بازار سهام

جبران اثر نزول بورس

01

بازار سرمایه، روز چهارشنبه پس از یک رفت و برگشت در محدوده ابرکانالی 4/ 1میلیون واحدی مجددا به زیر این سطح عقب نشست؛ به طوری که روند داد و ستدها در این بازار با افزایش فشار فروش همراه بود. بر این اساس، شاخص کل روز گذشته با 75/ 0‌درصد کاهش تا سطح یک‌میلیون و 394‌هزار واحد نزول کرد. علاوه بر این، شاخص کل هموزن همسو با بازار سرخ‌پوش واقع شد و 41/ 0درصد افت را در کارنامه خود به ثبت رساند. در این میان احتمال می‌رود برخی از سهامداران بورسی برای جبران زیان‌‌‌های متحمل‌شده در ماه‌‌‌های اخیر و به دنبال ناامیدی از روند آتی بازار، سرمایه‌‌‌های خود را راهی بازار ارز کنند تا از نوسانات کوتاه‌‌‌مدت این بازار سود ببرند. به بیان دیگر، سهامداران برای جبران اثر نزول بورس از اهرم دلار و سکه استفاده می‌کنند.

 

بازار سکه

محدودیت دلاری سکه

03

رنج منفی طلای جهانی باعث شده است تا روند سکه برای افزایش قیمت معنادار محدود شود. این فلز گرانبهای داخلی به کمک رشد بهای دلار در بازار آزاد توانسته است افت زیادی را تجربه نکند و نیم‌نگاهی به سطوح بالاتر داشته باشد. بر این اساس، هر سکه امامی روز گذشته در سطح 12میلیون و 680‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. با توجه به احتمال ادامه صعود دلار و کاهش سرعت افت اونس طلا، ‌‌‌ انتظار می‌رود سکه نسبت به دیگر بازارها از روند متعادل‌تر‌‌ی برخوردار باشد. لازم به ذکر است که در این بین، تثبیت بهای این کالا بالای سطح ۱۲میلیون و ۵۰۰‌هزار تومانی منوط به نشست مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی است و اینکه چه اتفاقی در بازار ارز داخلی رخ خواهد داد و در پی آن، روند آتی بازار طلا و سکه مشخص‌‌‌تر خواهد شد.

 

بازار طلای جهانی

قدرت‌‌‌نمایی طلای جهانی

04

مهم‌ترین عاملی که باعث کاهش قیمت طلا در روز‌های اخیر شده، خبر ابقای جروم پاول در مقام ریاست فدرال‌رزرو بوده که در پی آن، اونس طلا در معاملات بازار جهانی به زیر 1800دلار سقوط کرد؛ به طوری که گمانه‌زنی‌‌‌ها از تشدید سیاست‌های پولی این بانک حکایت دارد. به این ترتیب، طلای جهانی روز چهارشنبه در ساعت 19:45 به وقت تهران با قیمت 1785 دلار به ازای هر اونس مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است که رشد ارزش دلار شاخص و افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا مرزی جدی برای جبران ریزش اخیر طلا محسوب می‌شود. به گفته برخی تحلیلگران، فشارهای تورمی همچنان از طلا حمایت می‌کند، اما این فلز گرانبهای جهانی نتوانسته است در برابر باد مخالف رو به رشد این موانع مقاومت خوبی را از خود نشان دهد.

 

بازار اوراق مسکن

آرامش در معاملات تسه

05

با اینکه اوراق تسهیلات بانک مسکن از ابتدای هفته روند مثبتی داشت، روز چهارشنبه از تب و تاب روند صعودی آن کاسته شد و در مرز مهم 80‌هزار تومان توقف کرد. به این ترتیب تسه9812 روز گذشته با 4/ 0‌درصد کاهش در قیمت پایانی 80‌هزار و 89تومان به معاملات خود پایان بخشید. علاوه بر این، تقاضای خرید این اوراق بانکی نسبت به روزهای گذشته کاهش چشمگیری داشت؛ به طوری که ارزش معاملات تسه 9812 به سطح حدود 60میلیون تومان و به تعداد 74معامله همراه با افزایش فروش فروشندگان کاهش یافت. بررسی‌‌‌های کارشناسان نشان می‌دهد، سیاستگذاری‌‌‌های ساخت مسکن با اجرای برنامه‌‌‌های غیر‌تورمی، علاوه بر ایجاد رونق، به دنبال این است که مهار تورم املاک را در دستور کار قرار دهد.

 

بازار نفت

واکنش موقت نفت به جدال طرفین

06

بازار نفت، شامگاه سه‌‌‌شنبه با خبر آزاد‌سازی 50میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده آمریکا و البته موافقت هند با ورود 5میلیون بشکه از ذخایر نفتی به بازار مواجه شد. با این حال برخلاف انتظار مصرف‌کنندگان، بهای نفت روندی صعودی را در پیش گرفت. آزادسازی کمتر از انتظار ذخایر نفتی و البته وزن دادن فعالان نفتی به هشدار اوپک‌پلاس در خصوص اقدام متقابل از مهم‌ترین دلایل رشد شاخص‌های نفتی بود. با این حال، این افزایش قیمت نیز موقتی بود و روز گذشته شاهد عقب‌‌‌نشینی نسبی قیمت طلای سیاه بودیم؛ به طوری که هر بشکه از این نفت روز گذشته به قیمت 78دلار و 30سنت مورد داد و ستد قرار گرفت. در این میان، برخی تحلیلگران بر این باورند که بهای نفت در کوتاه‌‌‌‌‌‌مدت بسیار به حجم و طول دوره رهاسازی ذخایر نفتی از سوی کشورهای مصرف‌کننده به بازار وابسته خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند