در این مدت شاید فقط برخی شایعات در مورد زندگی شخصی مهاجم پرسپولیس بود که اسم او را در رسانه‌ها مطرح می‌کرد، وگرنه از ‌نظر فنی تیم برانکو بدون او بهتر شد که بدتر نشد. در این مدت عناصر تهاجمی پرسپولیس مثل گادوین منشا، محسن مسلمان، بشار رسن، فرشاد احمدزاده، وحید امیری و البته در راس همه آنها علی علیپور کاری کردند که غیبت طارمی به هیچ‌وجه احساس نشود. وقتی بعد از بازی با بادران بار دیگر روزنامه‌ها تصویری از شادی دسته‌جمعی سرخ‌ها را منتشر کردند، خیلی‌ها یادشان رفت که تا همین سه ماه پیش در قلب بسیاری از تصاویر مشابه این عکس مهدی طارمی نگاه‌ها را به سمت خودش جلب می‌کرد، اما اشتباه بزرگ این بازیکن در عقد قرارداد با ریزه‌اسپور و سپس رها کردن این تیم باعث شد هم باشگاه ایرانی تاوان سنگینی بدهد و هم خود طارمی با شرایط عجیبی مواجه شود. اگرچه ممکن است محرومیت ستاره پرسپولیس به زودی به پایان برسد، اما بازگشت او به میادین از ابتدای بهمن‌ماه تابع شرایط ویژه‌ای خواهد بود. طارمی حالا بعد از سه سال قرار گرفتن مستمر در موضع «بالادست»، به شکلی عجیب و غیرمنتظره در موضع «پایین‌دست» قرار گرفته؛ پرسپولیس بدون او مقتدرانه‌ترین قهرمانی تاریخ نیم‌فصل را به دست آورده، استقلال را برده و در جام حذفی هم به پیشروی‌اش ادامه داده. آیا دلیلی برای فراموش نکردن طارمی وجود دارد؟

توپخانه مهارنشدنی

شاید روزی که مهدی طارمی محروم شد، خیلی‌ها تصور می‌کردند جای خالی این بازیکن به سرعت در پیشانی خط حمله پرسپولیس احساس شود، اما این اتفاق رخ نداد. آخرین بازی مهاجم بوشهری برای سرخپوشان هفته هفتم برابر سپاهان اصفهان انجام شد و حالا به آمار تیم برانکو با او و بدون او توجه کنید. پرسپولیس ۷هفته با طارمی ۱۳گل زد و طی ۸بازی بدون طارمی ۱۴بار دروازه رقبا را باز کرد. پرسپولیس با طارمی در هفت هفته ابتدایی میانگین کسب «۲» امتیاز از هر بازی را به ثبت رسانده بود که این آمار در هشت هفته بدون طارمی به حد نصاب خیره‌کننده «۷۵/  ۲» از هر بازی رسیده است. به روایت روشن‌تر سرخپوشان بعد از محرومیت طارمی فقط از کسب پیروزی برابر پدیده محروم مانده‌اند و سایر مسابقات را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند. برخی‌ها این اواخر به شوخی در شبکه‌های اجتماعی به هواداران پرسپولیس هشدار می‌دهند که از یک ماه باقی‌مانده از محرومیت طارمی نهایت استفاده را ببرند. مسلما این مساله جنبه طنز دارد و همه هواداران از بازگشت طارمی که بازیکن باکیفیتی هم هست خوشحال می‌شوند، اما نمی‌توان کتمان کرد که پرسپولیس حداقل تا اینجا بدون او نقصی نداشته است. شاید در بازی رفت نیمه‌نهایی با الهلال هم اگر شوک روانی ناشی از محرومیت طارمی و باشگاه وجود نداشت و این بازیکن مثلا به دلیل آسیب‌دیدگی بازی را از دست می‌داد، آن اتفاق به وقوع نمی‌پیوست.

وضعیت خطرناک در تیم‌ملی

خانه‌نشینی طارمی اما فقط در پرسپولیس موقعیت او را به خطر نینداخته است؛ چه اینکه رقبای این بازیکن در تیم‌ملی هم همزمان با خانه‌نشینی او به بهترین فرم ممکن رسیده‌اند. غیر از رضا قوچان‌نژاد که فصل قبل عالی بود و این فصل به دلایل نامعلومی افت کرده و البته سردار آزمون که اخیرا طلسم هزار دقیقه گل نزدنش برای روبین‌کازان را شکست، بقیه عناصر تهاجمی تیم‌ملی در بهترین فرم ممکن قرار دارند. کاوه رضایی در اولین فصل حضورش در اروپا عملکردی فراتر از حد انتظار داشته و با به‌ثمر رساندن ۷گل و دادن ۴پاس گل، نقش بسیار مهمی در بالانشینی شارلوا ایفا کرده است. در کنار او جهانبخش هم یکی از بهترین فصولش را در آلکمار هلند پشت سر می‌گذارد. علیرضا این فصل ۴گل زده و ۶پاس گل هم داده تا آلکمار در زمره مدعیان کسب عنوان قهرمانی در لیگ یونان قرار بگیرد. از سوی دیگر کریم انصاری‌فرد که فصل را در المپیاکوس ناامیدکننده شروع کرده بود، این روزها به مرد اول تیمش تبدیل شده است. کریم در حال حاضر با به‌ثمر رساندن ۷گل، در صدر جدول بهترین گلزنان سوپرلیگ یونان قرار دارد که اتفاق کاملا قابل اعتنایی است. به اینها اضافه کنید سامان قدوس را که در همه پست‌های جلوی زمین می‌تواند بازی کند و البته همه می‌دانند که چقدر بازیکن باکیفیتی است. درحالی‌که حدود شش ماه به آغاز جام‌جهانی باقی مانده، شاید طارمی در مورد تصمیم خامی که دو سال پیش گرفت از همیشه پشیمان‌تر باشد و تازه بفهمد که در آن اقدام نسنجیده و محرومیت بعدش هیچ «خیریتی» در کار نبوده.

اگر پنجره دوم باز شود...

باشگاه پرسپولیس در آستانه کسب تفاهم با باشگاه ریزه‌اسپور قرار دارد و شاید حصول چنین توافقی به باز شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی پرسپولیس در تابستان آینده منجر شود. این همان زمانی است که قرارداد طارمی با پرسپولیس هم به پایان می‌رسد و او بازیکن آزاد می‌شود. بسیاری بر این باورند که اگر پرسپولیس بتواند برای فصل بعد بازیکن بگیرد، این بار مجوز جدایی طارمی صادر خواهد شد و شاید او پیش از پایان قراردادش ترانسفر شود تا سود مالی مختصری هم نصیب باشگاه شود. در نقطه مقابل اگر پنجره تابستانی باز نشود، احتمالا پرسپولیسی‌ها با استفاده از جریمه ۸۰۰هزار یورویی طارمی در پرونده ریزه‌اسپور برای تمدید قرارداد به این بازیکن فشار خواهند آورد تا دست برانکو خالی نماند.