صلاحیت یک تیم تایید نشده؟

پنج‌شنبه‌شب پایگاه اطلاع‌رسانی برنامه نود در خبری اختصاصی اعلام کرد AFC صلاحیت یک باشگاه ایرانی را برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا تایید نکرده است. در این خبر البته از هیچ تیمی نام برده نشده، اما خطر بسیار جدی توصیف شده است. در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: با توجه به اینکه روز ۱۵ آذر ۹۶ قرار است قرعه‌کشی لیگ قهرمانان انجام شود، کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای فوری اعلام کرده که مدارک یکی از چهار باشگاه معرفی شده از طرف فدراسیون فوتبال ایران ناقص است و اگر این مدارک ناقص بماند، این نماینده صلاحیت حضور در لیگ قهرمانان آسیا را ندارد و فدراسیون فوتبال ایران باید ظرف چند روز آینده نماینده دیگری را به‌جای این باشگاه معرفی کند. کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده به‌دلیل نقص در مدارک ارسالی این باشگاه و بدهی‌های سنگین و دیگر موارد، ممکن است باشگاه با نامه قطعی حذف از مسابقات مواجه شود. AFC تاکید کرده در شرایط کنونی این باشگاه شانسی برای بازگشت به مسابقات ندارد و اگر شرایط بر این منوال بماند، فدراسیون فوتبال باید بر اساس جدول لیگ برتر فصل گذشته و داشتن مجوزهای حرفه‌ای، باشگاه دیگری را جایگزین کند. این اتفاق درحالی رخ داده است که مدیران این تیم لیگ برتری در چند هفته گذشته خبر از حضور قطعی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا می‌دادند. باید دید فدراسیون فوتبال ایران نام این تیم در خطر حذف و محتوای نامه را چه زمانی به‌صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

کدام تیم آسیایی می‌شود؟

اما سوال اینجاست که اگر یکی از باشگاه‌های معرفی شده به AFC موفق به اخذ سهمیه نشود، کدام تیم به‌جای آن باید راهی لیگ قهرمانان آسیا شود؟ آن‌طور که قبلا در خبرها آمده بود فدراسیون فوتبال ایران تیم‌های پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و ذوب‌آهن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کرده و اگر مدارک باشگاه موردنظر کامل نشود، باید تیم پنجم جدول سال قبل یعنی سپاهان جایگزین شود. نکته جالب این است که سپاهان هم مشکل صدور مجوز حرفه‌ای دارد و اگر نتواند این مشکل را حل کند، آن‌وقت نوبت پیکان تیم ششم جدول است که به‌عنوان نماینده ایران به لیگ قهرمانان معرفی شود اما مثل اینکه پیکان هم مجوز لازم را ندارد و در این صورت استقلال خوزستان به AFC معرفی خواهد شد. با توجه به اینکه این باشگاه خوزستانی هم مشکلات زیادی دارد، احتمالا کنفدراسیون فوتبال آسیا این تیم را تایید نخواهد کرد و آن وقت نوبت به گسترش فولاد می‌رسد که برخلاف باشگاه‌های قبلی مجوز حرفه‌ای را دریافت کرده است! می‌بینید که شرایط چقدر پیچیده است.

تکذیب فدراسیون

در همین حین اما فدراسیون فوتبال موضوع را از بیخ و بن تکذیب کرد. در این مورد خبرگزاری فارس با حمیرا اسدی، سرپرست دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال گفت‌وگو کرده که این مقام مسوول گفته: «تا این لحظه هیچ نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر حذف یک تیم از لیگ قهرمانان ‌آسیا دریافت نکرده‌ایم.‌» حالا باید صبر کرد و دید آن خبر ناگوار درست است یا این تکذیب فوری. به هر حال فقط ۱۱روز به قرعه‌کشی مسابقات فصل بعد باقی مانده و همه‌چیز خیلی زود روشن خواهد شد.