پاداش AFC منجی سرخابی‌ها

بر این اساس تیم‌های پرسپولیس و استقلال با صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا پاداش قابل‌توجهی از کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت خواهند کرد. سرخابی‌ها با پشت‌سر گذاشتن رقبای خود در مرحله یک‌هشتم به جمع هشت تیم برتر قاره راه یافتند. در کنار جذابیت‌های فنی و حاشیه‌ای این دستاورد، می‌توان به درآمد قابل‌توجه سرخابی‌ها از محل پاداش‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا بابت بردها و صعودهای‌شان اشاره کرد. به این ترتیب پرسپولیس از شروع مرحله گروهی تاکنون دریافت مبلغ ۵۱۰ هزار دلار را قطعی کرده که این رقم برای استقلال ۴۸۰ هزار دلار است. به ترتیبی که خبرگزاری مهر محاسبه کرده کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برد در هر مرحله ۵۰ هزار دلار و برای تساوی ۱۰ هزار دلار پرداخت می‌کند. صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی ۱۰۰ هزار دلار پاداش دارد و این رقم برای صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی به ۱۵۰ هزار دلار افزایش می‌یابد.

بر این اساس ریز پاداش پرسپولیس به این ترتیب است: برد مقابل نسف قارشی؛ ۵۰ هزار دلار- برد مقابل الوصل؛ ۵۰ هزار دلار- برد مقابل الوصل؛ ۵۰ هزار دلار- تساوی مقابل نسف‌قارشی؛ ۱۰ هزار دلار- برد مقابل السد قطر ۵۰ هزار دلار- صعود به مرحله یک‌هشتم ۱۰۰ هزار دلار- پیروزی مقابل الجزیره امارات ۵۰ هزار دلار و در نهایت صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی ۱۵۰ هزار دلار. مجموع این ارقام ۵۱۰ هزار دلار پاداش نقدی را برای پرسپولیس در بر خواهد داشت.

اما ریز پاداش استقلال نیز به این ترتیب است: تساوی مقابل الریان؛ ۱۰ هزار دلار- برد مقابل الهلال؛ ۵۰ هزار دلار- تساوی با العین امارات؛ ۱۰ هزار دلار- تساوی مقابل العین؛ ۱۰ هزار دلار- برد مقابل الریان؛ ۵۰ هزار دلار- برد مقابل الهلال؛ ۵۰ هزار دلار- صعود به مرحله یک‌هشتم؛ ۱۰۰ هزار دلار- برد مقابل ذوب‌آهن ۵۰ هزار دلار و صعود به مرحله یک‌چهارم ۱۵۰ هزار دلار. بر این اساس مجموع پاداش استقلال نیز به رقم ۴۸۰ هزار دلار خواهد رسید.  به این ترتیب پرسپولیس و استقلال روی هم مبلغی در حدود ۷ میلیارد تومان درآمد کسب کرده‌اند. طبق قانون AFC تیم‌هایی که به نیمه‌نهایی راه یابند ۲۵۰ هزار دلار پاداش می‌گیرند، تیم نایب‌قهرمان ۲ میلیون دلار و تیم قهرمان ۴ میلیون دلار دریافت می‌کنند. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا جرایم انضباطی باشگاه‌ها را هم به‌صورت تهاتر از پاداش آنها کسر می‌کند. علاوه بر این پاداش، کنفدراسیون فوتبال آسیا در مرحله گروهی و مرحله یک‌هشتم برای سفر تیم‌های میهمان به کشور میزبان مبلغ ۳۰ هزار دلار کمک هزینه پرداخت می‌کند. این کمک هزینه برای بازی فینال به ۶۰ هزار دلار افزایش می‌یابد. کاملا روشن است که کسب چنین درآمدی در طول تنها یک فصل تا چه اندازه می‌تواند به رفع مشکلات اقتصادی سرخابی‌ها کمک کند. در صورت تداوم صعود آنها در آسیا و به فرض شکستن طلسم قهرمانی، مبلغ چهار میلیون دلار پاداشی که به سرخابی‌ها می‌رسد می‌تواند نقش بسیار مهمی در پرداخت بدهی‌های انباشته آنها ایفا کند؛ همان دیونی که عدم پرداخت‌شان در حال حاضر پرسپولیس و استقلال را در خطر حذف از مسابقات فصل آینده لیگ قهرمانان قرار داده است.