حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در دو دهه اخیر دوران سختی را پشت سر گذاشتیم، زیرا در این سال‌ها قیمت برق مصرفی متناسب با رشد قیمت‌ها، افزایش پیدا نکرد و مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح تثبیت قیمت‌ها در برنامه چهارم، بر دشواری‌های تولید افزود. وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بیشتر سرمایه‌گذاری در صنعت برق توسط بخش‌خصوصی انجام گرفته، افزود: متاسفانه اقتصاد ایران متکی به درآمدهای نفتی است و این موضوع موجب شده قیمت حامل‌های انرژی همواره پایین نگه داشته شود. همچنین یارانه‌هایی که دولت در ۴۰سال گذشته بابت حامل‌های انرژی پرداخت کرده، باعث شده مصرف‌کنندگان الگوی مصرف بهینه‌ای نداشته باشند. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد: اگر از همین امروز شروع به واقعی‌سازی قیمت برق کنیم، می‌توان تا سه سال آینده با یک شیب صعودی مناسب، قیمت برق را برای مصرف‌کنندگان واقعی کرد. این کار نه‌تنها موجب جبران کسری‌های وزارت نیرو می‌شود، بلکه جامعه نسبت به اصلاح الگوی مصرف اقدام می‌کند.

صالحی با اشاره به ضرورت حضور متخصصان صنعت برق در نهادهای تصمیم‌گیر مانند مجلس شورای اسلامی، گفت: معتقدم برای دفاع از موکل باید او را به خوبی بشناسی و از جنس آن باشی، به این معنا که اگر می‌خواهیم در مورد بخش خصوصی یا صنعت برق تصمیم‌گیری کنیم، بهتر است از دانش و تجربه مهندسان و متخصصان این حوزه بهره‌مند شویم. چه ایرادی دارد نخبگان صنعت برق و انرژی در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تریبون داشته باشند و دغدغه‌های این صنعت را بیان کنند. وی افزود: چنانچه می‌توانستیم نماینده‌ای در مجلس داشته باشیم، قدرت چانه‌زنی و بیان نظرات فعالان صنعت برق بسیار بیشتر از زمان حال بود. به‌عنوان مثال قانون حمایت از صنعت برق در سال ۱۳۹۴ در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تصویب شد، اما اکنون پس از گذشت ۴ سال از تصویب این قانون، نشانی از اجرای صحیح و کامل آن نیست. مدیرعامل شرکت صانیر با بیان جزئیات قانون حمایت از صنعت برق گفت: ساده‌ترین موردی که قرار بود در برنامه ششم در حوزه صنعت برق اجرایی شود، تغییر قیمت برق از تکلیفی به واقعی بود که متاسفانه هیچ سالی مابه‌التفاوت قیمت در بودجه دیده نمی‌شود و مجلس هم اعتراضی نمی‌کند.

صالحی ادامه داد: همواره بر این نکته تاکید کردم که جامعه بهتر است متوجه شود که قیمت تمام شده برق مصرفی چقدر است و این موضوع باید در بودجه نیز لحاظ شود، زیرا تا زمانی که این مهم رخ ندهد و مردم از قیمت واقعی برق آگاه نشوند، وضعیت الگوی مصرف تغییر نمی‌کند و از طرفی نیز دولت‌ها برنامه‌ای برای جلوگیری از این هدرروی منابع از خود ارائه نمی‌دهند. وی با اشاره به ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب انرژی خاورمیانه، افزود: اگر بتوانیم سرمایه‌گذاری درست و مناسب انجام دهیم و زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم، ایران استعداد این را دارد که به هاب منطقه در حوزه برق و گاز تبدیل شود که می‌تواند درآمدهای ناشی از آن جایگزین بخشی از درآمدهای نفتی در آینده شود. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه بخش خصوصی علاقه‌مند است تا در این حوزه فعالیت کند، گفت: دولت باید تسهیل‌گر حضور و پشتیبان بخش‌خصوصی در این حوزه باشد. برای مثال امکانات لازم را برای فعالیت بخش‌خصوصی در این حوزه فراهم سازد و آنها را در مذاکرات اقتصادی با کشورهای همسایه یاری کند.

صالحی در پاسخ به این سوال که تحریم‌ها چه اثری روی این صنعت دارد، گفت: تحریم‌ها همچون گذشته برای صنایع مختلف از جمله این صنعت چالش‌آور بوده‌اند، ولی در حوزه صادرات برق با توجه به ظرفیت‌های بالای بخش‌خصوصی در این حوزه، به‌رغم تحریم‌ها بخش خصوصی با ظرفیت‌های خاصی که دارد حتما موفقیت بیشتری نسبت به بخش‌دولتی خواهند داشت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند