بازار سهام

حرکت لغزان شاخص

 معاملات بازار سهام در سومین روز هفته در حالی به پایان رسید که شاخص کل در روز دوشنبه با ثبت رشد بیش از سه هزار واحدی معادل ۲۲/ ۰ درصد به ارتفاع خود افزود و در سطح یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحد ایستاد. شاخص هموزن نیز همسو با بازار اما پرنوسان‌‌تر ظاهر شد و در نهایت ۰۸/ ۰درصد رشد را شاهد بود. علاوه بر این لازم به ذکر است که افزایش تقاضای حقیقی‌‌ها در زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی آن هم به دلیل رشد قیمت نفت در بازار جهانی، بورس را به سمت سبزپوشی هدایت کرد. خودرویی‌‌ها نیز پس از خبر عرضه احتمالی در بورس کالا دیروز پرتقاضا بودند. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که چشم‌‌انداز مثبتی از روند آتی بورس تهران به دلیل حذف ارز ترجیحی و افزایش نرخ بسیاری از کالاهای اساسی تحت همین شرایط و رشد نرخ دلار آزاد به همراه افزایش انتظارات تورمی در بین سرمایه‌‌گذاران برای بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت شکل گرفته است. در ضمن ارزش معاملات خرد بورس (سهام و حق تقدم) رقم ۳۲۳۱ میلیارد تومان ثبت شد.

1

 

بازار سکه

سکه در قله 5/ 1 ساله

سکه امامی طی داد و ستدهای روز دوشنبه با رشد قیمت همراه بود. به‌طوری که این فلز گرانبهای داخلی تحت تاثیر رشد نرخ دلار در بازار آزاد و همچنین تحت‌الشعاع قرار گرفتن ارزش ذاتی این سکه به کمک رشد طلا در بازار جهانی در محدوده مرز روانی 15 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت و به بالاترین سطح از اواسط آبان سال 99 رسید. علاوه بر این لازم به ذکر است که با تقویت پتانسیل رشد سکه توسط دلار فاصله ارزش ذاتی و بازاری آن به نسبت روزهای گذشته بیشتر شد و حباب آن تا نزدیکی 5/ 1 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. بر این اساس تعدادی از تحلیلگران این بازار معتقدند در صورتی که سکه امامی جایگاه خود را برای چند روز آینده بالای مرز یاد شده تثبیت کند احتمال تقویت بیشتر انتظارات صعودی افزایش می‌‌یابد. همچنین گفته می‌شود عمده معاملات در این بازار هیجانی بود و معامله‌‌گران ریسک بالایی را متحمل شده‌‌اند.

2

 

بازار طلای جهانی

تعطیلات سبز طلا

طلا در بازار جهانی روز دوشنبه به دلیل تعطیلات سه روزه در ایالات متحده که به معنای نقدینگی کمتر و همچنین فقدان آمارهای اقتصادی در پی تعطیلی بازارهای سهام و اوراق قرضه و فدرال رزرو است، نوسانات محدودی با توجه به معاملات این فلز در کشورهای دیگر داشت. بر این اساس طلا در بازار جهانی روز گذشته (تا ساعت 20) در سطح 1857قرار گرفت و رشد محدودی را تجربه کرد. به عقیده برخی از کارشناسان این حوزه با ضعیف ماندن شاخص دلار این احتمال وجود دارد که تمایلات صعودی در این بازار تا حدودی تقویت شود و داد و ستدهای فلز یاد شده را رونق بخشد. علاوه بر این گفته می‌شود محدوده 1850 دلاری یک سطح مقاومتی برای طلا محسوب می‌شود و با وجود افزایش انگیزه‌های صعودی انتظار می‌‌رود افت و خیزهایی را همراه روندی با شیب ملایم به دنبال داشته باشد.

3

 

بازار اوراق مسکن

ابهامات گرانی در بازار مسکن

اوراق تسهیلات بانک مسکن که در فرابورس ایران مورد معامله قرار می‌‌گیرند روز دوشنبه تماما بر مدار صعود قرار گرفتند و رشد 5 درصد را تجربه کردند. در این میان «تسه9912» نیز روز گذشته با افزایش قدرت در سمت خریداران رشد 5 درصد معادل 6 هزار و 34 تومان را به همراه داشت و معاملات خود را در قیمت پایانی 126 هزار و 720 تومان خاتمه داد. گفته می‌شود ‌‌ مسکن از مجموعه‌‌ کالاها و خدمات شامل زمین، نیروی انسانی، خدمات و نهاده‌های ساختمانی تشکیل می‌شود. بخشی از نهاده‌های ساختمانی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیر می‌گیرد بنابراین برخی از کارشناسان حوزه مسکن بر این باور هستند که حتی اگر حذف ارز ترجیحی منجر به تورم نهاده‌های ساختمانی شود، در کوتاه‌‌مدت به رشد قیمت‌‌ها در بازار مسکن منجر نخواهد شد اما اگر روند افزایش قیمت دلار و تورم ادامه پیدا کند طبیعتا مسکن نیز در بلندمدت تاثیر می‌‌پذیرد.

4

 

بازار نفت

اهرم صعودی بازار نفت

بهای شاخص‌‌های نفتی روز دوشنبه مسیر افزایشی را پیش گرفت و به بالاترین حد خود در بیش از دو ماه اخیر رسید. اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه و سه‌شنبه برای بررسی بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین، که مسکو آن را عملیات نظامی ویژه می‌خواند، تشکیل جلسه دهد. بنابراین هرگونه ممنوعیت بیشتر بر نفت روسیه، عرصه را بر فعالان بازار نفت خام که در بحبوحه افزایش تقاضا برای بنزین، گازوئیل و سوخت جت در آستانه فصل اوج تقاضای تابستانی در ایالات متحده و اروپا تحت فشار قرار گرفته بودند، تنگ خواهد کرد. از این رو نفت خام برنت روز گذشته (تا ساعت 16)  به قیمت119دلار و 77سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. نفت WTI نیز در بالای سطح 115 دلار داد و ستد شد. حال سرمایه‌‌گذاران در انتظار این هستند که آیا اتحادیه اروپا به توافقی بر سر ممنوعیت واردات نفت روسیه خواهد رسید یا خیر.

6