این سرویس در حال حاضر در محل خبرگزاری ایرنا و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران تعبیه شده و مدیر عامل مبین نت از احتمال عرضه عمومی این سرویس به مردم در خرداد ماه ۱۴۰۰ خبر داد. در این مراسم وزیر ارتباطات با انتقاد به  خصوصی سازی مخابرات در سالهای گذشته تاکید کرد :توسعه اینترنت ثابت به دلیل همین گونه انحصارگرایی‌های مخابرات در کشور دچار عقب ماندگی شده است.

وی افزود: گرچه از دل خصوصی سازی مخابرات شرکتی مثل همراه اول متولد شد که همین شرکت هم اگر رقبایش وجود نداشتند به این پیشرفت نمی‌رسید. وی با اشاره به نقش رقبا در پیشرفت شرکت ها اضافه کرد: این اشتباه در خصوصی‌سازی مخابرات و واگذاری داکت‌ها و سیم‌های مسی که جزو انفال عمومی است شکل گرفت و سعی داریم تا این موضوع را در همین دولت و با کمک مجلس جبران کنیم.

جهرمی با اشاره به مجوز های صادر شده برای بردن خدمات به نسل ۵ گفت: مبین نت اولین شرکت در این حوزه بوده که خدمات خود را عرضه کرده است؛ خدماتی که می‌تواند تا ۳۰ برابر کیفیت اینترنت ثابت را برای مشترکین بالاتر ببرد. جهرمی با اشاره به  چالش‌های زیادی که در برابر مبین نت وجود دارد تا بتواند این فناوری را پیش ببرد اصلی‌ترین مشکل را هزینه مودم دانست.

اینترنت g5

وی مشکل دیگر پیش روی توسعه 5G FWA مبین نت را هزینه‌های جاری ذکر کرد و افزود:این موضوع نیز با کمک همراه اول به عنوان سهامدار مبین نت می‌تواند حل و فصل شود. حسین طهرانی ؛ مدیرعامل مبین‌نت نیز در این مراسم  با اشاره به بیش از ۴۰۰ هزار مشترک و بیش از ۱۰۰ سازمان بزرگی که مشتریان این شرکت  هستند تاکید کرد : باید به دنبال توسعه 5G FWA در کشور بود.

وی افزود: به هر دلیلی نتوانستیم در FFTH رشد مطلوبی داشته باشیم باید جبران کنیم.

طهرانی با اشاره به مصوبه 10 درصدی که مجلس به تازگی تصویب کرده تاکید کرد: در شرایط اقتصادی حاضر؛ این مصوبه نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد .زیرا در حال حاضر درآمدزایی و سوددهی در این صنعت بسیار سخت است. 

طهرانی درباره احتمال عرضه عمومی این مودم گفت: مساله اصلی هزینه‌های مودم‌ها است. در حال حاضر ما مودم‌ها را چند صد دلار خریداری می‌کنیم و بالای یک میلیون تومان قیمت می‌خورند تا به دست مشتری برسند. بنابراین باید بتوانیم از ظرفیت تولید داخلی استفاده کنیم اما مشخص نیست که این مساله چه زمانی اجرایی خواهد شد و هزینه آن چطور خواهد بود.

طهرانی گفت: در صدد هستیم مانند عرضه مودم‌های 4G یا عرضه مودم‌های ADSL در سالهای دور، در نهایت از مشتریان هزینه مودم را به صورت ودیعه بگیریم تا این سرویس را زودتر دریافت کنند. 

مدیرعامل مبین نت جهش ارزی و حق السهم را دو چالش این شرکت در مسیر توسعه 5Gدانست .

این مطلب برایم مفید است
36 نفر این پست را پسندیده اند