جامعه‌شناسی بحران

مردم از قرنطینه و اخبار بد، خسته شده و آرزو دارند بحران کرونا تمام شود و همه چیز به حالت عادی بر‌گردد. جامعه‌شناسان و تحلیل‌گران صاحب‌نظر با رصد و پایش شرایط جوامع درگیر، رهنمودهایی برای آینده ارائه می‌دهند. آنها می‌گویند ما در لحظات تاریخی هستیم در واقع بر سر یک دوراهی سرنوشت‌ساز و مهم هستیم. جهان پس از کرونا بدون شک شبیه جهان پیش از کرونا نیست! تغییرات بزرگی در راه است که ما ناچاریم آنها را بپذیریم: چه بخواهیم و چه نخواهیم! خبری که این روزها از محافل مختلف به گوش می‌رسد این است که دست‌کم تا دو سال دیگر باید فاصله اجتماعی حفظ شود و این خود حاوی پیام مهمی است؛ تغییر در سبک زندگی و شیوه‌های کسب و کار. مثلا اگر این روزها به بانک رفته باشید متوجه تغییرات جالبی در برخی شعب می‌شوید؛ روی زمین برچسب‌های چسبانده شده که به شما گوشزد می‌کند در فاصله ایمنی صف ببندید.

دیگر خبری از ترافیک و خیابان‌های شلوغ و چراغ‌های رنگارنگ فروشگاه‌های بزرگ نیست! البته چیزهای دیگری هم دستخوش تغییر شده‌اند؛ دیگر نمی‌توانید به اتفاق دوستانتان در کافه‌ای بنشینید یا با خیال آسوده به دیدار والدینتان بروید. حتی کلاس‌های یوگا هم تعطیل شده‌اند.

تحلیل‌گران می‌گویند روی دیگر سکه کرونا این است که ما محبوس در چاردیواری‌های خودمان به خودمان و جهان پیرامونمان بیشتر و عمیق‌تر می‌اندیشیم؛ عزیزانم چه می‌کنند؟ همسایگانم خوب هستند؟ از همکارانم چه خبر؟ چه کمکی از دست من بر می‌آید؟ چطور می‌شود از هم دور باشیم ولی ارتباطمان قطع نشود؟

حالا به جای پیامک با هم تماس می‌گیریم چون وقت بیشتری داریم پس در واقع کرونا از این لحاظ به کمک بشر آمده: سبک زندگی که آن را نرمال و عادی می‌نامیم چیزی بود که ما را خوشحال نمی‌کرد و مدام در چرخه‌ی دویدن و کسب درآمد و خریدن چیزهایی که واقعا به داشتنشان نیازی نداشتیم، درگیرمان کرده بود.

البته سبک زندگی گذشته را قطعا به راحتی فراموش نخواهیم کرد. ذات بشر تنبل و سکون‌گرا و از هر تغییری گریزان است. بنابراین بیشتر ما دوست داریم تصور کنیم به زودی کرونا ریشه‌کن می‌شود یا دست‌کم با واکسن و داروهای کارآمد، مهار می‌شود و جهان به سرعت به حالت قبلی برمی‌گردد و هیچ تغییری رخ نخواهد داد.

پیش از این ماجرا، چه عقل سلیمی می‌توانست فکرش را بکند که صنایع عظیم جهان با یک بیماری مسری تعطیل شوند؟ و دولت‌ها قوانین سفت و سخت تصویب کنند و جریمه‌های سنگین برای رفتارهای غیرمسئولانه تعیین شود؟

سیاستمداران تنها بازیگران این صحنه نیستند. چه بسیار سرمایه‌دارانی که اگر جان سالم از خود ویروس کرونا در ببرند باید به این فکر کنند که چگونه سرمایه خود را نجات دهند و آیا اصلا در این بحران تاب می‌آورند؟!

ویروس کرونا حقیقتی را به ما نشان داد که تا پیش از این هرگز به آن فکر نکرده بودیم و آن این خطای بزرگ بود که اقتصاد جهانی‌شده در برابر هر چیزی مصون است! مثلا کارخانه‌های تولید قطعات در چین تعطیل شدند و برندهای تحت تاثیر، درصد زیادی از فروششان را از دست دادند حتی تولید بعضی محصول‌ها به کلی متوقف شد؛ تمام صنایع بزرگ و کوچک درگیر شدند از قطعه‌ساز چینی تا کارخانه‌های معظم هیوندای، اپل، سامسونگ و ...!

جدا از اخبار توطئه‌آمیز و تیترهای سیاه آمار قربانیان، کم و بیش قرنطینه‌ی خودجوش شکل گرفته و همدلی مجازی جالبی به وجود آمده است؛ مردم برای هم فهرست کتاب‌های آنلاین رایگان و برنامه‌های کاربردی را می‌فرستند. گروه‌های خانوادگی با چالش‌های سرگرم‌کننده رونق و گرما پیدا کرده، شبکه‌های آنلاین محل وقوع تمام داد و ستدهای اجتماعی شده و رعایت بهداشت، خط اول تمام آیین‌نامه‌های جهان است!

فناوری در خدمت بهداشت جهانی

در خط مقدم مقابله و مبارزه با ویروس کرونا بعد از کادر درمان - که صمیمانه قدردان زحمات و جان‌فشانی‌هایشان هستیم - دانشمندان و محققان عرصه فناوری‌های نوین به شدت مشغول کار هستند تا ایمنی هرچه بیشتر را برای مردم در تمام جهان تضمین کنند:

از طراحی صفحه کلیدهای مجازی آسانسور تا تولید سیستم نوبت‌دهی با فناوری فروسرخ و ارائه‌ی اپلیکیشن‌های خودارزیابی و نقشه‌ی پراکنش آلودگی. حتی تیم فرمول یک مرسدس توان مهندسی خود را معطوف به ساخت و تولید دستگاه فشارهوای‌مثبت برای کمک به تنفس بیماران کرونایی کرده است و لامبورگینی، ماسک تولید می‌کند!

تغییر و تحول‌های اقتصادی-اجتماعی ناشی از کرونا

امروز استخدام در شرکت یا اداره‌ای که در آن امکان دورکاری وجود داشته باشد بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، برای نیروی کار اهمیت دارد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به خاطر شیوع کرونا و تعطیل شدن محل کارشان، بیکار شده‌اند. صدمه اقتصادی بسیار بزرگی به دولت‌ها و نیز بخش خصوصی وارد شده است. خلاصه بدانید که شما تنها کسی نیستید که تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است. در واقع پیامدهای اجتماعی و اقتصادی کرونا بسیار مهلک‌تر از تاثیر آن بر سلامت فردی به نظر می‌رسد با این حال اقتصاددانان زیادی معتقدند هزینه‌ی قرنطینه کمتر از هزینه‌ی بی‌اعتنایی به هشدارهای بهداشتی است.

یکی از ایمن‌ترین حوزه‌های کسب و کار، فعالیت‌های آنلاین بوده و هستند: مردم ترجیح می‌دهند مایحتاج خود را بدون خروج از منزل تهیه کنند و نیز به دلیل اینکه وقت بیشتری در اینترنت سپری می‌کنند تبلیغات بیشتری تماشا می‌کنند. حتی از لحاظ روانی خرید به بسیاری از مردم کمک می‌کند که حال بهتری داشته باشند اما مهم‌ترین دلیل‌های رونق فروش آنلاین، تلاش برای ماندن در خانه و پرهیز از لمس پول است! می‌دانید که پول یکی از آلوده‌ترین سطوح را دارد حتی اگر ویروس کرونا را در نظر نگیریم!

در واقع ویروس سارس یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر رشد تجارت الکترونیک در چین بود. این ویروس به اندازه‌ی کرونا در جهان شایع نشد و بنابراین اثر مشهود آن را بیشتر در چین می‌توان بررسی کرد. با استناد به فرآیندی که در چین تهدید بهداشتی را به فرصت تجاری تبدیل کرد شاید بتوان این‌گونه پیش‌بینی کرد که ویروس کرونا مرزهای تجارت الکترونیک را جابجا خواهد کرد! به نقل از تکراسا امروزه تجارت الکترونیک آنلاین و زیرساخت تحویل سفارش‌ها نسبت به سال ۲۰۰۳ و شیوع سارس، بسیار پایدارتر و قوی‌تر عمل می‌کند.

با توجه به تغییرات اجتماعی ناشی از شیوع کرونا، تقریبا زشت‌ترین کاری که الان ممکن است بکنید این است که محصولی را نقد حساب کنید! اخیرا برخلاف همیشه‌ی تاریخ ایران مثلا در صف نانوایی یک فاصله منطقی بین افراد دیده می‌شود و مردم، اغلب موازین بهداشتی را در پرداخت بهای نان رعایت می‌کنند. بسیاری از نانوایی‌هایی که تا پیش از این به دستگاه کارت‌‌خوان مجهز نبودند نیز این روزها از کارت‌خوان استفاده می‌کنند. تمهیداتی برای استفاده ایمن از دستگاه‌های کارت‌خوان اندیشیده شده ولی بهترین کار ممکن این است که کمترین تماس را با سطوح همگانی داشته باشیم.

فردای کرونا

همچنین تا پیش از ظهور کرونا، علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که برای فرهنگ‌سازی حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات بانکی افراد، توصیه می‌کردند مردم در صف عابربانک‌ها با کاربر دستگاه، فاصله حدودا یک متری داشته  باشند تا وی با امنیت کامل اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کند، این موضوع جدی گرفته نمی‌شد و کاربر به سختی می‌توانست اطلاعات کارت خود را مخفی نگهدارد. حالا به یمن این ویروس بسیار مسری بعضی فرهنگ‌های غلط و بد در همه جای دنیا و ایران در حال تغییر است و همان سطح اندکی از زندگی اجتماعی که در جریان است با کیفیت‌تر و ایمن‌تر از همیشه به نظر می‌رسد و گویا اوضاع رو به بهبود روند زندگی اجتماعی پیش می‌رود.

تجارت به کدام سو خواهد رفت؟

همان‌طور که گفته شد به احتمال زیاد تجارت الکترونیک رشد چشم‌گیری را تجربه خواهد کرد. تحلیل‌گران تکراسا، مشاغل را بر مبنای ایمنی در برابر بلایای این‌چنینی و با توجه به شرایط اقتصادی کشور طبقه‌بندی کرده‌ و به این نتیجه رسیده‌اند که رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و صنعت گردشگری با کاهش شدیدی در تقاضا مواجه شده‌اند. شیوع کرونا همچنین تاثیر زیادی بر کسب و کارهای کوچک و متوسط خواهد گذاشت که ممکن است در زمان رکود با سود و بهره‌ی پولی کمتری مواجه شوند. در مقابل، سوپرمارکت‌های مواد غذایی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشندگان آنلاین کالاهای تندمصرف (وسایل بهداشتی، مواد خوراکی یا مواد دارویی بدون نسخه) ممکن است با افزایش تقاضا روبرو شوند؛ زیرا هم اکنون بسیاری از افراد در خانه‌های خود مانده‌اند و مواد مورد نیازشان را برای مواقع اضطراری ذخیره می‌کنند. با اینکه هنوز برای گفتن این حرف‌ها کمی زود است؛ ولی باید عوامل کسب و کار، محتاط عمل کرده و بر ارائه‌ی محتواهای مفید و محصول‌های مورد نیاز مشتریان خود تمرکز کنند.

اقتصاد ایران در سال 98 از سیل، قطع اینترنت، افزایش تحریم‌ها، بحران‌های اجتماعی و در نهایت ویروس کرونا آسیب‌های زیادی دید. متاسفانه در اسفندماه گذشته ضربه مهلک کرونا تعداد زیادی از تاجران و بازرگانان بزرگ و حتی کسبه خرده‌فروش و اقشار آسیب‌پذیری همچون کارگر را در تنگنا قرار داد در حالی که همیشه برای اغلب کسب و کارها، اسفند پردرآمدترین و پرفروش‌ترین ماه سال بوده است.

چه باید کرد؟

اولین قدم این است که بپذیرید در یک بحران قرار دارید و به جای شکایت از این وضعیت، شرایط را با راهبردهای کارآمد به نفع خود، تغییر دهید. برای این منظور باید وضعیت کسب و کار خود را شناسایی کرده و خود را برای عمل به توصیه‌ها و راه‌حل‌های مشاوران معتبر، آماده کنید. مثلا ریچارد لیو، کارآفرین موفق چینی و بنیان‌گذار JD.COM، برای حفظ کسب و کار خود در بحران سارس به فروش لوازم الکترونیکی در پلتفرم‌های اینترنتی و گروه‌های چت پرداخت. او بعدها بخش اعظم منابع خود را به کسب و کار آنلاین اختصاص داد و از این طریق به بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین محصو‌ل‌های الکترونیکی تبدیل شد. بعد از نجات کسب و کار، در درجه دوم باید به فکر سلامتی خود و مشتریانتان باشید؛ لازم است به راه‌های بهتری برای انتقال پول فکر کنید. مثلا:

دریافت درگاه پرداخت اینترنتی!

در دنیای کرونایی، هر روز چندین بار دست‌ها شسته و لااقل یک‌بار گوشی تلفن ضدعفونی می‌شود. عالی می‌شود اگر پرداخت از درگاه پرداخت اینترنتی را جایگزین همه روش‌ها کرد هرچند لزوما سایر راه‌های پرداخت مسدود نمی‌شوند. به این صورت که مشتری از سایت یا فروشگاه مجازی، مستقیم به صفحه درگاه پرداخت هدایت می‌شود یا اگر فروش حضوری دارید می‌توانید کد کیوآر مختص لینک پرداخت خود را در جایی قرار دهید که مشتری بتواند به راحتی آن را اسکن کرده و عملیات پرداخت را انجام دهد.

توجه داشته باشید که هیچکس دقیقا نمی‌داند کرونا تا کی مهمان جهان خواهد بود پس منتظر نشوید تا صبحی که قرار است کرونا برود! امروز باید کسب و کار خود را مجهز به بهترین و ایمن‌ترین امکان پرداخت کنید و سهمی در ایمنی جامعه و شکستن چرخه‌ی شیوع بیماری داشته باشید.

درگاه پرداخت سیزپی

برای آشنایی با مزایای استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی باید بدانید که کمترین نرخ کارمزد در شبکه پرداخت کشور را در سیزپی پیدا می‌کنید و این جدا از معافیت‌ها و تنفس‌های تشویقی این شرکت برای کسب و کارهای نوپاست. همچنین در درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی امکان تسهیم وجود دارد؛ این امکان برای کاربر فراهم شده است تا مبلغ واریزی توسط مشتری، در لحظه پرداخت بنا به درصد دل‌خواه، به شماره‌ حساب‌های متعددی تقسیم و سهم‌بندی شود. علاوه بر این سیزپی به شما این امکان را می‌دهد که لوگوی تجاری خود را در صفحه پرداخت درج کنید. اختصاصی بودن صفحه پرداخت، احساس خوشایندی در مشتری به‌وجود می‌آورد و به تقویت برند و ثبت هویت تجاری شما در ذهن مشتری می‌انجامد. اینها و بسیاری مزایای دیگر در سیزپی به شما پیشنهاد می‌شود.

برای دریافت هرگونه اطلاعات و پرسش‌های احتمالی با ما تماس بگیرید. تیم پشتیبانی سیزپی با افتخار در ساعات اداری پاسخگوی علاقمندان و در تمام اوقات شبانه روز و هفت روز هفته از طریق سیستم پشتیبانی آنلاین همراه کاربران گرامی خواهد بود.

88401411 – 021

88460384 - 021

این مطلب برایم مفید است
34 نفر این پست را پسندیده اند