بازار سهام

عقبگرد اندک بورس

01

بازار سهام در معاملات روز دوشنبه شروعی متعادل داشت.  رفته‌رفته در نیمه دوم بازار فشار عرضه فروشندگان بر تقاضای خریداران چیره شد تا تغییر مسیر شاخص کل رقم بخورد. سرانجام در پایان معاملات، شاخص ‎کل بورس با افت 3/ 0درصدی در محدوده‎ یک‌‌‌میلیون و ۳۶۳‌هزار واحد قرار گرفت. همچنین شاخص کل هم‌وزن با عملکردی مشابه، افت 22/ 0درصدی را تجربه کرد. در داد و ستدهای کم‌رمق روز گذشته، سهامی به ارزش 1919میلیارد تومان معامله شد و 163میلیارد تومان خروج سرمایه حقیقی را به همراه داشت. یکی از مهم‌ترین عواملی که در روزهای اخیر بازار سهام و سرمایه‎گذاران را تحت ‌تاثیر قرار داده، ابهام‌‌‌هایی است که بازار در خصوص روند مذاکرات وین و جزئیات لایحه بودجه دارد. به‎نظر می‎رسد، با مشخص شدن ابعاد این دو موضوع در هفته‌‌‌ آتی، بازارها روند متعادلی را در پیش بگیرند.

 

بازار سکه

شوک دلار بر قیمت سکه

03

بازار طلا و سکه با خیره شدن به روند دلار در بازار داخلی و همچنین شروع مثبت اونس طلا در بازار جهانی روز دوشنبه بر تمایلات صعودی خود افزود؛ به طوری که با افزایش خرید معامله‌‌‌گران دلار، سرمایه‌گذاران سکه نیز مسیر صعودی را در پیش گرفتند. به این ترتیب هر سکه امامی روز گذشته با وجود نوسانات قابل‌توجه به قیمت 12میلیون و 680هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. برخی از فعالان بازار طلا بر این باورند که فلز گرانبهای داخلی در سال‌جاری این سطوح را تجربه نکرده و تثبیت آن در این قیمت‌ها و به‌خصوص عبور آن از مرز 13میلیون تومان می‌تواند انتظارات افزایشی را در این بازار تقویت کند. در مقابل، در صورتی که دلار در پی مثبت بودن توافقات هسته‌‌‌ای، کاهش چشمگیری را تجربه کند، احتمال آرام شدن تب و تاب افزیش نرخ سکه وجود دارد.

 

بازار طلای جهانی

شانس طلا برای رشد

04

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر نگرانی‌ها از تاثیر واریانت جدید ویروس کرونا بر بهبود اقتصاد جهانی، به‌رغم قوی‌‌‌تر بودن دلار، نوسان داشت و در ساعت 20 روز گذشته در سطح 1784دلار ایستاد. به نظر می‌رسد با توجه به ابهامات موجود در خصوص اینکه واریانت جدید خطرناک‌‌‌تر از دلتاست یا خیر، قیمت طلا پشتیبانی خواهد شد. عاملی که ممکن است رشد قیمت طلا را محدود کند، دلار قوی‌‌‌تر خواهد بود که هزینه خرید طلا را برای خریداران غیرآمریکایی افزایش می‌دهد. در حال حاضر مهم‌ترین عامل رسیدن قیمت طلا به مرز 1800دلار، گونه جدید ویروس کرونا عنوان می‌شود. اگر خطر ناشی از گونه جدید کووید-19 در حدی باشد که دولت‌‌‌های بزرگ را وادار به اعمال قرنطینه کند، مشکل سمت عرضه برجسته خواهد شد و قیمت طلا شانس خوبی برای رشد خواهد یافت.

 

بازار اوراق مسکن

واکنش فنی تسه 9812

05

یکی اوراق تسهیلات بانک مسکن که با نماد تسه9812 در بازار فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد، روز دوشنبه نسبت به فتح کانال جدید 85‌هزار تومانی که سطح مقاومتی به حساب می‌‌‌آید، واکنش کاهشی نشان داد؛ به طوری که این اوراق بانکی روز گذشته با 17/ 0‌درصد کاهش در قیمت پایانی 85‌هزار و 136تومان به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است که تسه‌‌‌های هم‌گروه این اوراق هم یکدست سرخ‌پوش شدند. برخی از کارشناسان مسکن معتقدند، موتور اصلی رشد اقتصادی، افزایش سرمایه‌گذاری و اعتباردهی در بخش مولد اقتصاد همچون مسکن است و با توجه به این موضوع بانک مسکن به دنبال این است که اهداف اعتباری دولت سیزدهم را به منظور افزایش رشد اقتصادی با ارائه تسهیلات برای تملیک متقاضیان و همچنین آسان‌سازی روند دریافت این تسهیلات تحقق بخشد.

 

بازار نفت

نفت درصدد جبران

06

نفت در معاملات روز دوشنبه در پی تقاضا برای خرید ارزان و گمانه‌زنی درباره احتمال توقف افزایش تولید برنامه‌ریزی‌شده اوپک‌پلاس در واکنش به شیوع اومیکرون بهبود یافت؛ اما به دلیل اطلاعات اندکی که درباره واریانت جدید ویروس کرونا وجود دارد، فضای بازار همچنان محتاط مانده است. البته نگرانی‌هایی هم در این باره وجود دارد که واریانت جدید روند احیای اقتصاد جهانی را منحرف کند و به تقاضا برای نفت آسیب بزند. وحشت از شیوع واریانت جدید به نگرانی‌ها در مورد اشباع عرضه در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۱ افزود. نفت WTI  با جبران بخشی از افت هفته گذشته خود، به سطح 71دلار و 50سنت صعود کرد. در هفته جاری همه نگاه‌ها به تصمیمات اوپک‌پلاس، مذاکرات هسته‌ای ایران و اینکه آیا اومیکرون روی اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت تاثیر می‌گذارد یا خیر، معطوف است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند