرخابی‌ها صعود کنند و به هم بخورند که هیچ، اگر هم آنها صعود کنند و به یکدیگر نخورند باز هم شاهد مصاف بسیار سخت برای هر دو تیم خواهیم بود. فکر کنید پرسپولیس بالا بیاید و دوباره به الهلال یا الدحیل بخورد یا استقلال دوباره حریف السد شود.

برنامه سرخابی‌ها

ذوب‌آهن و سایپا برای حضور در مرحله گروهی ابتدا باید دو بازی پلی‌آف را پشت سر بگذارند که حتی حریفان پلی‎‌آف اول آنها هم مشخص نیست، اما پرسپولیس و استقلال تقویم مشخصی دارند. برنامه مسابقات پرسپولیس و استقلال به این شرح است:

سه‌شنبه ۱۴ اسفند: پرسپولیس - برنده پلی‌آف/  سه‌شنبه ۲۱ اسفند: السد - پرسپولیس/  سه‌شنبه ۲۰ فروردین: پرسپولیس - الاهلی/  دوشنبه ۲ اردیبهشت: الاهلی - پرسپولیس/  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت: برنده پلی‌آف - پرسپولیس/  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت: پرسپولیس - السد.

سه‌شنبه ۱۴ اسفند: الدحیل قطر - استقلال/  سه‌شنبه ۲۱ اسفند: استقلال - العین امارات/  دوشنبه ۱۹ فروردین: استقلال - الهلال عربستان/  سه‌شنبه ۳ اردیبهشت: الهلال عربستان - استقلال/  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت: استقلال - الدحیل قطر/  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت: العین امارات - استقلال تهران.