بازار سهام

فضای دستوری بورس

01

بازار سرمایه، روز یکشنبه برخلاف روند صعودی روزهای قبل خود، مجددا سرخ‌پوش شد و از ارتفاع خود کاست؛ به طوری که شاخص کل در ابتدای ساعات معاملاتی با تغییر جهت از روند صعودی به نزولی، کاهش 67/ 0درصدی را تجربه و به سطح یک‌میلیون و 430هزار واحد عقبگرد کرد. شاخص کل هموزن نیز همرنگ بازار با افت 4/ 0درصدی روبه‌رو شد. برخی از فعالان بورس معتقدند که معاملات هفته‌های آتی این بازار می‌تواند به دلیل افزایش قیمت برخی از کالا‌‌‌های مرتبط با شرکت‌های بزرگ، با تعادل بیشتر انجام شود. همچنین بر اثر دستور دولت مبنی بر حمایت از بازار سهام، احتمال کمی وجود دارد که این بازار با روند منفی و افت شاخص تند و تیزی روبه‌رو شود.

 

بازار سکه

سیگنال افزایشی دلار به سکه

03

دلار برخلاف تصورات با تعیین زمان ازسرگیری مذاکرات باز هم رشد کرد و این عامل موجب شد که سکه به‌راحتی وارد کانال ۱۲میلیون تومانی شود و معامله‌گران با جسارت بیشتری در موقعیت خرید آن بگیرند. سکه امامی در معاملات روز یکشنبه تا محدوده ۱۲میلیون و 160هزار تومان پیشروی کرد. این افزایش ناشی از سیگنال دلار به بازار طلا و سکه بود؛ چرا که بازار جهانی به دلیل تعطیلات آخر هفته تاثیری بر بازار داخلی نداشت. البته بسته شدن اونس طلا در بالای کانال 1800دلاری نیز بر روند سکه بی‌تاثیر نبود. چنین افزایشی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد فضای هیجانی بیشتر در روزهای آتی ‌شود. با این حال، شکست مقاومت ۱۲میلیون و ۲۰۰هزار تومانی کار راحتی نخواهد بود؛ چرا که در سال‌جاری، نوسان‌گیران نتوانسته‌اند‌‌‌ قیمت سکه را بالای محدوده یادشده تثبیت کنند.

 

بازار طلای جهانی

انتظارات افزایشی طلا

04

روز جمعه که بازارها انتظار داشتند بانک‌مرکزی آمریکا با صبر بیشتری حرکت کند، بهای هر اونس با رشد 3/ 1درصد روزانه در سطح ۱۸۱8دلار بسته شد. با تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک‌مرکزی و آمار جدید اشتغال ماهانه آمریکا، بازار طلا سرانجام تکان خورد و با وجود اینکه اقتصاد این کشور ۵۳۱هزار شغل جدید در اکتبر ایجاد کرد و نرخ بیکاری آن کاهش نشان می‌دهد، طلا به رشد هفتگی رسید. افزایش فشارهای تورمی و بانک‌های مرکزی که عجله‌‌‌ای برای افزایش نرخ بهره ندارند، خوش‌بینی‌‌‌ نسبت به بازار طلا را تقویت کرده و همین امر هم سبب پیشروی قیمت‌ها در کانال 1800دلاری پس از فتح آن در پایان هفته شد. با نزدیک شدن طلا به محدوده 1835دلاری، فروشنده‌‌‌ها در کوتاه‌مدت تسلیم می‌شوند و قیمت طلا به طور واقعی شروع به حرکت می‌کند.

 

بازار اوراق مسکن

رونق تقاضای تسه

05

تسه 9812 طی دادوستدهای روز یکشنبه توانست جایگاه خود را در بالای سطح 70هزار تومان تثبیت کند؛ به طوری که با 31/ 2درصد رشد به قیمت پایانی 72هزار و 304تومان صعود کرد. بر این اساس، اوراق تسهیلات بانک مسکن در 183نوبت به ارزش بیش از 100میلیون تومان با رونق تقاضا به کار خود پایان بخشید. اصرار و وعده دولت مبنی بر ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی در سال را می‌توان در اولویت دادن به بخش مسکن در بودجه سال آتی به‌خوبی مشاهده کرد. علاوه بر این، عدم‌تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن سال‌هاست که به رشد جهشی قیمت مسکن منجر می‌شود و هرچه جلوتر می‌رویم، شاهد عقب افتادن عرضه مسکن از تقاضای آن هستیم.

 

بازار نفت

قیمت نفت در فشار تصمیمات

06

اوپک‌‌‌پلاس هفته گذشته طی نشستی، بر لزوم همکاری در خصوص توافق کاهش سقف تولید تاکید و اعلام کرد که همچنان به برنامه افزایش ۴۰۰هزار بشکه‌‌‌ای تولید نفت از ماه دسامبر پایبند خواهد بود و تصمیمات می‌تواند تاثیرات خود را طی معاملات هفته‌‌‌های آتی بر قیمت نفت نشان دهد. با این حال، هر بشکه نفت WTI در سطح 81دلار و 20سنت و با افت هفتگی 7/ 2درصد به کار خود پایان بخشید. کارشناسان اذعان دارند که این تصمیم اوپک‌پلاس، با وجود خواسته ایالات‌متحده آمریکا از این گروه برای افزایش میزان تولید مازاد بر سهمیه، در حالی که میزان تقاضای نفت در جهان به اوج خود نزدیک شده، رقم خورده و به تقویت قیمت نفت دامن زده است.  در حال حاضر فقط همکاری چین و سایر کشورهای فعال در بازار نفت می‌تواند کمبود عرضه در بازار را به نوعی مدیریت کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند