به‌دنبال این پست، خبرگزاری‌ها هم خبر تماس فتحی با گرشاسبی را روی خروجی گذاشتند و در شرح آن نوشتند مدیرعامل استقلال در تماس با همتای پرسپولیسی‌اش ابراز امیدواری کرده که سرخپوشان با شکست السد بتوانند به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنند. واکنش هواداران استقلال به این موضوع اما غافلگیرکننده بود. آنها ضمن اعتراض شدید به مسوولان و بازیکنان تیم‌شان، پرسیدند چطور درحالی‌که حال و روز خود آبی‌ها خوب نیست، آنها به‌جای تمرکز روی بهبود وضع‌شان به‌دنبال برقراری تماس با پرسپولیسی‌ها و آرزوی موفقیت برای رقیب دیرینه هستند؟ استقلالی‌ها همچنین تصاویری از شادمانی برخی از هواداران پرسپولیس بعد از شکست‌های آسیایی این تیم و مخصوصا باخت شش‌گله به العین امارات را بازنشر کردند و نوشتند وقتی تیم رقیب چنین رفتاری دارد، آنها چرا باید موضع حمایتی در این مورد داشته باشند؟ در نتیجه فشار هواداران استقلال در این مورد آن‌قدر چشمگیر شد که مدیران و بازیکنان این تیم ناچار به تکذیب اصل خبر شدند.

کاپیتان انکار کرد

مهدی رحمتی که ظاهرا در این ماجرا بیش از دیگران تحت فشار است، سرانجام قفل سکوت را شکست و با انتشار پستی روی صفحه شخصی‌اش به شایعات درخصوص تماس استقلالی‌ها با بازیکنان پرسپولیس واکنش نشان داد. آبی‌ها در فاصله دو بازی پیاپی حذفی و لیگی با نفت مسجدسلیمان در اهواز اردو زده‌اند و ظاهرا آنجا رحمتی مورد سوال هواداران قرار گرفته است. کاپیتان استقلال نوشته است: «در این چند روزی که در اهواز حضور داریم سوالی برای شما به‌وجود آمده که از طرق مختلف از من پرسیده شده. سوال این بود: کدام بازیکنان استقلال با بازیکنان پرسپولیس تماس گرفتند و برای این تیم آرزوی موفقیت کردند؟ من با وجود اینکه دوستان زیادی در تیم رقیب دارم، از این خبر تعجب کردم، آن هم در روزی که استقلال بازی حساسی در جام‌حذفی داشته، چون واقعا چنین تماسی از طرف من و همبازیانم در استقلال گرفته نشده است.

وقتی پیگیر شدم متوجه شدم آقای مازیار ناظمی مدیر روابط‌عمومی وزارت ورزش در صفحه توییتر خود چنین موضوعی را از طرف استقلالی‌ها نوشته. در تماس با ایشان سوال کردم که چه کسی با بازیکنان تیم پرسپولیس از تیم ما تماس گرفته که بعد از چند دقیقه مکالمه به جواب قانع‌کننده‌ای نرسیدم. به نظرم خبر صحت نداشته است.» حالا همین تکذیب رحمتی موج تازه‌ای از انتقادات را این بار از طرف پرسپولیسی‌ها به همراه آورده و آنها پرسیده‌اند مگر ابراز امیدواری برای موفقیت تیم هموطن در مسابقات بین‌المللی، خیلی اتفاق بدی است که استقلالی‌ها با این شور و حرارت آن را تکذیب کرده‌اند؟

بیایید حرفه‌ای باشیم

شاید نوشتن این مطلب خیلی از هواداران فوتبال در ایران را آزرده خاطر کند، اما واقعیت آن است که هیچ کجای دنیای حرفه‌ای فوتبال، حساب تیم‌های باشگاهی و ملی با هم مخلوط نمی‌شود. اگرچه بازیکنان کشور چندپاره اسپانیا در تیم ملی با جان و دل کنار هم بازی می‌کنند و طی سال‌های اخیر هم موفقیت‌های زیادی به‌دست آورده‌اند، اما آنها در تیم‌های باشگاهی‌شان کاملا کارآکتر متفاوتی دارند. اینکه مثلا سرخیو راموس در آستانه یک بازی اروپایی بارسلونا با بازیکنان این تیم تماس بگیرد و برای آنها آرزوی موفقیت کند چیزی فراتر از «محال» است. یادمان هست که چندی پیش جرارد پیکه در آستانه بازی رئال‌مادرید و بایرن‌مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا روی صفحه شخصی‌اش نوست: «امشب با پیراهن بایرن پای تلویزیون می‌نشینم و تیم آلمانی را تشویق می‌کنم.» تقریبا همه جای دنیا چنین وضعی حاکم است و فوتبال باشگاهی ساز و کار و مفهوم و معنای خودش را دارد. اگر بارسلونا قهرمان چمپیونزلیگ شود، این موفقیت فقط برای باشگاهی به همین نام ثبت خواهد شد و به معنای کامیابی کل فوتبال اسپانیا نیست.

خیلی از ما اما عمدتا تحت‌تاثیر القائات تلویزیون دولتی که علاقه زیادی به ایجاد همگرایی در چنین بزنگاه‌هایی دارد، تصور می‌کنیم در مسابقات قاره‌ای حتما باید پشتیبان نماینده کشورمان باشیم، در غیر این صورت «وطن‌دوستی»مان زیر سوال رفته است. همین الان هم در حالی به مهدی رحمتی برای تکذیب خبر حمایتش از پرسپولیس حمله می‌شود که به‌نظر می‌رسد او درست‌ترین و حرفه‌ای‌ترین کار ممکن را انجام داده است. پیش از همین دربی اخیر، رحمتی در احترام به کاپیتان فقید پرسپولیس با تصویر هادی نوروزی در عکس تیمی استقلال حاضر شد تا در حوالی سالگرد کوچ ابدی او، یاد آن مرحوم را گرامی داشته باشد. همان‌طور که آن کار در جای خودش زیبا بود، تکذیب حمایت آبکی و مصنوعی از تیم حریف در بازی آسیایی هم درست است. بیایید مسائل را بیهوده با هم مخلوط نکنیم.