با توجه به اینکه بسیاری از موتورسواران حتی تا چند سال پیش برای گرفتن گواهینامه هم اقدام نمی‌کردند، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت بیمه‌‌ی عجیبی به نظر می‌رسید.

اما با رانندگی پرخطر در خیابان‌های شلوغ و تنگ و اینکه موتورسواران عامل اصلی بروز برخی حوادث ناگوار بودند، تصمیماتی برای اجباری کردن بیمه موتور سیکلت اتخاذ شد که به ‌واسطه آن یکی از مهمترین بیمه‌ها به‌نام بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در ساختار بیمه مرکزی ایران تعریف گردید. البته قوانین بیمه شخص ثالث موتور در طی سال‌های گذشته تغییرات قابل توجهی داشته که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

اما ابتدا اجازه دهید توضیحات کاملی در رابطه با مفهوم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و انواع مختلف بیمه این وسیله نقلیه در اختیار شما قرار دهیم.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت چیست؟

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت زیرشاخه بیمه ثالث وسایل نقلیه موتوری محسوب شده و همانند بیمه شخص ثالث خودرو، فرد زیان‌دیده در حادثه رانندگی (شخصی غیر از راننده موتور سیکلت خاطی)، شخص ثالث نامیده می‌شود.

شرکت‌های بیمه‌گر در‌حال‌حاضر دو دسته بیمه برای موتورسیکلت ارائه می‌کنند که شامل بیمه بدنه موتورسیکلت و بیمه شخص ثالث موتور است. شخص ثالث می‌تواند هر شخص سومی(ترک نشین، عابرپیاده یا ….) باشد که در حادثه تصادف موتورسیکلت آسیب می‌بیند.

اگر راننده در حادثه تصادف مقصر شناخته شود، شرکت بیمه‌گر متعهد به تامین غرامت حادثه است. اگر راننده موتورسیکلت دارای بیمه شخص ثالث مقصر نباشد و طرف مقابل حادثه به عنوان مقصر شناخته شود، ترک نشین موتور در چتر حمایت بیمه شخص ثالث موتور قرار می‌گیرد. او باید خسارت خود را از شرکت بیمه‌گر موتور طلب نماید.

ما همه راکبان عزیز را به خواندن راهنمای بیمه موتور برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیمه اجباری و پوشش‌های آن توصیه می‌کنیم.

انواع پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور

در مورد بیمه شخص ثالث موتور مانند بیمه شخص ثالث خودرو، مواردی هستند که به‌عنوان پوشش اصلی بیمه در نظر گرفته می‌شوند. در مورد این نوع بیمه نیز برخی موارد تحت پوشش قرار نخواهند گرفت.

خسارت

بیمه شخص ثالث موتور دارای پوشش  خسارات جانی و مالی است.

بیمه شخص ثالث موتور موارد زیر را پوشش می‌دهد:

- خسارات مالی وارده به شخص ثالث

- خسارات جانی وارده به شخص ثالث شامل هزینه‌های درمان، نقص عضو و فوت

- خسارات جانی وارده به راننده مقصر در حادثه

قوانین جدید  بیمه شخص ثالث موتور در 1400

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم قوانین بیمه در طی سال‌های گذشته تغییراتی داشته که منجر به بهبود آن‌ها شده است. به عنوان مثال در قانون قدیم بیمه شخص ثالث، با بروز اولین خسارت موتور و در نتیجه استفاده بیمه‌گزار از بیمه‌نامه موتور، تمامی تخفیفات اعمال شده از بین می‌رفت.

در حالی که در قانون جدید بیمه شخص ثالث موتور، تخفیفات به صورت پلکانی اعمال خواهند شد. از طرفی طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث موتور، میزان تخفیفات عدم خسارت برای هر ۵ سال به میزان حداکثر ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. همین امر باعث شده تا بسیاری از راکبان موتورسیکلت برای دریافت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت اقدام کنند.

نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

مانند بیمه شخص ثالث خودرو، در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که از آن جمله می توان به نوع موتور سیکلت، سال تولید آن، تعداد سیلندرها، ساختار موتور، نرخ پوشش مالی انتخابی توسط بیمه‌گزار، میزان تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت و جریمه دیرکرد اشاره کرد.

در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، موتورها به سه دسته اصلی برقی، سه چرخ و دو چرخ تقسیم می‌شوند. عامل مهم بعدی در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، سال تولید این وسیله نقلیه است. توجه داشته باشید که هر چقدر موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک تصادف با آن کمتر بوده و در نتیجه نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز پایین‌تر خواهد بود.

تعداد سیلندر عامل دیگری در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. با توجه به اینکه با افزایش تعداد سیلندرها، قدرت موتورسیکلت افزایش پیدا می‌کند و به واسطه آن میزان ریسک تصادف نیز بیشتر خواهد شد، در نتیجه نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند روی نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تاثیر بگذارد، تعداد پوشش‌های مالی است که بیمه‌گزار برای بیمه کردن موتورسیکلت خود انتخاب خواهد کرد.

نوع و ساختار موتورسیکلت از دیگر عواملی است که روی قیمت یا نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تاثیر می‌گذارد. موتورسیکلت‌های برقی و دنده‌ای دارای نرخ بیمه‌ای متفاوتی از یکدیگر هستند. هر چقدر میزان قدرت موتور سیکلت افزایش پیدا کرده و سایز آن نیز بزرگ‌تر شود، هزینه یا نرخ بیمه شخص ثالث آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سایز و قدرت موتور

سایز و قدرت موتور در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور تاثیرگذار است.

با توجه به مواردی که ذکر شد نمی‌‌توان نرخ مشخص و ثابتی را برای تمامی موتورسیکلت‌ها تعیین کرد اما در جدول زیر می‌توانید حق بیمه پایه شخص ثالث موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰ را ببینید.

شرکت های بیمه‌گر، بیمه شخص ثالث خودرو را به صورت بلندمدت با اعتبار یک ساله یا به صورت کوتاه مدت در بازه های زمانی مثلا یک ماهه، دو ماهه و ... ارائه می‌دهند ولی تنها دوره زمانی درنظر گرفته شده برای اعتبار بیمه‌نامه موتورسیکلت یک سال است و امکان خرید بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت ( بیمه موتورسیکلت یک ماهه، سه ماهه و ...) وجود ندارد.

برای استعلام و خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/thirdpartyMotor

نحوه استعلام، انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث برای انواع موتورها

تا قبل از اینکه شرکت‌های کارگزاری آنلاین بیمه شروع به فعالیت کنند، بیمه‌گزاران برای اطلاع از قیمت‌ها یا استعلام بیمه و در نهایت خرید آن، به صورت حضوری به شعب شرکت‌های بیمه‌گر مراجعه می‌کردند. در سال‌های گذشته، شرکت های بیمه‌گر به شدت افزایش پیدا کرده‌اند. در نتیجه انتخاب میان آن‌ها برای بیمه‌گزار دشوار شده است. با وجود اینکه تمامی شرکت‌های بیمه‌گر خدماتی یکسان و قیمتی مشابه ارائه می‌دهند، اما در این میان مواردی هستند که به عنوان وجه تمایز میان شرکت‌های بیمه‌گر مختلف شناخته می‌شوند.

همانطور که می‌دانید دریافت خسارت از شرکت بیمه‌گر یک فرآیند کاملاً اداری است که گاهی می تواند به علت تعداد کم شعب پرداخت خسارت یک شرکت بیمه‌گر و در نتیجه شلوغی شعب، برای یک بیمه‌گزار زمان‌بر باشد. بنابراین در زمان استعلام و خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و یا انواع دیگر بیمه، باید موارد این‌چنینی را در نظر داشته باشید تا در آینده هزینه زمانی و ریالی کمتری متقبل شوید.

برای استعلام و انتخاب یک شرکت بیمه‌گر مناسب می‌توانید از کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید که خدمات متنوعی در حوزه بیمه وسایل نقلیه موتوری خصوصاً بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ارائه می‌کند. برای استعلام قیمت کافی‌ است وارد سایت bimeh.com شده و از بخش محصولات، بیمه موتور را انتخاب کنید.

با درج گروه موتورسیکلت و سال ساخت آن می‌توانید نرخ بیمه شخص ثالث ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه‌گر در سایت بیمه دات کام را بررسی کرده و در نهایت بیمه‌ای را خریداری کنید که بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. از طرفی می‌توانید بیمه خریداری شده را به صورت کاملاً رایگان درب منزل تحویل بگیرید. علاوه‌بر‌این، اگر نیازمند مشاوره برای انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بودید می‌توانید با شماره تماس‌های بیمه دات کام تماس گرفته و به صورت کاملاً رایگان مشاوره تخصصی دریافت کنید.

اطلاعات تماس:

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان، ‌ پلاک 17 طبقه 6، واحد 6

کدپستی : ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

پست الکترونیک: info@bimeh.com

شماره تماس: 021-4372

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند