به گزارش «ایسنا»، افزایش مصرف انرژی‌ برق و گاز در بخش خانگی کشور فشار مضاعفی به صنعت برق وارد کرده است. در همین راستا دولت اجرای طرح خاموشی یک‌درمیان روشنایی معابر و روشنایی بزرگ راه‌ها پس از ساعت ۲۱ را اجرا کرده است. باتوجه به محدودیت شبانه تردد در شهرهای نارنجی و قرمز، روشن بودن تابلوهای بانک‌ها یا بیلبوردهای تبلیغاتی غیر‌ضروری است و نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه ملی ندارد بنابراین صنعت برق اقدام به صرفه‌جویی را از هفته پیش آغاز کرده و با یکی‌درمیان کردن روشنایی معابر و حذف روشنایی غیر‌ضروری در جاده‌ها حداقل به میزان ۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی ایجاد کرده است.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این باره گفت: با اعمال خاموشی در روشنایی معابر، روزانه یک تا ۵/ ۱ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد، هر ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق، ۷۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز را به همراه دارد؛ در صورتی که مردم به‌ویژه در مناطق گرمسیر، میزان مصرف برق و گاز خود را حدود ۱۰ درصد کاهش دهند، با اطمینان از این شرایط بدون اعمال خاموشی عبور خواهیم کرد.

به گفته وی، میزان مصرف برق در کشور ۵/ ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و این در شرایطی است که صرفه‌جویی در مصرف گاز و برق، برای کمک به ساکنان مناطق سردسیر که از برق برای گرمایش نیز استفاده می‌کنند بسیار ضروری است. وی با اشاره به اینکه با هماهنگی خوب بین شرکت‌های ملی گاز و نفت ایران با صنعت برق، تاکنون هیچ‌گونه خاموشی در کشور نداشته‌ایم، افزود: باتوجه به اینکه در فصل سرد سال، مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود که مردم با دقت در مصرف انرژی و پرهیز از مصارف غیر‌ضروری، می‌توانند از اعمال خاموشی جلوگیری کنند.  رجبی‌مشهدی با بیان اینکه روند افزایشی مصرف انرژی، صنعت برق را وارد محدوده هشدار کرده گفت: هرچند که صنعت برق در تلاش برای پایداری شبکه برق و استمرار این خدمت است، اما به منظور پایدار نگه داشتن شبکه برق، ضروری است که از مصارف غیر‌ضروری جلوگیری شود. استفاده بیشتر از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی، تنظیم وسایل گرمایشی در دمای آسایش، پوشیدن لباس گرم در منزل و جلوگیری از هدررفت انرژی با پوشاندن درزها و موارد مشابه نسبت به کاهش مصرف انرژی در زمستان، راهکارهای ساده و بدون هزینه برای عبور از این شرایط است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند