پیش فروش خدمات ایزوایکو

دنیای اقتصاد- بندرعباس - سلمان ضربی با اشاره به اینکه درهمه کشورها سعی شده این صنعت حفظ شود افزود:امروزایزوایکو به عنوان بزرگترین مجتمع تولید و تعمیر کشتی در خاورمیانه شناخته می شود. ازجهاتی حتی شاید امکانات ما در دنیا بی نظیر باشد اما متاسفانه درسال های گذشته در رابطه با سفارش کارملی به این مجتمع کم لطفی شد.

وی با بیان اینکه امروز شاهد بیشترین ظرفیت تعمیر کشتی در ایزوایکو هستیم گفت: از نظر حجم تعمیراتی که در این مجتمع انجام می شود ایزوایکو، دبی و عمان را نیز پشت سرگذاشته است و بیش از ۶۰ فروند کشتی بزرگ و کوچک در این مجتمع در حال تعمیر است که در تاریخ ایزوایکو سابقه ندارد.

ضربی ادامه داد: در حال حاضر ۲ جک آپ  در درای داک ایزوایکو  در حال تعمیر است که از سازه های بسیار گران قیمت و منحصر به فرد است که در حفاری دریا و حفر چاههای نفتی و گازی استفاده می شود. بیش از ۱۰ فروند کشتی اقیانوس پیما نیزدر مجتمع ایزوایکو در حال تعمیر و بازسازی است.

مدیرعامل بزرگترین زیرساخت صنایع دریایی کشورتصریح کرد: خوشبختانه امروز ایزوایکوبه جایی رسیده است که می تواند خدمات خود را پیش فروش کند. کارفرمایان ایزوایکو برای سفارش کار در نوبت می ایستند تصریح کرد: خوشبختانه ایزوایکو امروز به جایی رسیده است که می تواند خدمات خود را پیش فروش کند.

وی با بیان اینکه در بخش سازه های دریایی کارهای بسیار فوق العاده ای در ایزوایکو انجام شده است گفت: ما  بهترین پیمانکار شرکت نفت و گاز پارس بوده ایم و در سالهای گذشته  در پارس جنوبی رکوردهایی ثبت کرده ایم به عنوان مثال در فاز ۱۴ پارس جنوبی در یکی از پروژه ها در نصب سکو از زیر دریا به صخره ای برخورد کردیم که می توانست پروژه را متوقف کند اما همکاران ما با روش های ابتکاری خود  در کف دریا از داخل سکو حفاری هایی روی صخره انجام دادند تا بتوانند پایه ها را نصب کنند.

ضربی افزود: در فازهای ۲۲ گانه پارس جنوبی در آینده با افت فشار مواجه  خواهیم شد به این معنا که در چندسال آینده اگر اقدامات جبرانی انجام نشود با کمبود گاز در فصل زمستان مواجه می شویم از این رو درحال حاضر در تدارک سکوهای فشارافزا هستیم که بتوانیم فشار لازم را  تامین کنیم. پروژه بسیار بزرگی است  و حجم این پروژه ۲۰ میلیارد دلار است که شرکت ملی نفت تعریف کرده و در حال مذاکره هستیم که این پروژه در داخل کشور و ایزوایکو انجام شود.

مدیرعامل ایزوایکو همچنین با اشاره به سن ناوگان حمل و نقل دریایی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در این بخش نیز بالغ بر ۲۰ میلیارد سرمایه گذاری شود تا در ۵ سال آینده برای ساخت کشتی های جدید هزینه شود و ما در ایزوایکو  برای انجام این پروژه نیز اعلام آمادگی کرده ایم.

وی با بیان اینکه هر کشتی می تواند به صورت مستقیم ۱۵۰۰ نفر را وارد بازار کار کند  تاکید کرد: پیش بینی می کنیم که در آینده نزدیک ایزوایکو در زمینه اشتغال زایی اقدامات مهمی انجام دهد که به مانند یک بمب خبری برای استان هرمزگان بازتاب بسیار خوبی در استان خواهد داشت.

ضربی در ادامه با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد دریامحور از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: امیدواریم دولت آینده و مجلس جدیدی که شکل گرفته است به این سیاست ها که نقشه راه کشور است توجه ویژه داشته باشند.

وی تاکید کرد: انتخابات پیش رو نیز باعث وفاق ملی در کشور خواهد شد و یک باردیگر نشان خواهیم داد با وجود سلایق مختلف انتخابات خوبی خواهیم داشت.

مدیرعامل ایزوایکو تاکید کرد: همواره تلاش می کنیم و یکی از استراتژی های ما این است که محور فعالیت های ایزوایکو را در سطح ملی مطرح کنیم چراکه صنعت کشتی سازی یک صنعت ملی  و استراتژیک است و اگرچه ایزوایکو در استان هرمزگان واقع شده است اما یک صنعت ملی و پایدار است که امیدواریم نعمات آن برای مردم عزیز استان باشد.