طبق آخرین گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی هم اکنون ۱۱ میلیون و ۶۵۵ هزار نفر  سهامدار در بازار بورس است؛ افزایش تعداد کد بورسی و استقبال سرمایه گذاران به بازار سهام طبیعتا روی میزان تخصیص عرضه های اولیه تاثیر می گذارد و سهم هر سرمایه گذار را کاهش می دهد؛ اما چه راهکاری برای کسب منفعت بیشتر از عرضه های اولیه وجود دارد؟ صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) بهترین گزینه سرمایه گذاران خواهد بود

کسب سود غیرمستقیم از عرضه اولیه

با خرید واحد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس مانند آسمان آرمانی با نماد آساس می توانید به طور غیرمستقیم از عرضه اولیه ها سود ببرید و با علاوه بر این با مبالغ بالا سود بیشتری از عرضه های اولیه کسب کنید؛ چرا که این صندوق ها سهمیه تخصیص عرضه اولیه دارند. به طور نمونه صندوق آساس مجوز خرید حدود ۳ میلیون و ۱۲۰ سهم عرضه اولیه شستا را در روز شنبه ۳۰ فروردین ماه سال جاری دارد. این در مقایسه با سقف ۱۰ هزار سهم برای هر کد بورسی بی شک مزیت های بیشتری را ایجا می کند.

طبق اطلاعیه عرضه اولیه شستا، حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۱۰ هزار سهم اعلام شده است که با سقف قیمتی ۸۶۰۰ ریال، هر شخص نهایتا ۸۶ میلیون ریال می تواند خرید کند؛ البته این با فرض این است که به هر نفر ۱۰ هزار سهم برسد، در حالی که گزارش ها گویای آن است که احتمالا هر شخص حدود ۴۰ میلیون ریال خرید خواهد داشت که عدد ناچیزی قلمداد می شود. حال فرض را بر این بگیرید که شما می تواند با سرمایه بیشتر با سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی منفعت بیشتری از خرید مستقیم و محدود از طریق کد بورسی شخصی خود داشته باشید.

مقایسه صندوق های در سهام قابل معامله در بورس (ETF) نشان می دهد که صندوق آسمان آرمانی (آساس) جایگاه برتر کسب منفعت از عرضه اولیه شستا را به خود اختصاص داده است که نتیجه آن در افزایش سود سرمایه گذاران این صندوق خواهد بود.   

مجوز ورود سرمایه گذاران تازه کار

طبق ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، «آن دسته از کدهای معاملاتی که پس از ابلاغ این مصوبه برای اشخاص حقیقی صادر می شود، پس از یک ماه از تاریخ صدور، از قابلیت انجام معامله برخوردار خواهند شد.»؛ این ابلاغیه به این معناست که افرادی که هم اکنون کد بورسی تهیه می کنند تا یک ماه نمی توانند معامله سهام انجام دهند.

تبصره ششم این ابلاغیه صندوق های قابل معامله در بورس و عرضه های اولیه را از این قاعده مستثنی کرده است؛ بنابراین صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام به دلیل جایگاه برترکسب بازدهی در سال ۱۳۹۸ گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می تواند باشد؛ این صندوق در سال گذشته بازده ۱۸۴ درصدی نصیب سرمایه گذاران خود کرد.

تخفیف حدود ۷۵ درصد کارمزد صندوق ها

طبق ابلاغ سازمان بورس و اوراق بهادار، کارمزد معاملات صندوق های سرمایه گذاری معادل ۲۵ درصد سقف نرخ های کارمزد معاملات معمول اوراق بهادار با رعایت حداکثر سقف ریالی مصوب در هر معامله خواهد شد که این موضوع به معنای تخفیف حدود ۷۵ درصد کارمزد این صندوق ها است.

این گزارش حاکی است، سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، شرکت رایان هم افزا (رافزا)، شیر پاستوریزه پگاه گیلان (غگیلا)، مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد)، لیزینگ پارسیان (ولپارس)، توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان)، ایمن خودرو شرق (خیمن)، پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی)، تولید نیروی جنوب غرب صبا(بصبا)، ترانسفورماتور توزیع زنگان (برانسفو)، پتروشیمی ایلام (شایلام)، پتروشیمی مروارید (شمروارید)، پالایش نفت جی (شجی)، راه آهن حمل و نقل  (حرآهن) و صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) لیست عرضه اولیه ها تا پایان سال است.

این مطلب برایم مفید است
82 نفر این پست را پسندیده اند