بازار سهام

هفته طلایی بورس تهران

01

طی هفته‌‌‌ای که سپری شد، بازار سهام با افت‌وخیز‌‌‌های خود شاهد جهش لحظه‌‌‌ای در معاملات پایان هفته بود. این خیز ناگهانی روز نخست زمستان را برای بورس‌‌‌بازان بهاری کرد؛ به طوری که شاخص کل توانست عملکرد مثبتی را با 1/ 5‌درصد رشد در کارنامه هفتگی خود به ثبت برساند. به این ترتیب، بیشترین رشد هفتگی شاخص کل در 19هفته اخیر رقم خورد. گفته می‌شود رفتار معاملاتی سهامداران در روز آخر، بیشتر ناشی از واکنش به برخی اتفاقات و اقدامات حمایتی دولت در برخی بندهای بودجه 1401 و در راستای حمایت از بازار رقم خورده است. در این میان، برخی از تحلیلگران فنی اذعان دارند که بازار به سطوح مقاومتی نسبت به حمایت‌‌‌های فنی بیشتر واکنش نشان می‌دهد و این امر می‌تواند روند تکرارشونده‌‌‌ای را در سطح مقاومت یک‌میلیون و 400‌هزار واحدی رقم بزند.

 

بازار سکه

سطوح حساس سکه

03

بازار طلا و سکه پس از رکوردشکنی قیمت‌ها در هفته‌‌‌های گذشته، هفته اخیر را با حداقل نوسانات قیمتی پشت سر گذاشت؛ به طوری پس از شکستن رکورد بهای انواع سکه و مصنوعات طلا در هفته‌‌‌های گذشته، ارزش طلا و سکه با تاثیرپذیری از رشد آرام اونس طلا در بازار جهانی و همچنین نوسان محدود نرخ دلار در بازار داخلی، روند ملایمی را سپری کرد. به این ترتیب هر سکه عملکرد مثبت هفتگی جزئی را با 08/ 0‌درصد تجربه کرد. لازم به ذکر است که این سکه نوسانات خود را در بازه قیمتی 13میلیون و 40‌هزار تومان تا 13میلیون و 240‌هزار تومان به همراه داشت و موقعیت 13میلیون تومانی را با قدرت بالایی حفظ کرد. گفته می‌شود در صورت عبور سکه از مرز 13میلیون و 500‌هزار تومان، احتمال افزایش تحرکات صعودی برای این فلز گرانبهای داخلی وجود دارد.

 

بازار طلای جهانی

آخرین رشد سال 2021 طلا

04

بازارهای جهانی از روز جمعه وارد تعطیلات پایان سال 2021 شدند. اونس طلا توانست بهای خود را تا روز پنج‌شنبه در محدوده 1810دلار با بسته شدن معاملات آتی طلا در آسیا حفظ کند. عاملی که مانع درخشش بیشتر اونس طلا شد، ثابت ماندن شاخص دلار آمریکا در هفته اخیر بود که جذابیت این فلز ارزشمند جهانی را برای خریداران غیر‌آمریکایی کمتر نمایان کرد. بنابراین رفتار ارزش شاخص دلار باعث شد تا این کالا در مسیر ثبت رشد هفتگی ملایمی قرار بگیرد. گفته می‌شود طلا به‌تنهایی در شرایط فعلی فاقد نیروی حرکتی برای حفظ روند صعودی است. علاوه بر این برخی فعالان اذعان دارند، درصورتی که تمایلات صعودی باقی بماند، طلا می‌تواند به سودآوری خود تا سطوح بالاتری ادامه دهد. در مقابل گفته می‌شود، تلاش‌‌‌های طلای جهانی برای بهبود معنا‌‌‌دار روند خود همچنان متقاعدکننده نیست.

 

بازار اوراق مسکن

احتمالات رونق نسبی بازار مسکن

05

تسه 9812 طی معاملات هفته گذشته خود با کاهش تدریجی قیمت همراه بود؛ به طوری که این اوراق بانکی از سطح 109‌هزار و 508تومان به قیمت پایانی 89‌هزار و 106تومان بالغ بر 20‌هزار تومان کاهش، تنزل یافت. برخی بررسی‌‌‌‌‌‌ها از رونق نسبی این بازار در برخی کلان‌شهر‌‌‌ها حکایت دارد و به نظر می‌رسد بازار مسکن با وجود رکود سنگین، در حال آماده شدن برای ورود به شرایط ویژه شب عید است؛ زیرا بازار به شکل سنتی هر سال در ماه‌‌‌های انتهایی سال در خرید و فروش واحدهای مسکونی رونق نسبی را تجربه می‌کند و تعداد معاملات ماهانه نسبت به ماه‌‌‌های پیش از آن تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. در این میان، پیش‌بینی‌‌‌ها از بازار مسکن برای ماه‌‌‌های پیش‌رو نشان می‌دهد که بازار ظرفیت رشد سنگین قیمت را ندارد.

 

بازار نفت

چشم‌‌‌انداز حمایتی بازار نفت

06

نفت وست تگزاس اینترمدییت پس از کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر آمریکا، از ابتدای هفته تا روز پنج‌شنبه با افزایش قیمت همراه شده و موجب شد از نگرانی‌ها در مورد تحمیل آسیب احتمالی به فعالیت‌‌‌های اقتصادی ناشی از شیوع سویه اُمیکرون کرونا کاسته شود. لازم به ذکر است که معاملات بازار جهانی به دلیل تعطیلات چندروزه پایان سال میلادی روز جمعه انجام نشد. قیمت هر بشکه نفت WTI با تثبیت جایگاه خود در بالای مرز 70دلار تا سطح 72دلار و 79سنت صعود کرد. به گفته کارشناسان، ذخایر ایالات‌متحده بیش از حد انتظار کاهش یافته است؛ هرچند بخشی از آن به دلیل ملاحظات مالیاتی پایان سال شرکت‌های نفتی به منظور تشویق به ذخیره‌‌‌سازی است. بنابراین قیمت نفت به دلیل کاهش موجودی انبارها توانایی افزایش را دارد و همین امر چشم‌‌‌انداز حمایتی را برای بازار فراهم ساخته است.

10 نفر این پست را پسندیده اند