میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پادکست کاریزما در مورد دو عارضه موجود برای صندوق های سرمایه گذاری گفت که سبب عملکرد ضعیف برخی از این صندوق ها شده است. عارضه اول، عدم انگیزه مدیران صندوق های سهامی برای کسب بازدهی بالاتر از شاخص به دلیل مدل درآمدی و نحوه دریافت کارمزد آن ها و عارضه دوم، موضوع نصاب های اجباری سرمایه گذاری برای صندوق های سرمایه گذاری مشترک است. 

وی در خصوص حل مشکل اول به تدوین ابلاغیه ای در هیات مدیره سازمان بورس اشاره کرد که به زودی به مدیران صندوق ابلاغ خواهد شد. در ابلاغیه جدید کارمزد مدیران صندوق سهامی مبتنی بر عملکرد آن ها در کسب بازدهی خواهد بود و هرچه عملکرد مدیران صندوق در کسب بازدهی بالاتر باشد، کارمزد بالاتری دریافت خواهند کرد. 

در مورد نصاب های سرمایه گذاری نیز به تلاش سازمان بورس برای راه اندازی صندوق های تخصصی و شاخصی صنایع مختلف اشاره کرد که در این صندوق ها نصاب های کمتری لحاظ خواهد شد. فدایی با اشاره به شرایط فعلی بازار که اکثر نمادها به کف قیمتی خود رسیده اند و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری با نگاه بلند مدت است، به دستورالعمل تاسیس صندوق های سرمایه گذاری اهرمی اشاره کرد که می توانند در این شرایط بازار به خوبی عمل کنند. 

سرمایه گذاران در این صندوق ها به دو دسته تقسیم می شوند. گروه اول سود تضمینی در یک محدوده را دریافت می کنند و گروه دوم که از اهرم استفاده می کنند و تضمینی برای دریافت سود ندارند، اما در شرایط مناسب بازار می توانند بازدهی بسیار مناسبی با استفاده از اهرم تا ۲ برابر حجم سرمایه خود کسب کنند. 

توسعه ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم جدید 

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به ابزارهای جدیدی اشاره کرد که برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در  دستور کار سازمان بورس قرار دارد، از جمله صندوق های املاک و مستغلات برای سرمایه گذاری سرمایه های خرد در حوزه مسکن، صندوق های پوشش ریسک برای کسانی که می خواهند از معاملات آپشن و آتی بهره ببرند. همچنین دستورالعمل سبدهای مشاع نیز در دست بررسی سازمان بورس است. سبدهای مشاع ابزاری بین صندوق های سرمایه گذاری و سبد اختصاصی است. این نوع از سبدها با ساختار صندوق های سرمایه گذاری کار می کند اما فارغ از بسیاری از محدودیت های این نوع صندوق ها است.

 در ادامه نیز وی به جلسه ای با فعالان حوزه رمز ارز اشاره کرد که پیشنهاداتی برای تاسیس صندوق های کریپتوکارنسی دریافت شده است. برای شنیدن کامل این مصاحبه و کسب اطلاعات کامل در مورد این صندوق ها پادکست کاریزما را گوش کنید. 

پادکست کاریزما پادکستی تحلیلی در حوزه بازار سرمایه و مباحث اقتصادی است که هر هفته با حضور فعالان اقتصادی و متخصصین بازار سرمایه  توسط گروه خدمات مالی کاریزما منتشر می شود. شما می توانید این پادکست را در همه پادگیرها از جمله کست باکس و همچنین از طریق وبسایت کاریزما گوش کنید.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند