بازار سهام

موقعیت مردد بورس

1

بازار سهام، معاملات روز شنبه را با روند کاهشی پشت سر گذاشت؛ به طوری که سرخ‌پوشی در تمام بازار دیده ‌‌‌شد. به این ترتیب، شاخص کل، روز گذشته با شیب نزولی افت 32/ 1درصدی را تجربه کرد و جایگاه خود را تا سطح یک‌میلیون و 378‌هزار واحدی کاهش داد تا فاصله خود را از کانال 4/ 1میلیون واحدی بیشتر کند. علاوه بر این، شاخص کل هموزن نیز منفی واقع شد و ریزش 26/ 1‌درصدی را تجربه کرد. شماری از فعالان معتقدند، با توجه به اتفاقات رخ‌داده پیرامون بازار همچون سیاست‌‌‌های جدید بورس و مسیر مذاکرات، بازار سهام در هفته جاری پرنوسان خواهد بود. این بازار حتی اگر سیگنال‌‌‌های مثبتی دریافت کند، همچنان در موقعیت تردید و ابهام به سر می‌‌‌برد؛ چرا که هنوز لایحه بودجه 1401 به قانون تبدیل نشده و آینده اقتصادی کشور پرابهام است.

 

بازار سکه

آرامش در بازار سکه

3

بازار طلا روز شنبه را با نوسانات محدود زیادی پشت سر گذاشت و با وجود تمامی تغییرات، سکه امامی همچنان در حفظ سطح حساس 13میلیون تومانی خود پرقدرت باقی ماند؛ به طوری که هر قطعه از این سکه روز گذشته به قیمت 13میلیون و 100‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. روند طلا در بازار داخلی در حال حاضر به دلایلی همچون تعطیلات سال نو میلادی بازار جهانی و تعویق مذاکرات هسته‌‌‌ای به بعد از این ایام تا حدودی ثابت باقی مانده است. با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران به دلیل خوش‌بینی نسبت به نتیجه مذاکرات هسته‌‌‌ای تمایل زیادی به بالا بردن خریدهای خود ندارند و به نظر می‌رسد واکنشی نسبت به افزایش بهای اونس طلا در روزهای قبل نداشته‌اند. گفته می‌شود، تا زمانی که سکه زیر محدوده ۱۳میلیون و 2۰۰‌هزار تومان باشد، ‌‌احتمال ورود خریداران بیشتر به بازار وجود نخواهد داشت.

 

بازار طلای جهانی

عملکرد منفی طلا در 2021

4

طلای جهانی آخرین روز معاملاتی سال 2021 را با افزایش بها به پایان رساند؛ به طوری که هر اونس طلا به 1830دلار رسید. با وجود تمرکز بازار طلا بر تورم و قرارگرفتن آن تحت فشارهای افزایش نرخ اوراق قرضه آمریکا از سوی فدرال‌رزرو، طلا شدیدترین کاهش سالانه را از سال 2015 به خود اختصاص داد و به این ترتیب این فلز با عملکرد منفی 56/ 3‌درصد سال را به پایان رساند. فدرال‌رزرو اعلام کرده که در سال 2022 می‌تواند تا سه‌درصد افزایش نرخ بهره داشته باشد. به عقیده برخی از کارشناسان، این موضوع به حفظ تورم در 2‌درصد در سال و بیکاری در سطح ایده‌‌‌آل حدود 4‌درصد که به عنوان حداکثر اشتغال تعریف می‌شود، بستگی دارد. اگر تورم قوی بماند، طلا همچنان می‌تواند به بالاترین حد خود برسد؛ این چیزی است که سرمایه‌گذاران در سال جدید روی آن حساب می‌کنند.

 

بازار اوراق مسکن

آرامش نسبی بازار مسکن

5

اوراق تسهیلات بانک مسکن با نماد تسه 9812 روز شنبه به روند صعودی خود ادامه داد و رشد بیشتری را تجربه کرد؛ به طوری که هر فقره از این اوراق روز گذشته با 44/ 3‌درصد افزایش تا قیمت پایانی 111‌هزار و 183تومان صعود کرد. دادوستدهای این اوراق نیز با تعداد 37معامله و به ارزش معاملاتی بیش از 51میلیون تومان به پایان رسید. لازم به ذکر است که معاملات تسه 9812 ابتدا با فشار خریداران همراه بود؛ اما در اواخر بازار فشارهای فروشندگان افزایش یافت و از سرعت رشد این نماد کاسته شد. گفته می‌شود، بازار اجاره در شرایط آرام و ثبات نسبی قرار دارد و سوداگران مسکن و مخالفان طرح‌‌‌های اقتصادی دولت در بخش مسکن با هدف کسب سود بیشتر و بر هم زدن بازار، قیمت‌های غیر‌واقعی را در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

 

بازار نفت

بهترین سال نفت از 2009

6

نفت خام WTI در آخرین روز سال 2021 با افت دیرهنگام همراه بود؛ به طوری که معاملات آن در قیمت 75دلار و 21سنت در هر بشکه بسته شد. با این حال، عملکرد سالانه نفت مثبت و با رشدی معادل 39/ 55‌درصد در سال به پایان رسید که بهترین سال برای طلای سیاه از سال 2009 به حساب می‌‌‌آید. به عبارت دیگر، نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا بیشترین رشد سالانه خود را در 12سال گذشته تجربه کرده است. از نگاه برخی از فعالان بازار نفت، به نظر می‌رسد این بازار بعد از چنین عملکردی همچنان تمایلات صعودی داشته باشد؛ به‌خصوص زمانی که معامله‌‌‌گران پس از تعطیلات، ریسک‌‌‌های معاملاتی خود را مجددا به جریان بیندازند. بنابراین احتمال دارد قیمت‌ها در بازار به سمت سطح بالای 80دلار و سپس سطوح بالاتر در کوتاه‌‌‌مدت حرکت کند.

6 نفر این پست را پسندیده اند