مدیرعامل گروه مپنا یادآور شد: برق در ایران حدود ۱۲۰ سال پیش برای اولین بار در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام در مشهد روشن شد و اکنون اولین اتوبوس برقی کشور نیز برای اولین بار در مشهد کلید می‌خورد. او ویژگی مهم اتوبوس‌های آینده را برقی بودن، هوشمند، اشتراکی و خودران بودن عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه این اتوبوس برقی نیز از بیشتر این امکانات بهره‌مند است.

همچنین کامبیز مرادی، مدیرعامل شرکت شتاب در این مراسم گفت: امروز شاهد شتاب گرفتن رشد فناوری در کشور هستیم. اتوبوس شتاب، نماد رشد و خودباوری فرهیختگان و متخصصان ایرانی است که در تولید اولین اتوبوس برقی داخلی نمود یافته است.

وی با اشاره به اینکه این اتوبوس نخستین خودروی الکتریکی و توسعه داده‌شده ۱۰۰درصد داخلی است، تصریح کرد: تحقق این هدف، مرهون نگرش و رویکرد خاص مدیران و متخصصان گروه مپنا و عقاب‌افشان است و امیدواریم در سال آینده نخستین ناوگان اتوبوس برقی کشور به همراه مانیتورینگ رونمایی شود.

  اتوبوس برقی؛ متعلق به آینده حمل‌ونقل

همچنین شهردار مشهد در این مراسم یکی از مهم‌ترین موضوعات کلانشهرها را برقی‌سازی خودروها دانست و گفت: ما تصمیمی مشترک گرفتیم و ریسک همکاری در ساخت اولین اتوبوس برقی را پذیرفتیم تا اولین شهر در کشور باشیم که اتوبوس برقی به ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی آن وارد می‌شود. کلائی اتوبوس برقی را متعلق به آینده حمل‌ونقل مشهد دانست و گفت: قرارداد اتوبوس‌های برقی دیگر نیز با گروه مپنا و شرکت عقاب‌افشان امضا و برای ۱۰۰دستگاه دیگر هم توافق کردیم که ۱۰ دستگاه آن را همین امسال تحویل می‌گیریم.

خلیل کاظمی، معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز گفت: سال گذشته مراسم افتتاح ایستگاه شارژ خودروهای برقی در مشهد برگزار شد و همان‌جا قول دادیم اولین اتوبوس برقی ساخت داخل را به بهره‌برداری برسانیم که این مهم محقق شد.

  ویژگی‌های اتوبوس شتاب

اتوبوس برقی شتاب با بهره‌گیری از دانش و نیروی داخلی تولید شده است و قابلیت‌هایی از جمله هوشمندی، ارتباط با مرکز داده، بازگشت انرژی، قابلیت شارژ سریع، سامانه نمایشگر پیشرفته و سامانه خنک‌کاری طراحی‌شده بر اساس اقلیم ایران را دارد. این اتوبوس برقی در خطوط مختلف اتوبوسرانی و در پکیج‌های متفاوت باتری نیز عرضه می‌شود.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اتوبوس طراحی‌شده توسط گروه مپنا و شرکت عقاب می‌توان به طراحی بدنه و شاسی یکپارچه، بدون به‌کارگیری پله در راهرو و ورودی و نیز به‌کارگیری بستر مهندسی «مدیریت چرخه عمر محصول» اشاره کرد که امکان مهندسی همزمان برای چندین شرکت در تمام فرآیندهای فنی از طراحی، تولید و کنترل پروژه تا مهندسی، ساخت و طراحی جزئی را فراهم می‌کند.

  حرکت سریع به سمت هوشمندسازی شبکه حمل‌ونقل عمومی

بومی‌سازی تولید اتوبوس برقی توسط مپنا، جهش قابل‌توجهی در تولید داخلی صنایع برقی‌سازی ایجاد می‌کند و پیشرفت بزرگی برای صنعت کشور محسوب می‌شود. بیش از ۶۰ درصد این محصول در داخل طراحی و ساخته شده است و مپنا انتظار دارد که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های موازی در حوزه‌ سلول باتری و موتور که در مجموعه گروه مپنا در جریان است، به ۱۰۰درصد تولید داخل در این زمینه برسد. استفاده از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و محققان در حوزه‌های برق، الکترونیک، پاورالکترونیک، برنامه‌نویسی و نرم‌افزار، تحلیل داده، هوشمندسازی و مهندسی سیستم، فرصت مناسبی برای رشد و شکوفایی این پروژه ایجاد کرده است. به این ترتیب، با رشد زیرساخت تحقیقاتی، امکان گسترش فناوری به حوزه‌های دیگر حمل‌و‌نقل همچون خودروهای سواری شخصی، خودروهای تجاری نیمه‌سنگین، سنگین و اشتراکی نیز فراهم می‌شود.

  مزیت اتوبوس برقی

شکل دادن به جامعه‌ای سالم و هوشمند که سلامت و امنیت شهروندان در آن تامین می‌شود یکی از مزایای بهره‌برداری از این وسایل حمل و نقل برقی، از جمله اتوبوس‌های برقی است. بالا بردن توان حمل‌ونقل کشور و سرعت بخشیدن به آن از مزایای دیگر این پروژه است که آن را تبدیل به پروژه‌ای یکتا در مسیر برقی‌سازی می‌کند. تجهیز ناوگان حمل‌و‌نقل کشور به اتوبوس‌های شتاب قدمی بزرگ به سمت برقی‌سازی حمل‌و‌نقل عمومی است و تاثیر چشم‌گیری در کاهش میزان مصرف سوخت دیزل و آلاینده‌ها دارد. با بهره‌برداری از این اتوبوس‌ها در هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی صرفه‌جویی می‌شود و در روند هوشمندسازی ناوگان حمل‌و‌نقل کشور نیز پیشرفت بزرگی حاصل می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند