اگر کسب‌وکار را به سفری پرابهام تشبیه کنیم، یافتن مسیر امن و بهینه برای رسیدن به مقصد مورد نظر، به چالشی اساسی تبدیل می‎‌شود. بدیهی است بدون داشتن نقشه و مسیریاب، از رسیدن به مقصدمان باز می‌مانیم و یا با دور شدن از مسیر، وقت و انرژی زیادی از دست می‌دهیم.  داده و اطلاعات نقش اساسی در اقتصاد کشورها بازی می‌کند. کسب و کارها نیز از این قانون مستثنی نیستند. در دنیای کسب‌و‌کارهای امروزی، داده‌ها و اطلاعات تحلیلی حاصل از آنها، به مثابه نقشه‌ای هستند که به مدیران در اتخاذ تصمیمات استراتژیک کسب‌و‌کار کمک می‌کنند.

مدیریت داده‌ محور باعث می‌شود رشد و توسعه کسب‌و‌کارها به مراتب افزایش یابد و در نتیجه از منابع سازمان به شکلی هدفمند استفاده می‌شود. متناسب با عملکرد و اهداف هر سازمان، از داده‌ها می‌توان برای کمک به افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها، ایجاد فرصت‌های جدید، شناسایی بازار، کاهش ریسک، افزایش رضایت مشتریان و کارکنان استفاده کرد. اگر تصمیم‌های یک سازمان بر اساس تحلیل داده باشد، بهره‌وری افزایش یافته، جریان‌های درآمدی تقویت می‌شود و در نهایت سازمان موفق‌تر می‌شود. تحقیقات دانشکده اسلون نشان می‌دهد که نرخ بهره‌وری و تولید سازمان‌های داده‌ محور، ۶ درصد بیشتر از رقبایشان افزایش داشته است.

شاید تصور عموم این باشد که داده‌ها در صورت‌های مالی نمایان هستند و هر کسب‌و‌کاری که تصمیم‌های مبتنی بر صورت‌های مالی اتخاذ کند، مدیریت داده محور را تجربه می‌کند. واقعیت این است که داده محوری کسب‌و‌کار ابعاد پیچیده‌تری دارد که داده‌های مالی و حسابداری فقط بخشی از آن است. با اینکه ابزار متنوعی برای جمع‌آوری اطلاعات وجود دارد، اما استفاده از آنها هنوز چالش بزرگی برای مدیران کسب‌وکار است، چرا که رسیدن به رهبری داده‌محور، تحولی اساسی در سازمان می‌طلبد.

انقلاب چهارم صنعتی و آغاز دوران «حکمرانی داده‌ها»

به جرات می‌توان گفت این روزها داده‌ ها از ارزشمندترین دارایی‌های هر سازمان و یا حتی کشور هستند. بسیاری از پژوهشگران، ارزش و جایگاه داده‌ها در قرن حاضر را با ارزش و جایگاه نفت در قرن پیشین مقایسه می‌کنند. اکنون در دوران انفجار اطلاعاتی به سر می‌بریم و حجم عظیم داده‌ و تکنولوژی‌های اطلاعاتی انقلاب جدیدی در صنایع و سازمان‌ها به وجود آورده است.

حالا با گذر از سالهای حکم‌رانی ماشین‌های بخار (انقلاب صنعتی اول)، قوت گرفتن نقش الکتریسیته در ماشین‌ها و تولید (انقلاب صنعتی دوم)، بهره‌مندی کسب‌و‌کارها از کامپیوتر، سامانه‌های عملیاتی کامپیوتری و اتوماسیون صنعتی (انقلاب صنعتی سوم)، قدم به دوره جدیدی گذاشته‌ایم که می‌توان آن را دوره همبستگی و حکمرانی توامان «داده»، «ارتباطات» و «هوشمندی» به حساب آورد.

انقلاب چهارم صنعتی، انقلاب داده‌ها است. بنابریان کسب و کارها نیازمند زیرساختی برای مدیریت داده‌ها هستند. اگرچه داده‌ها در اختیار هستند، اما فرایند تحلیل داده فرایند ساده‌ای نیست. اکنون داده‌ها با کمک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی تحلیل می‌شوند و نتایجی ارائه می‌کنند که استخراج و تحلیل آنها در حالت عادی برای ذهن انسان میسر نیست. به کارگیری هرچه سریع‌تر این فناوری‌ها و وارد کردن آنها به ساختار تصمیم‌گیری سازمانی، می‌تواند ورق را به نفع شما برگردانده و شما را از رقبا متمایز کند. باید پذیرفت که از انقلاب‌هایی که فضای صنایع را احاطه می‌کنند گریزی نیست و دیر یا زود همه کسب‌و‌کارها ناچار می‌شوند به اعمال این تغییرات جدید در سازمان‌هایشان روی آورند.

سحاب

برای مثال، نرم‌افزارهای حسابداری از محصولات انقلاب صنعتی سوم بودند. در حین و پس از انقلاب صنعتی سوم بسیاری از کسب‌و‌کارها در برابر استفاده از نرم‌افزارها مقاومت کردند؛ اما در نهایت چیزی جز هزینه نصیبشان نشد. این ماهیت انقلاب است. اگر  کسب‌و‌کارها انقلاب‌های صنعتی و تحولاتشان را بپذیرند، رشد می‌کنند و اگر در برابرش مقاومت کنند، مسیری را که باید بروند دیرتر شروع می‌کنند. نتیجه این کار هزینه‌های غیرقابل بازگشت و فرصت‌های از دست رفته است. 

همانطور که امروز کسب و کاری نیست که ادعا کند حسابداری دفتری برایش کافی است، پس از انقلاب چهارم صنعتی نیز، کسب‌و‌کارهایی موفق هستند که سریع‌تر از رقبایشان، داده‌محوری کسب‌و‌کار را در سازمانشان نهادینه کنند. 

مدیریت داده‌ محور را از کجا آغاز کنیم؟ (رویدادهای رهبری داده محور)

با توجه به تازگی مباحث مرتبط با داده‌محوری، کسب‌وکارها نیاز به همکاری سازمان‌های متخصصی دارند که بتوانند آن‌ها را در این مسیر یاری کنند. این سازمان‌ها می‌توانند اطلاعات درست و کاملی درباره این حوزه جدید در اختیار کسب‌و‌کارها قرار دهند و به مدیران برای آشنایی بیشتر با این دانش و فناوری جدید کمک کنند.

برای آنکه بتوان کسب‌و‌کاری داده محور داشت، باید بتوان بخش‌های مختلف سازمان را با این حوزه آشنا کرد. با آشنایی تمامی ارکان سازمان با مکانیزم جمع‌آوری و تحلیل داده و درک اهمیت این امر، فرهنگ داده‌محوری در سازمان نهادینه می‌شود.

چنانچه مدیران شرکت مهارت و درک درستی از کار با داده‌ها نداشته باشند سازمان نمی‌تواند به خوبی در این مسیر حرکت کند. یکپارچه شدن مکانیزم‌های تحلیل داده با فرآیندهای کسب‌و‌کار، باعث می‌شود سازمان در داده‌محوری به بلوغ کافی برسد و بتواند با چابکی، نتایج تحلیل‌های حاصل را در تصمیم‌گیری‌ها به کار گیرد.

 شرکت سحاب با برگزاری رویدادهای تخصصی در زمینه آشنایی بیشتر سازمان‌ها با اصول داده محوری، سعی دارد بستر لازم برای حرکت سازمان‌ها به این سمت را فراهم کند. حضور مدیران در این رویدادها می‌تواند به ایجاد فرهنگ رهبری داده محور کمک کند.

هدف این رویدادها که با عنوان رویدادهای DDL (Data Driven Leadership) یا رهبری داده‌محور برگزار می‌شوند، آشنایی سازمان‌ها با اهمیت داده‌محوری، و آماده سازی ذهنی و مهارتی مدیران سازمانها برای تجربه یک تحول بزرگ، یعنی تبدیل شدن به سازمانی داده محور است. در واقع مدیران در این رویدادها که چگونه یک سازمان داده محور بسازند و چگونه در یک سازمان داده محور رهبری اثربخش باشند.  مدرسین این رویدادها اساتید  متبحر و متخصص در حوزه رهبری، داده و مدیریت داده‌محور هستند. برای آشنایی بیشتر با این رویدادها و یا ثبت نام در آن‌ها می‌توانید به صفحه https://www.sahab.ir/events/  مراجعه نمایید.

مجله اینترنتی دیدگاه؛ مرجع مقالات داده محوری کسب و کار

تیم محتوای سحاب در راستای توسعه فرهنگ و زیرساخت داده‌محوری کسب‌و‌کارهای کشورمان مجله اینترنتی دیدگاه را راه‌اندازی کرده است تا دانش علاقه‌مندان به حوزه مربوطه روز به روز افزایش یابد. ارائه مطالب به‌روز، عملیاتی و کاربردی از ارزش‌های تیم محتوای دیدگاه است. 

مجله اینترنتی دیدگاه، فرصتی برای مطالعه بیشتر در حوزه داده‌محوری کسب‌و‌کارها است. دیدگاه رفع نیاز  آن دسته از مدیران و فعالان کسب و کار است که به مطالعه مقالات به‌روز مدیریتی با تمرکز بر داده‌محوری کسب‌و‌کار علاقه‌مند هستند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به دیدگاه مراجعه فرمایید.

یادگیری و شناخت

سحاب؛ راهکارهای داده محور

سحاب شرکتی تخصصی در حوزه علوم داده است که سازمان‌ها و کسب‌و‌کارهای ایرانی را در مسیر داده محوری یاری می‌کند. این شرکت که از سال 1393 کار خود را آغاز کرده است، اکنون خانه بیش از 150 متخصص در حوزه‌های مختلف مربوط به داده‌ است. این متخصصان دانش آموختگان دانشگاه‌های برتر ایران و جهان هستند و با تجربه و دانشی که در این زمینه دارند، می‌توانند به پیشرفت هرچه بیشتر سازمان‌ها کمک کنند. 

شرکت سحاب با دانش و تخصصی که در حوزه‌هایی مختلف IT دارد، می‌تواند راهکارهای ویژه‌ای برای توسعه و پیشرفت سازمان‌ها در اختیار آنها قرار دهد. ما در سحاب معتقدیم بهره‌مندی از دانش و تجربه متخصصانمان در زمینه‌های کلان‌داده، علوم داده، سیستم‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشین می‌تواند زمینه ساز حل مشکلات حال و آینده توسعه صنایع باشد.

گروه مشاوران سحاب، پلتفرم تحلیل داده مشتریان سکان و خدمات دریاچه داده نئور از راهکاری سحاب برای کمک به توسعه داده‌محوری در کسب‌وکارها و سازمان‌های ایرانی هستند. سحاب همچنین می‌تواند برای نیازهای خاص کسب‌وکارها راهکارهای اختصاصی طراحی و اجرا کند.

گروه مشاوران سحاب، تیمی از تحلیل گران کسب و کار (مشاوران مدیریت) و دانشمندان داده هستند که در نقش مشاور، مسائل سازمان‌ها را با راهکارهای داده‌محور حل می‌کنند.

در کنار این راهکارها سحاب با برگزاری سمینار و وبینارهای آموزشی، تولید محتوای تخصصی در حوزه‌های مرتبط با داده، ارزیابی بلوغ داده‌محوری سازمان‌ها و برگزاری رویدادهای مرتبط با داده محوری سعی می‌کند به سوی تحول داده‌محور کسب‌وکارهای کشورمان گامی بردارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای داده محور سحاب، می‌توانید از وبسایت این شرکت بازدید کنید.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند