مجید و امید رفتند، پژمان کجاست؟

خبرهای بد نقل‌وانتقالاتی برای استقلال تمامی ندارد. در شرایطی که به نظر می‌رسید تمدید قرارداد وریا غفوری چراغ اول را برای بازسازی تیم روشن کرده، در فاصله کوتاهی دو بازیکن کلیدی و ملی‌پوش این تیم به مرز جدایی رسیدند. امید ابراهیمی که شفر بیشترین تمجیدها را از او می‌کرد و این بازیکن را «فرمانده» تیمش می‌نامید، در اتفاقی باورنکردنی با سرمربی آلمانی تماس گرفت و از او خواست برای فصل بعد به فکر بازیکن دیگری باشد. امید بعد از چهار سال بازی برای استقلال تصمیم به جدایی از این تیم گرفته و بنا بود دیروز در تست‌های پزشکی باشگاه الاهلی قطر شرکت کند؛ آنچه اگر رخ داده باشد به معنای پایان کار و جدایی قطعی ابراهیمی است. از سوی دیگر مجید حسینی هم که فصل گذشته در استقلال عملکرد خوبی داشت و تعداد کلین‌شیت‌های تیم در حضور او به شکلی چشمگیر افزایش می‌یافت، بعد از حضور موفق در جام‌جهانی حالا در آستانه پیوستن به ترابوزان اسپور ترکیه است.

این خبر را مطبوعات ترکیه منتشر کرده‌اند و وقوع آن چندان هم دور از انتظار به نظر نمی‌رسد. البته حسینی یک سال دیگر با استقلال قرارداد دارد، اما قرارداد او هم مثل بسیاری از دیگر بازیکنان استقلال چندان سفت و محکم بسته نشده و این بازیکن با پرداخت وجهی معین قادر به جدایی است؛ شبیه ماجرایی که در مورد مامه تیام وجود دارد و وضعیت این بازیکن را نامشخص نگه داشته. از سوی دیگر سرور جباروف هم حداقل تا زمان تنظیم این مطلب جواب روشنی به استقلالی‌ها نداده. دیروز حتی خبرگزاری‌ها از جدایی قریب‌الوقوع پژمان منتظری خبر دادند و گفتند ممکن است این بازیکن نیز به یک باشگاه داخلی دیگر منتقل شود. فراموش نکنید امید نورافکن هم از اولین نفراتی بود که از استقلال جدا شد و این همه، شوک بزرگی به هواداران وارد کرده. آیا استقلالی‌ها در جریان هستند که به زودی باید یکی از سخت‌ترین فصول سالیان اخیرشان را آغاز کنند؟

پرسپولیس محروم است یا استقلال؟

آنچه تلخی اخبار جدایی‌ها را برای هواداران استقلال بیشتر می‌کند، درخشش غیرمنتظره تیم رقیب در بازار نقل‌وانتقالات است. در شرایطی که به نظر می‌رسید محرومیت پرسپولیس از پنجره تابستانی باعث شود مسوولان این تیم دست روی دست بگذارند و منتظر زمستان بمانند، این اتفاق رخ نداده و پرسپولیس چهار خرید مهم برای نیم‌فصل دوم داشته است. آنها مهدی شیری را خریدند و هماهنگ کردند که او نیم‌فصل اول را در همان پیکان بازی کند، مهدی شریفی دیگر خرید قرمزهاست که به امید بازگشت به روزهای خوب گذشته سرخپوش شده و نیم‌فصل اول را فقط کنار تیم تمرین خواهد کرد، مهدی ترابی هم برای زمستان پرسپولیسی شده و تا آن زمان در سایپا توپ خواهد زد. نهایتا سروش رفیعی هم مقارن با انتشار خبر جدایی امید ابراهیمی از استقلال، به باشگاه پرسپولیس رفت و قرارداد دو ساله‌اش را با این تیم امضا کرد؛ قراردادی که بر اساس آن این بازیکن نیم‌فصل اول را در تیم دیگری پشت سر خواهد گذاشت تا یک سال‌ونیم باقی مانده را برای پرسپولیس بازی کند. مجموعه این مسائل خشم هواداران استقلال را برانگیخته و آنها از مدیران باشگاه می‌پرسند: پرسولیس محروم است یا ما؟

خریدهای مصدوم و دیپورتی

اتفاق عجیب‌تر در استقلال اما خرید بازیکنانی است که با کلی سروصدا و در پندارتایم(!) به این تیم پیوستند، اما روشن شد هر کدام از آنها مشکلات جدی زیادی دارند. به‌عنوان مثال امید سام‌کن که در غیاب شفر از سپیدرود جذب شد، بعد از حضور این مربی در ایران و با نظر منفی او به تیم رشتی بازگشت. همچنین میثم تیموری هم که برای دفاع چپ جذب شده، سابقه پارگی رباط صلیبی دارد و همین حالا چند ماه اول لیگ هجدهم را از دست خواهد داد. از سوی دیگر مرتضی آقاخان هم که فصل گذشته با مصدومیت‌های زیادی در پیکان دست به گریبان بود، فعلا یک خط در میان در تمرینات حاضر می‌شود و گویا در اردوی احتمالی ترکیه هم غایب خواهد بود. فراموش نکنید شفر تنی چند از بازیکنان جوان جذب شده را هم جواب کرده تا استقلال واقعا با شرایط عجیبی دست به گریبان باشد.

خشم شفر

دیروز اما رفتارهای وینفرد شفر کاملا تحت تاثیر اتفاقات عجیب باشگاه استقلال بود. او که در محل تمرین با داد و فریادهایش همه را متعجب کرده بود، درهای رختکن را هم محکم به هم کوبید. شفر در حاشیه همین جلسه تمرینی در مورد شرایط نقل‌وانتقالاتی استقلال به خبرنگاران گفت: «ابراهیمی قلب و فرمانده تیم ما بود، اگر او برود حتما باید برای او جایگزین خوبی پیدا کنیم. زمان در حال گذر است و اگر نتوانیم به جای ابراهیمی بازیکن پیدا کنیم شاید از کشور کره یا جای دیگر یک بازیکن بگیریم. باید در آینده بازیکنانی بگیریم که جوان و آینده‌دار باشند و بندی در قراردادشان نباشد که خیلی راحت از تیم جدا شوند، اتفاقی که برای نورافکن رخ داد.»