به گفته مجتبی یوسفی‌‌ تنها یک درصد منابع آب شیرین در سطح کشور وجود دارد که باید نیاز شرب، صنعت و کشاورزی را از این محل تامین کرد.

باید از روش‌های آبیاری نوین در حوزه کشاورزی بهره برد

وی در ادامه با بیان اینکه مصارف آبی کشور شامل شرب، صنعتی، کشاورزی و محیط زیست می‌شود، اظهار کرد: برای تامین نیاز آبی کشور باید در سیاست‌های گذشته خود تجدید نظر کنیم. با توجه به رشد جمعیت و نوع رویکرد نسبت به کشت کالاهای اساسی مانند گندم و ذرت باید در مسیر مدیریت صحیح منابع آبی گام برداشت. در بخش کشاورزی باید به الگوی کشت، کشت جایگزین و روش‌های آبیاری نوین توجه شود چراکه متاسفانه حدود ۷۵ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی با آبیاری به روش سنتی مصرف می‌شود.

انتقال آب از سرشاخه‌ها و حوزه‌های بین‌بخشی غلط است

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتقال آب از سرشاخه‌ها و حوزه‌های بین‌بخشی به جای حرکت به سمت آبخیزداری و سد‌سازی سبب شده تا در پایین‌دست با تغییرات اکوسیستم مواجه شویم. همان‌طور که در شرق کشور دچار مشکل شده و در تامین آب برای نگهداشت مرز‌نشینان در شرق کشور با مشکل مواجه هستیم در غرب کشور نیز این اتفاق تکرار شده و با پدیده‌ ریزگردها مواجه هستیم. زمانی که تالاب شادگان، هویزه و هورالعظیم خشک می‌شوند بخشی از رطوبت مورد نیاز برای تشکیل جبهه‌های ابری از دست می‌رود و در ادامه با کاهش بارندگی مواجه می‌شویم.

صنایع آب‌بر باید به کنار دریاها منتقل شوند

وی در ادامه با بیان اینکه سیاست‌های غلط آبی در بخش صنعت نیز دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: ما دو دریا در کشور داریم هم در شمال و هم در جنوب اما صنایع آب‌بر ما در مرکز کشور تاسیس شده است در حالی که صنایع آب‌بر باید به کنار دریا منتقل شود تا با استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها منابع آبی مورد نیاز خود را از طریق دریا تامین کنند. این عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: امروز محروم‌ترین استان‌ها و ضریب بالای نرخ بیکاری در استان‌های همجوار دریا است. امروز به جای اینکه اجازه توسعه به صنایع آب‌بر نداده و آنها را به کنار دریاها منتقل کنیم، مجددا ۲۰ تا فولاد در کویر کشور می‌سازیم و اکوسیستم آنجا را برهم می‌زنیم بعد مجبور می‌شویم آب را هزاران کیلومتر انتقال دهیم. باید در این سیاست‌ها تجدید نظر شود. یوسفی در پایان گفت: در عین اینکه کارهای بزرگی در این دولت صورت گرفته و در وزارت نیرو اقدامات خوبی برای تامین آب شرب انجام شده است اما باید در سیاست‌های کلان آبی تجدید نظر شود.