سه حمله اساسی و بی‌سابقه

مصاحبه تند کی‌روش علیه برانکو حداقل شامل سه اتهام اساسی و بی‌سابقه می‌شود. اول اینکه از نظر او سرمربی پرسپولیس در امور آماده‌سازی تیم‌ملی اخلال عمدی ایجاد می‌کند و تمجیدش از درخشش بازیکنان لیگی حاضر در جام‌جهانی هم با هدف طعنه به لژیونرها انجام شده، دوم آنکه برانکو با جذب دو بازیکن اوکراینی ناکارآمد هزینه‌های کاذب زیادی روی دوش باشگاه پرسپولیس گذاشته و سوم آنکه برانکو رامین رضاییان و مهدی طارمی را از پرسپولیس فراری داده و به همین دلیل از بازی خوب آنها در جام‌جهانی خوشحال نیست! چنانکه می‌بینید مرزهای جدال لفظی کی‌روش و برانکو کاملا جابه‌جا شده و این بار سرمربی تیم‌ملی حتی در مسائل جزئی مربوط به حریم حرفه‌ای باشگاه پرسپولیس هم دخالت کرده است. عجیب است که کی‌روش حتی به یارگیری برانکو هم کار دارد و شاید حتی به‌طور غیرمستقیم او را به سوءاستفاده مالی در ماجرای جذب دو بازیکن اوکراینی متهم می‌کند.

خود برانکو بعد از این مصاحبه یک واکنش آرام و طعنه‌آمیز به کی‌روش نشان داد، اما باشگاه پرسپولیس با انتشار بیانیه‌ای از فدراسیون خواست مربی پرتغالی را مهار کند. به هر حال آنچه مسلم است اینکه توپ کی‌روش حالا از هر زمان دیگری پرتر است و او حتی قبل از تمدید قرارداد هم برای حریف شاخ و شانه‌های اساسی می‌کشد. به این ترتیب کاملا واضح است که در صورت ادامه همکاری کی‌روش با تیم‌ملی باید شاهد روزهای بسیار جنجالی و ملتهبی باشیم. فراموش نکنید حدود شش ماه دیگر جام ملت‌های آسیا شروع می‌شود و زمان برگزاری این تورنمنت با فصل باشگاهی ایران مقارن است. بنابراین نیاز به اوج هماهنگی بین باشگاه‌ها و تیم‌ملی داریم، اما حالا کی‌روش و برانکو دورنمایی تاریک از آن روزها را ارائه می‌دهند.

توصیه شفر

این وسط اما به نظر می‌رسد وینفرد شفر هم یک مشت از کی‌روش خورده؛ جایی که سرمربی تیم‌ملی می‌گوید: «من هرگز برادر و پسرم را به کادرفنی نیاوردم.» منظور از برادر که روشن است و به زلاتکو ایوانکوویچ اشاره دارد، اما فراموش نکنیم شفر هم پسرش ساشا را به‌عنوان آنالیزور به استقلال آورده و این طعنه متوجه او هم هست. شفر در این مدت خیلی تلاش کرده کنار کی‌روش باشد، اما کارلوس به هر بهانه‌ای او را هم مورد نوازش قرار داده است. به هر حال سرمربی استقلال دیروز با تکرار و تایید ادعای برانکو در مورد اینکه بهترین بازیکنان ایران در جام‌جهانی عضو لیگ برتر بودند، به کی‌روش و برانکو توصیه کرده چند روز مرخصی بروند تا اعصاب‌شان آرام شود. البته ظاهرا شفر حواسش نیست که برانکو تازه چند روز است از مرخصی برگشته و قاعدتا نمی‌تواند جایی برود!

سیم آخر؛ یا من یا تو!

عصر دیروز اما کارلوس کی‌روش در مصاحبه با خبرگزاری فارس به سیم آخر زد و رسما دوئل با برانکو را علنی کرد. او گفت: «آقای پروفسور! این کشور برای بودن من و شما کوچک است. من برادرم و خانواده‌ام را در کنارم ندارم. الان مردم باید تصمیم بگیرند؛ یا من یا شما.» به این ترتیب مربی پرتغالی صراحتا اعلام می‌کند یا جای او اینجاست یا جای برانکو. او انتخاب را به مردم واگذار کرده و چنین اتفاقی شاید در تاریخ فوتبال جهان کم‌سابقه باشد. فقط کسی نمی‌داند مردم چطور باید انتخاب‌شان را در این زمینه اعلام کنند!