ایران نیز باید به سرعت برای ورود به عصر خوردوهای برقی آماده شود. در این میان ضروری است شرکت های پیشرو  زیرساخت های لازم برای برقی سازی خوردوها و نیز تامین توان مورد نیاز آنها را مهیا کنند. با چنین دیدگاهی، گروه مپنا پس از راه‌اندازی نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در برج میلاد، اخیرا نیز با تامین شارژرهای مورد نیاز، موجبات افتتاح نخستین جایگاه تأمین توان خودرو برقی در خراسان رضوی توسط شهرداری مشهد مقدس را فراهم کرد. در حقیقت این اقدام گام نخست در آغاز برقی‌سازی حمل و نقل در کلانشهر مشهد و در نهایت زمینه سازی برای حرکت پرشتاب این شهر به سمت حمل و نقل برقی است. "تدوین طرح جامع توسعه حمل و نقل برقی در شهر مشهد" به عنوان یک اقدام مشترک بین شهرداری مشهد و گروه مپنا، نوید بخش یک حرکت موثر برای بهره برداری موثر از ظرفیت های موجود در راستای برقی سازی حمل و نقل است. به همین منظور تلاش برای همراهی با تحولات سریع صنعت خودرو و نیز بسترسازی برای توسعه صنعت نوپای خودروهای الکتریکی به یکی از هدفگذاری های اصلی گروه مپنا بدل شده است.

تامین تجهیزات ایستگاه مشهد که مجهز به  یک شارژر سریع (DC) و دو شارژر کند (AC) است و امکان شارژ برای تمامی خودروهای استاندارد را فراهم می‌کند، از جمله برنامه‌های گروه مپنا برای کمک به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز شهرها برای استفاده از وسایل نقلیه برقی است. شارژرهای نصب شده در این ایستگاه شارژ، توسط شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) طراحی و تولید شده است. این شرکت محصولات کاملی را در حوزه زیرساخت‌های شارژ وسایل نقلیه برقی ارائه داده که با وجود قیمت مناسب به دلیل داخلی‌سازی، توان رقابت با محصولات مشابه خارجی به لحاظ تکنولوژی و کیفیت را دارد. باید توجه داشت که با توجه به مشکلات زیست محیطی شهرهای بزرگ، برقی سازی حمل‌ و نقل جزء راهبردی‌ترین اقدامات ممکن برای کاهش اثرات مصرف سوخت‌های و کنترل آلاینده هاست.

این اقدام می تواند مشهد را به نقطه آغازی برای استفاده انبوه از خودروهای برقی تبدیل کند، همانطور که ۱۲۰ سال پیش اولین نیروگاه برق و چراغ روشنایی در کشور در بارگاه امام رضا روشن شد. افزون بر اینکه ساخت داخل و بومی بودن به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های تجهیزات ساخته شده در شرکت مپنا این اقدام را به نمادی از توان ساخت داخل صنایع کشور در این عرصه تبدیل می‌کند. از این رو می توان احداث جایگاه‌های شارژ خودرو در شهرهای کشور را که پیشتر در تهران هم صورت گرفته بود دلیلی روشن برای ایجاد پرسرعت زیرساخت‌های مناسب دانست و اطمینان یافت که توسعه حمل و نقل برقی در کشور از نظر تکنیکی کاملا امکان‌پذیر است. نکته بسیار کلیدی این است که با توجه به ذخایر عظیم گازی در کشور، می‌توانیم گاز طبیعی را در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا به برق تبدیل کنیم و همین برق تولیدی را برای حمل‌ و نقل خودروهای هیبریدی مورد استفاده قرار دهیم، در این صورت خواهیم دید که که مصرف سوخت به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت. به همین منظور مپنا با هدف ارائه راه حلی جامع در خصوص توسعه زیرساخت یکپارچه شارژ وسایل نقلیه برقی در کشور، بستری مناسب را برای اتصال تمامی شارژرها به یک سرور بالادست و مدیریت هوشمند آنها ایجاد کرده، به نحوی که تمامی شارژرهای این ایستگاه‌ها به یک سرور مرکزی متصل بوده و مانیتورینگ و عیب یابی از راه دور را ممکن می کند.

به این ترتیب با مشاهده ایستگاه های شارژ بر روی نقشه، نمایش تمامی اطلاعات مربوط به هر شارژر، خطاها و هشدارها، نمایش تعداد شارژهای انجام شده، نمایش میزان مصرف انرژی، نمایش تعداد کل کاربران و تراکنش های مالی به صورت آنلاین در داشبورد مدیریت شارژرهای ساخت گروه مپنا امکان پذیر خواهد بود. بر اساس استانداردهای موجود در تمامی ایستگاه های شارژ دنیا، لازم است کاربران پیش از مراجعه به ایستگاه شارژ، اقدام به رزرو جایگاه در زمان مورد نظر خود کند که این امکان هم از توسط شرکت مکو به نمایندگی از گروه مپنا فراهم شده و وب‌سایت و نرم‌افزار مورد نیاز تامین شده است. این نرم‌افزار دارای امکاناتی از قبیل مشاهده ایستگاه های شارژ به همراه اطلاعات هر ایستگاه روی نقشه، دسته‌بندی ایستگاه های شارژ بر اساس نوع پروتکل شارژ و زمان دلخواه، رزرو جایگاه شارژ، مسیریابی از موقعیت کاربران به ایستگاه شارژ، پرداخت هزینه شارژ، احراز هویت در ایستگاه از طریق QR Code، مشاهده میزان شارژ خودرو، آغاز و پایان شارژ و مشاهده سوابق است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند