یکی از راهکارهایی که برای تفکیک تولیدات این برندها طراحی شده، حک کردن علائم اختصاری روی بدنه میلگردها یا پلاک مشخصات محصول است. در این مقاله تصمیم داریم با هم به بررسی مفهوم این علائم اختصاری و همچنین اطلاعات درج شده در پلاک انواع میلگردها بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

انواع استانداردهای مهندسی میلگردهای صنعتی را بشناسیم

پیش از اینکه به سراغ بررسی مفهوم علائم اختصاری انواع میلگردها برویم، میخواهیم ابتدا شما را با استانداردهای فنی انواع میلگردها آشنا کنیم. براساس استانداردهای مهندسی، میلگردهای موجود در بازار با علائم خاصی تفکیک شدهاند:

• میلگرد ساده A۱ (میلگرد بدون آج)

A۱ علامت اختصاری میلگردهای ساده و بدون آج است. این نوع میلگردها دارای تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۲۵ درصد و سطحی صاف هستند. میلگردهای ساده قابلیت فرم دهی، آهنگری و جوشکاری دارند و به عنوان میلگردهای نرم یا خام هم شناخته میشوند.

• میلگرد آجدار A۲ 

میلگردهای آجدار A۲ دارای تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۱۹ درصد و سطحی آجدار هستند. این نوع میلگردها حالت نیمه خشک و نیمه نرم یا به اصطلاح فنری دارند و از آنها در صنایع ساختمانی (خاموت زنی) و عملیات جوشکاری استفاده می‌شود.

• میلگرد آجدار A۳

میلگردهای A۳ دارای تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۱۴ درصد هستند. از این نوع میلگردها برای ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی استفاده میشود و قابلیت خم شدن یا آهنگری ندارند.

علامت حک شده بر روی بدنه میلگردها به چه معنی است؟

میلگردهای موجود در بازار در دو نوع میلگردهای آجدار و میلگردهای ساده تولید میشوند. روی بدنه میلگردهای آجدار یا به اصطلاح میلگردهای ساختمانی حروفی حک میشود که نشان دهنده نوع میلگرد، شرکت تولیدکننده و آلیاژ سازندهی میلگرد است.

معمولاً علائمی که روی بدنه میلگردهای آجدار حک میشود، JU، JT، CU، CT و SA است. حرف J نشان دهنده  استاندارد A۲، حرف C نشان دهنده استاندارد A۳ و حرف S علامت استاندارد A۴ است. حرف U مخفف روش تولید آلیاژی و حرف T نشان دهنده روش تولید ترمکس است. حروف انگلیسی که روی بدنه یک میلگرد آجدار حک میشود، به ترتیب نشان دهنده شرکت تولیدکننده، برند میلگرد، استاندارد و روش تولید آن است، مانند مثال زیر:

ESCO | CO | ۲۰ | CT 

میلگرد A۳ ترمکس | قطر ۲۰ میلیمتر | کارخانه ذوبآهن اصفهان

میلگردهای ساده صنعتی و اطلاعات درج شده روی بسته بندی آنها

میلگردهای ساده صنعتی فاقد علائم حک شده رو بدنه هستند، ولی معمولاً روی بندیل آنها مشخصات میلگرد و آلیاژ سازنده آن به صورت پلاک نصب میشود. همچنین در صورت درخواست مشتری، برگه آنالیز محصول و مشخصات میلگرد نیز ارائه می‌شود.

به طور کلی روی پلاکی که به بندیل انواع میلگرد ساده متصل میشود، مشخصات کامل شرکت سازندهی میلگرد (آدرس، تلفن و شناسه)، نوع و سایز قطر میلگرد، وزن تقریبی بندیل، تعداد شاخه در بندیل، شماره بندیل، جنس آلیاژ، تاریخ و شیفت تولید و همچنین استانداردهای محصول درج میشود. میلگردهای آلیاژی صنعتی معمولاً دارای سرتیفیکیت هستند، ولی شرکتهایی که تنها از یک آلیاژ برای تولید میلگرد استفاده میکنند، برگه آنالیز محصول دارند. این برگه ها در صورت درخواست مشتری در اختیار آنها قرار میگیرد.

میلگرد1

چرا باید هنگام خرید میلگرد ساده به برگه مشخصات آن دقت کنیم؟

داشتن یا نداشتن پلاک مشخصات محصول لزوماً به معنی باکیفیت و قابل اعتماد آن نیست. چون شرکتهای معتبر مختلفی وجود دارند که میلگردهای تولیدی خود را فقط با برگه آنالیز محصول ارائه میکنند. اطلاعاتی که در این برگه ثبت میشود، حاوی مشخصات فیزیکی و فنی میلگردها است. ولی به طور کلی اگر محصولی دارای پلاک مشخصات باشد، میتوانیم با یک نگاه شناسنامه آن را ببینیم.

این شناسنامه نشان میدهد محصولی که پیش روی ماست توسط کدام شرکت و در چه تاریخی تولید شده، از چه جنس آلیاژی و براساس کدام استاندارد ساخته شده و برای چه کاری مناسب است. حتی وزن هر بندیل هم روی آن درج میشود و با توجه به اینکه قیمت میلگرد ساده براساس وزن هر بندیل و برحسب کیلوگرم محاسبه میشود، میتوان به راحتی قیمت نهایی هر بندیل میلگرد ساده را محاسبه و با خیال آسوده آن را خریداری کرد.

آذر گستر سدید

چند نکته مهم برای خرید میلگردهای ساده صنعتی

همانطور که تا این بخش از مطلب متوجه شدیم، میلگردهای ساده برخلاف میلگردهای آجدار، علائم اختصاری خاصی ندارند. به همین دلیل نکاتی وجود دارد که باید در هنگام خرید این مقاطع فولادی پرمصرف به آنها توجه کرد. این نکات عبارتند از:

• اعتبار و حُسن شهرت شرکت تولیدکننده میلگرد

در ایران به طور کلی 5 شرکت وجود دارند که میلگردهای ساده تولید میکنند؛ صنایع فولادی آذر گستر سدید، صنایع فولاد آلیاژی یزد، مجتمع فولاد کویر کاشان، شرکت ذوب‌آهن اصفهان و شرکت میلگرد نیشابور. محصولات این شرکتها براساس استانداردهای بینالمللی و جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ساخته میشوند و برای تولید آنها از شمش فولاد درجه یک استفاده میشود.

• ضخامت و نوع جنس میلگرد ساده

میلگردهای ساده در ضخامتهای 10 میلیمتر الی 42 میلیمتر و طول 6 متر و همچنین 12 متر تولید میشوند. این میلگردها از نظر شکلی ظاهری در انواع میلگرد ساده نوردی، میلگرد ترانس، میلگرد ترانس تک پولیش، میلگرد ترانس دو پولیش، میلگرد ترانس بلبرینگ خور و میلگرد ترانس مفتول یا کلاف تولید شده اند. هر کدام از این مقاطع فولادی کاربرد خاصی دارند، بنابراین حتماً در زمان خرید به این موضوع دقت داشته باشید.

• وزن و تعداد شاخه میلگرد داخل هر بندیل

قیمت خرید میلگرد براساس وزن میلگرد محاسبه میشود. وزن و تعداد شاخه های هر بندیل معمولاً در زمان خرید مشخص میشود. ولی میتوانید آن را براساس فرمول ساده زیر هم محاسبه کنید:

قطر×قطر÷162×طول میلگرد=وزن میلگرد

هر چند وزن نهایی سفارش شما براساس برگه باسکول مشخص میشود، ولی با داشتن وزن محصول و قیمت روز میلگرد، میتوانید برآوردی حدودی از قیمت نهایی یا قیمت خرید سفارشتان داشته باشید.

بهترین شرکت تولیدکننده انواع میلگردهای ساده

شرکت صنایع فولادی آذر گستر سدید با هدف رفع بخشی از نیاز صنایع داخلی در زمینه میلگردهای ساده صنعتی، در شهرک صنعتی شمس آباد واقع در استان تهران آغاز به کار کرد. این شرکت اولین تولیدکننده میلگرد ساده صنعتی به طول 12 متر در تهران و یکی از 5 شرکت تولیدکننده میلگردهای 12 مترو 6 متر در ایران است. تولیدات شرکت آذر گستر سدید از بهترین شمش فولاد 3sp و 5sp ساخته میشوند و در فرآیند تولید آنها از بروزترین دستگاه‌های نورد و تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود.

این شرکت همراهی همیشگی برای صنایع کوچک و بزرگ مصرف کننده میلگرد ساده، شرکتهای قطعه سازی و صنایع ماشین سازی است و انواع میلگرد ساده را با بهترین قیمت و بدون واسطه در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد، ارتباط با کارشناسان این مجموعه و ثبت سفارش خرید، فقط کافیست به نشانی https://ahan2.com/ مراجعه کنید.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند