اما یکی از معضلاتی که همیشه در فصل‌های حراج برای فروشگاه‌ها اتفاق می‌افتد، سرقت است. سارقان با همراه شدن در بین ازدحام مشتریان اقدام به فعالیت‌های مجرمانه خود کرده و محصولات موجود در فروشگاه‌ها را به سرقت می‌برند.

یکی از راه‌هایی که می‌توان برای مقابله با این پدیده در مراکز خرید اقدام کرد استفاده از زیرساخت‌های امنیتی و نیروی انسانی است. استفاده از دوربین مداربسته درکنار نیروهای امنیتی یکی از راه‌هایی است که به طور معمول تمامی فروشگاه‌ها و مراکز خرید از آن استفاده می‌کنند. اما سوال اینجاست که آیا نیروهای امنیتی به خوبی آموزش داده می‌شوند؟ نیروهای انسانی می‌توانند تمامی اتفاقات را زیر نظر بگیرند؟ و یا دوربین‌های فعلی به درستی کار می‌کنند؟ و سوال مهم‌تر اینکه دوربین‌ها قابلیت ردیابی افراد در لحظه را دارد؟

تشخیص چهره با استفاده از دوربین‌های هوشمند ماسکینو

اما ما در یک شرکت دانش بنیان با نام تجاری Maskinow توانستیم که با کمک توسعه الگوریتم‌های شناسایی چهره به فناوری تشخیص چهره در سخت افزار دست پیدا کنیم. سیستم سخت افزار دوربین هوشمند ماسکینو قادر است با کمک الگوریتم تشخیص چهره بر روی گیت‌های ورودی سازمان‌ها، فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید نصب شوند.

بعد از تعریف چهره کارمندان و پرسنل در سیستم، ماسکینو می‌تواند ورود و خروج این افراد را ثبت و ضبط کند. دوربین‌های هوشمند تشخیص چهره ماسکینو همچنین قادر است که علاوه بر تشخیص ماسک یا همان Face Mask Detection، بازه سنی افراد را نیز تشخیص دهد. اما در این مطلب قصد داریم که تنها در رابطه با ویژگی تشخیص چهره این دوربین حرف بزنیم و مزایایی که هوش مصنوعی برای این مراکز به همراه دارد.

هوش مصنوعی راهکار نوین مقابله با سارقان

بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز خرید با توجه به ساختار فروشگاه‌ها، تعداد زیاد راهروها و ساختار پیچیده و ورودی‌های مختلف، نیاز است تا با تعداد زیادی دوربین فضاهای مختلف فروشگاه‌ها را پوشش دهند و هیچگونه نقطه کوری باقی نماند. این یعنی تعداد زیاد دوربین و به واسطه آن تعداد زیادی نیروی انسانی.

تقریبا غیر ممکن است که اپراتور انسانی بتواند تمامی دوربین‌ها را مانیتور کرده و تخلف و سرقت را ثبت کند. علاوه بر این، بازنگری فیلم‌های ضبط شده با توجه به حجم بالای آنها کاری زمانبر خواهد بود. چرا این وظایف را به هوش مصنوعی نسپاریم؟

دوربین‌های هوشمند ماسکینو راه حل ارتقا امنیت مراکز خرید

در حال حاضر در نیا در بسیاری از مراکز خرید استرالیا، کره جنوبی، انگلستان و بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته از دوربین‌های هوشمند با قابلیت تشخیص چهره استفاده می‌کنند. بهره‌گیری از الگوریتم‌های نظیر یادگیری ژرف (Deep Learning) و یادگیری ماشین (Machine Learning) که به کمک آن چهره افراد را شناسایی (Face detection) و هویت سارقان را احراز (Face Recognition) می‌کند.

دوربین مدار بسته

در ایران نیز، در شرکت دانش بنیان توانسته‌ایم که با توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی بتوانیم فناوری تشخیص چهره، تشخیص ماسک تنفسی و تشخیص بازه سنی افراد را در سخت‌افزارهای هوشمند پیاده سازی کنیم. با بهره گیری از دوربین‌های هوشمند در مراکز پرتردد و شلوغ مثل فروشگاه‌ها، می‌توان سارقانی که در لیست سیاه قرار دارند را شناسایی و از اعمال مجرمانه آن‌ها جلوگیری کرد.

علاوه بر این، با توجه به بحران کرونا، ماسکینو قادر است تا ماسک تنفسی بر روی چهره افراد را شناسایی کرده و به کسانی که از ماسک استفاده نکرده‌اند اخطاری مبنی بر استفاده از ماسک دهند. همچنین با استفاده از ماسکینو می‌توان بازه سنی افراد را تشخیص داده و در استراتژی‌های مورد نیاز در بازاریابی وفروش از آن استفاده کرد.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی

1. شناسایی مجرمان در لحظه

در بسیاری از موارد، مراکز خرید توسط افراد تکراری مورد سرقت واقع می‌شوند که بعداً با چک کردن دوربین‌های امنیتی چهره افراد شناسایی می‌شوند. با تعریف کردن چهره افراد و در واقع لیست سیاه به هوش مصنوعی، دوربین‌های هوشمند قادر خواهند بود که در لحظه چهره تعریف شده سارق در سیستم را با چهره‌ای که در حال ضبط آن هستند مطابقت داده و تشخیص دهد که این فرددر لیست سیاه وجود دارد یا نه.

دوربین‌های هوشمند با پیاده سازی در درهای ورودی، هویت افرادی که در لیست سیاه قرار دارند را در لحظه (Real Time) شناسایی کرده و یک اخطار مبنی بر ورود این افراد ارسال می‌کند. بدین صورت، حراست مراکز خرید به جای اینکه منفعلانه اقدام به جلوگیری از سرقت کنند، با کمک دوربین‌های مجهز به تکنولوژی هوش مصنوعی می‌توانند به صورت کنشگرانه و پیشگیرانه از اقدامات افراد سارق جلوگیری به عمل آورند.

2. شناسایی افراد گمشده

در بسیاری از موارد بچه‌ها و حتی بزرگسالان در اماکن شلوغ گم می‌شوند. با استفاده از دوربین‌های هوشمند با ویژگی تطابق چهره (Face Matching) می‌توان عکس فرد گم شده را در سیستم تعریف کرده و دوربین به ازای شناسایی هر چهره آن را تحلیل کرده و در صورت تطابق چهره‌ها فرد گم شده با این سیستم پیدا خواهد شد.

3. شناسایی سارقان با احراز هویت بیومتریک

دوربین‌های هوشمند ماسکینو با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ژرف و یادگیری ماشین چهره افراد را آنالیز کرده و هویت آن‌ها را تشخیص دهد. از آنجایی که چهره یکی از ویژگی‌های بیومتریک مثل اثر انگشت، منحصر به فرد است، می‌توان نتیجه گرفت که دوربین‌های هوشمند از سطح دقت بالایی برخوردارند.

4. بالا رفتن کارایی و کاهش هزینه‌ها

با بهره‌گیری از دوربین‌های هوشمند ماسکینو مراکز خرید می‌توانند چهره سارقان را تشخیص داده و هزینه‌های ناشی از سرقت را کاهش دهند. علاوه بر این، به واسطه پیاده‌سازی تکنولوژی‌های مجهز به دوربین هوش مصنوعی نیاز به نیروهای انسانی کمتر بوده و هزینه‌های مرتبط کاهش می‌یابد.

نتیجه‌گیری

تکنولوژی‌های تشخیص چهره، هزینه منابع و نیروی انسانی و زمان لازم برای احراز هویت و کنترل دسترسی یا ثبت و ضبط داده‌های مربوط به تردد افراد را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. همچنین، تکنولوژی تشهیص ماسک که در حال حاضر برای بحران کرونا توسعه داده شده است. در شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی، بیمارستان‌ها، پایانه‌های مسافربری و فرودگاه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و هر مرکز پر تردد و شلوغی که زدن ماسک الزامی است، تاثیر بسزایی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا دارد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند