وی افزود: در اوایل دهه ۸۰ شمسی که بحث خصوصی‌سازی و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون‌اساسی در حوزه نیروگاه‌ها مطرح شد، کمتر کسی جسارت حضور و فعالیت در این عرصه را داشت. وزارت نیرو به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران برای حضور در صنعت برق، مشوق‌های مناسبی را در نظر گرفته بود. قیمت مناسب و فروش اقساطی با بهره‌ ناچیز، دوره خرید تضمینی بلندمدت و... از جمله این مشوق‌ها بود. به‌عنوان مثال، در واگذاری نیروگاه شهید مدحج  (زرگان اهواز) قرارداد خرید تضمینی برق به مدت ۱۵ سال با خریدار نیروگاه منعقد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران (سنا) تصریح کرد: رخدادی که در ادامه موجب عدم جذابیت سرمایه‌گذاری در صنعت نیروگاهی شد، کاهش حمایت وزارت نیرو از بخش‌خصوصی بود. در واقع در ابتدای کار وزارت نیرو برای ترغیب سرمایه‌گذاران مزایای جذابی ارائه داد؛ اما پس از آنکه بخش‌خصوصی توانمندی خود را نشان داد، رفته رفته اقدام به کاهش مشوق‌ها و همچنین سخت‌تر کردن فضای رقابت برای بخش‌خصوصی کرد. اگر چه حرکت به سمت افزایش بهره‌وری از طریق توسعه فضای رقابتی منطقی و طبیعی است، ولی به‌نظر می‌رسد وزارت نیرو در کاهش و حذف مشوق‌ها و در کل رویکرد انقباضی خود دچار زیاده‌روی شده است و جهش ناگهانی قیمت ارز نیز مزید بر علت شده تا سرمایه‌گذاری در صنعت نیروگاهی جذابیت خود را از دست بدهد.

برومندفر ادامه داد: درخصوصی‌سازی و اقتصاد، رعایت تعادل، یک نکته کلیدی است. به این معنا که دولت نه باید آنقدر مشوق‌ها و امتیازات اغواکننده به سرمایه‌گذاران دهد که از انجام تعهدات خود عاجز شود و نه آنقدر قوانین و مقررات سخت‌گیرانه وضع کند که بخش‌خصوصی قدرت مانور کافی نداشته باشد.برومندفر با اشاره به موانع و مشکلات پیش روی شرکت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نیروگاهی گفت: عدم پرداخت به موقع مطالبات تولیدکنندگان برق و به‌دنبال آن کمبود نقدینگی اساسی‌ترین چالشی است که شرکت‌ها با آن روبه‌رو هستند و فشار بزرگی را بر دوش تولیدکنندگان برق گذاشته است. همچنین افزایش نرخ ارز، دشواری‌های مربوط به تامین تجهیزات از خارج به‌دلیل تحریم‌ها و ثابت ماندن تعرفه خرید برق توسط دولت، بسیاری از پروژه‌های نیروگاهی را توجیه‌ناپذیر کرده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران (سنا) درباره آینده سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی نیز تصریح کرد: با این حال وزارت نیرو مجبور است سرمایه‌گذاری در این بخش را توسعه دهد، زیرا مصرف برق همواره درحال افزایش بوده و از آنجا که در شرایط کنونی دولت به‌دلیل کمبود منابع نمی‌تواند سرمایه‌گذاری‌های لازم را به تنهایی انجام دهد، ناچار به فراهم‌سازی بستر و فضای مناسب برای جذب سرمایه بخش‌خصوصی خواهد بود.وی افزود: بنابراین من همچنان سرمایه‌گذاری در صنعت برق را یک سرمایه‌گذاری مطلوب ارزیابی می‌کنم و معتقدم یکی از الزامات توسعه اقتصادی، توسعه زیرساخت‌ها از جمله انرژی برق است.این کارشناس صنعت برق با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت‌های این مجموعه گفت: شرکت سنا در ۱۳۸۴ با رویکرد استفاده از سرمایه‌های کوچک (با استفاده از ساز و کارهای بورس) تاسیس شد. سپس بنیاد مستضعفان انقلاب‌ اسلامی بیش از ۵۰ درصد از سهام شرکت را از وزارت نیرو خریداری کرد و هم اکنون بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، گروه مپنا و گروه توسعه ملی سهامداران عمده شرکت است.

برومندفر با اشاره به پروژه‌های موفق شرکت سنا در سال‌های گذشته، افزود: نیروگاه گازی علی‌آباد با توان نامی ۱۰۱۴ مگاوات در سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید. احداث بخش بخار و تبدیل نیروگاه فوق به سیکل ترکیبی از برنامه‌های آتی شرکت است. وی درباره پروژه‌های در دستور کار مجموعه سنا، اعلام کرد: درحال‌حاضر نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد که امیدواریم تا پایان سال‌جاری دو واحد آن وارد مدار شود، مهم‌ترین پروژه‌ای است که در دستور کار داریم. همچنین نیروگاه بادی خواف در استان خراسان رضوی و نیروگاه بادی سراب در استان آذربایجان‌شرقی، دو پروژه دیگری است که درحال پیگیری آنها هستیم.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند