بعد از بازی اما مارک‌ هالسی، داور بین‌المللی سابق فیفا و لیگ برتر انگلیس به ستایش از عملکرد فغانی پرداخت و معتقد بود در صحنه تذکر این داور به نیکلاس اوتامندی مدافع آرژانتین، فغانی به درستی عمل کرد و باید این برخورد او به سایر داوران آموزش داده شود. او همچنین تاکید کرد علیرضا فغانی یک تورنمنت فوق‌العاده را پشت‌سر می‌گذارد. همچنین نیل‌ هارمن، سردبیر سابق دیلی‌میل و روزنامه تایمز با این جمله عملکرد فغانی را مورد ستایش قرار داد: تنها با یک کلمه می‌توان درباره این داور ایرانی صحبت کرد: «کلاس بالا». جان ون زوئدن از فعالان رسانه‌ای ورزشی در انگلیس هم درباره فغانی گفت: «من از قبل هم گفته بودم که بهترین داور این جام‌جهانی علیرضا فغانی از ایران خواهد بود. آقای فغانی این فینال برای شماست.» فوتبال اینترنشنال هلند نوشته است: «هرچه می‌گذرد بیشتر و بیشتر به نظر می‌رسد که علیرضا فغانی و بیورن کوئیپرس وارد رقابتی دو نفره برای تصاحب فرصت قضاوت فینال جام‌جهانی می‌شوند. قطعا هنوز گزینه‌های دیگری برای این رقابت وجود دارد اما داور ایرانی الان می‌تواند با سه قضاوت خوبی که داشته دلگرم باشد.» جالب‌ترین اظهارنظر را اما برنتون اسپید، گزارشگر فاکس اسپورت داشت. او گفت: «اولین فینالیست جام‌جهانی مشخص شد، شما را در آنجا خواهیم دید آقای فغانی! یک عملکرد فوق‌العاده در یک بازی جذاب به نمایش گذاشته شد.»

واکنش عجیب فغانی

اما درحالی‌که همه نحوه قضاوت فغانی را تمجید می‌کنند خود او قضاوت فینال جام‌جهانی را بی‌اهمیت توصیف کرد! علیرضا فغانی ابتدا در مورد اینکه قضاوتش در این دیدار چه بازخوردی از سوی مسوولان داوری فیفا داشته است، گفت: «به‌صورت شخصی صحبتی نمی‌کنند. روال به این صورت است که وقتی از بازی برمی‌گردی، چه خوب قضاوت کنی یا بد، همه خسته نباشید می‌گویند و اگر نکته‌ای باشد در کلاس‌های آنالیز عنوان می‌کنند. تنها ناظر بازی است که به‌صورت خصوصی صحبت می‌کند. ناظر بازی ما  از آفریقا بود. ناظران نه تعریفی می‌کنند نه انتقاد و تنها نکاتی که باعث پیشرفت داوران می‌شود، مطرح می‌کنند، از جمله اینکه بگویند در فلان صحنه چه جاگیری داشته باشیم.»

او درخصوص اینکه چه‌تعدادی از داوران به کشورهای خود بازگشته‌اند نیز خاطر نشان کرد: «نمی‌دانم چرا در ایران عنوان شده که برخی از داوران به کشورهای‌شان برگشته‌اند، در صورتی که همه اینجا هستند. دوره قبلی جام‌جهانی، داوران تا نیمه‌نهایی بودند و آن دسته که ضعیف بودند یا تیم‌های ملی کشورشان در نیمه‌نهایی حضور داشتند، از جام‌جهانی خارج شدند.» فغانی اما در پاسخ به این سوال که چقدر این شانس را برای خودش قائل است که فینال جام‌جهانی را قضاوت کند، به خبرگزاری تسنیم گفت: «پیش از این گفته بودم هدفم قضاوت فینال جام‌جهانی روسیه است، اما الان دیگر برایم مهم نیست. دراین تورنمنت عملکردی داشته‌ایم که اگر بگویند «دیگر قضاوتی ندارید»، راضی برمی‌گردیم.»