دنیای اقتصاد- بندرعباس- خداکریمی-.محمدرضا پیرحسینلو افزود: پارسال بیش از ۸ میلیون و ۹۱۰ هزار تن تولید انواع مواد معدنی را داشتیم و مجموع ارزش صادرات محصولات تولیدشده شرکت‌های فعال در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در سال ۱۴۰۲ به یک میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار رسیده است. آمار وزنی فروش صادراتی محصولات توسط شرکت‌های صنعتی در این منطقه نیز در سال گذشته به بیش از ۴ میلیون و ۸۵ هزار تن رسید.

وی ادامه داد: آمارهای تخلیه و بارگیری اسکله اختصاصی این منطقه در سال ۱۴۰۲ با رشد ۷ درصدی نسبت به سال پیش از آن به بیش از ۱۳ میلیون تن رسیده است. میزان بارگیری محصولات معدنی توسط کشتی در یازده‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ برابر با ۲ میلیون و ۶۰۴ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجه ۵/۴۷ درصدی داشته است و رکورد بی‌نظیری در خصوص عملکرد در این بخش به شمار می‌آید. تخلیه واگنی نیز در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بازه زمانی یادشده به ۳ میلیون و ۸۹۵ تن رسید که رشد ۹/۱۱ درصدی را نسبت به سال قبل از آن تجربه کرده است. علاوه بر این، تناژ بار واردشده به منطقه از طریق کامیون‌ نیز در بازه زمانی یادشده به بیش از یک میلیون و ۲۹۱ هزار تن رسیده است.

مدیرعامل منطقه‌ی ویژه اقتصادی خلیج‌‌فارس اظهارداشت: در سال گذشته ۹ قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۷۵۰ میلیون دلار به امضا رسیده که پنج برابر میزان هدف‌گذاری ما بوده است. هم اکنون۱۵ پروژه فعال زیرساختی در منطقه به ارزش سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام است، همچنین ۲۲ شرکت با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۷۰۵ میلیون‌دلاری در منطقه فعالیت دارند که باید به این آمار، آمار ۵۲ شرکتی که در حال ساخت و نصب تجهیزات هستند نیز اضافه کنیم که در مجموع سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها نیز به دو میلیارد ۳۱۳ میلیون دلار و دو میلیارد و ۴۷۰ میلیون یورو و چهارهزار میلیارد تومان با اشتغال‌زایی حداقل ۶ هزار نفر می‌رسد.وی مجموع ارزش صادرات محصولات تولیدشده شرکت‌های فعال در این منطقه در سال ۱۴۰۲را یک میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار اعلام کرد.