حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره تفاهمنامه سه بخشی برق ایران و عراق گفت: حدود دو سال پیش هیاتی ایرانی با محوریت بخش خصوصی که در رأس آن سندیکای برق حضور داشت، به عراق رفت؛ طی این سفر تفاهمنامه‌ای سه بخشی به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد اصلاح شبکه برق و بازسازی و نوسازی نیروگاهی، کاهش تلفات شبکه برق و سنکرون شبکه برق ایران و عراق انجام شود.

درحالی‌که هیچ یک از این بخش‌ها تبدیل به قرارداد نشد و ناکام ماندیم در این بین تنها شاهد سنکرون شبکه برق ایران و عراق بودیم. وی افزود: شرکت‌های سعودی، ترکیه‌ای، آمریکایی و اروپایی‌ها در صنعت برق عراق حضور فعال و قراردادهایی دارند، این در حالی است که صنعت برق ایران از نظر دانش فنی و تجهیزات در سطح بالایی قرار دارد اما نتوانسته‌ایم قراردادی در این زمینه داشته باشیم.

صالحی با اشاره به اینکه ایران در حوزه امنیت و اقتصاد دوشادوش عراق بوده است، اما در زمینه عقد قراردادهای اقتصادی موفق نبوده است، اظهار کرد: اما شرکت‌های آمریکایی و اروپا در فروش تجهیزات به عراق بسیار موفق عمل کردند.

این در حالی است که با وجود سفر الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران قراردادی با ایران بسته نشد اما حاصل سفر الکاظمی به آمریکا ۸ میلیارد دلار قرارداد بود. از سویی دیگر به تازگی الکاظمی برای افزایش سطح همکاری‌ها با ترکیه عازم این کشور شده تا قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با ترک‌ها منعقد کند.

اما در ایران به‌طور شایسته‌ای از ظرفیت عراق که در حال سازندگی است استفاده نکردیم.

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه عراق از نظر زیرساخت‌های صنعت برق به شدت در مضیقه و ضعف است، ادامه داد: ایران می‌تواند در زمینه ساخت نیروگاه و انتقال فناوری و تجهیزات بسیار موفق عمل کند. به این ترتیب باید روش‌های گذشته خود را کنار بگذاریم چرا که از آنها نتیجه‌ای نگرفتیم و با توجه به رقبای سعودی و ترکیه‌ای نقشه راه دیگری برای حضور فعال در بازار عراق داشته باشیم تا با حضور در بخش صنعت و شهرک‌های صنعتی با ایجاد زیرساخت‌های لازم حضور خود را تثبیت کنیم.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران توضیح داد: با توجه به وضعیت عراق در زمینه درآمدهای خود، باید از مزیت‌های دیگری در این زمینه استفاده کنیم. در همین راستا می‌توان به ارائه فاینانس در قبال فروش کالا و تجهیزات خود اشاره کرد. در همین راستا ژاپنی‌ها، آلمانی‌ها و حتی آمریکایی‌ها از این روش استفاده کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند