برای مثال ساکرنت نوشت: «اعتباری که انتقال‌هایی چون رود فن نیستلروی و آرین روبن به این ماجرا بخشیدند را بازیکنانی چون آلفونسو آلوس، یان دال توماسون و متئو کژمان خدشه‌دار کردند. حالا باید ببینیم شرایط برای علیرضا جهانبخش چگونه پیش خواهد رفت. بازیکنی که پله‌پله در مسیر پیشرفت است و امیدوار است بتواند مراحل و گام‌های بعدی را نیز به خوبی بردارد. فشاری برای درخشش روی شانه‌های علیرضا جهانبخش حس می‌شود تا بتواند استعدادش را در برایتون نشان دهد. او درحال‌‌حاضر باید در لیگ برتر ثابت کند که استعدادهای خوبی در فوتبال ایران وجود دارد و به بازیکنان جوان ایرانی نشان دهد که آنها می‌توانند راه او را بپیمایند و از بازی در خیابان‌های شهر و کشور به بزرگ‌ترین و ثروتمندترین لیگ دنیا در سن ۲۴ سالگی راه یابند.

تیم اول رده‌بندی فیفا در بین آسیایی‌ها یعنی ایران در زمینه پرورش استعدادها برای بازی در سطح بالای فوتبال چندان موفق نبوده است. اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان به‌خاطر بازی در فولام و بولتون شناخته شده هستند. همین‌طور کریم باقری نیز مدت کمی در تیم چارلتون بازی کرد. هیچ‌کدام از این بازیکنان به سبب تجربه و اعتبار بازی‌های اروپایی به لیگ برتر نیامدند اما برای جهانبخش بر خلاف این موضوع بوده است. جهانبخش کارش را از لیگ دسته دو هلند شروع کرد و بعد از درخشش در نایمخن راهی آلکمار شد.» در بخش دیگر این گزارش البته به عملکرد نه‌چندان چشمگیر او در جام‌جهانی هم اشاره می‌شود، عملکردی که بخش زیادی از آن به‌خاطر تاکتیک‌های دفاعی سرمربی تیم بوده است که امکان درخشش را از مهاجمان می‌گرفت.

این سایت پیش‌بینی می‌کند اگر جهانبخش در جام جهانی هم مثل لیگ هلند می‌درخشید حالا شرایط بهتری درلیگ انگلیس می‌داشت: «اوج درخشش او در فصل گذشته بود که توانست ۲۱ گل به‌ثمر برساند و ۱۲ پاس گل هم فراهم کند. شاید اگر جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه کمی بهتر برای او پیش می‌رفت شرایط هم ممکن بود برای او فرق کند. تیم‌‌ملی فوتبال ایران در گروه دشواری قرار گرفت و برابر تیم‌های ‌ملی فوتبال‌ مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه بود و با مربی که تمرکزش روی دفاع بود او شانس کمی برای درخشش در جام جهانی به‌دست آورد. همه اینها فراموش می‌شود اگر او بتواند خیلی زود گلش را برای برایتون به‌ثمر برساند، بازیکن ایرانی توانایی زیادی در زمینه سرعت و تکنیک دارد که می‌تواند برای تیمش یک موهبت باشد. برایتون امیدوار است بتواند با حضور این بازیکن فصل خوبی را سپری کند.»