01

بازار سهام

رونق مستمر شاخص سهام

روز سه‌شنبه به‌عنوان نخستین روز معاملاتی بازار سهام در دولت سیزدهم بر‌خلاف روز ماقبل خود، با بهبود تقاضا همراه بود و با روند مثبت و متعادل آغاز به‌کار کرد که در این میان در بیشتر نمادهای بزرگ تحرکات مثبتی دیده می‌شد و شاخص‌کل بورس نشان از روند تعادلی در بازار را داشت. بر این اساس شاخص‌کل بورس با 3/ 1درصد رشد به ارتفاع یک‌میلیون و 375 هزار واحدی رسید. همچنین بر‌خلاف روند صعودی نماگر اصلی بورس، شاخص‌کل هموزن تکانه‌های منفی را از خود نشان داد که در روز گذشته نمادهای کوچک بازار روند نزولی  را دنبال کردند، به‌طوری که این شاخص 05/ 0 درصد افت را به نمایش گذاشت. به گفته کارشناسان، بورس همچنان حرکت در مسیر فعلی خود را ادامه داده و در انتظار مشخص‌شدن سیاست‌های اثرگذار دولت جدید است.

03

بازار سکه

نوسان صعودی سکه

قیمت سکه پس از آنکه وارد فاز صعودی شد و از نیمه کانال 11‌میلیونی نیز گذشت، نوسانات زیادی را در روزهای گذشته تجربه کرد. توقف مذاکرات تا بر سر کار آمدن دولت جدید در ایران و پیش‌بینی زمانبر بودن مذاکرات این رشد قیمتی را رقم زد. قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر بیشتر به روند دلار چشم دوخته و پا‌به‌پای تغییرات دلار حرکت می‌کند‌ و البته نوسانات بهای اونس طلا در بازارجهانی را نباید نادیده گرفت. به این ترتیب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در معاملات روز سه‌شنبه در واکنش به افزایش بهای دلار افزایش 170 هزار تومانی داشت و به قیمت 11 میلیون و 370 هزار تومان رسید. هرچند که اونس طلا جهانی روز گذشته کاهشی بود اما سایه افزایش دلار چنان بر بازار طلا و سکه چنبره زده است که واکنش چندانی به این مهم نشان نمی‌دهد.

04

بازار طلای جهانی

عقبگرد طلا

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه تحت‌تاثیر نوسانات شاخص دلار و محتاط‌شدن سرمایه‌گذاران در آستانه انتشار آمار اشتغال ماهانه آمریکا کاهش پیدا کرد. کاهش بهای اونس طلا در حالی رقم خورد که قیمت این فلز ارزشمند در معاملات دوشنبه شب در محدوده 1822 دلار بسته شد. اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی آمریکا درباره عدم بهبود کامل بازار اشتغال در هفته گذشته طلا را به بالاترین قیمت 16روزه خود رساند و پس از آن وارد سیر نزولی شد، به این ترتیب در معاملات روز گذشته (ساعت20) به قیمت 1810 دلار تنزل یافت. در حال‌حاضر نگرانی مبنی بر تشدید بحران اقتصادی در آمریکا در نتیجه اوج گرفتن دوباره ویروس‌کرونا نوع دلتا در این کشور منجر به ازدست‌رفتن دوباره اعتماد سرمایه‌گذاران آمریکایی شده و تقاضا برای خرید این فلز زرد را به‌عنوان پناهگاه امن‌ بالا می‌برد.

05

بازار اوراق مسکن

عبور تسه از مرز حساس

اوراق تسهیلات بانک مسکن که با نماد «تسه 9812» در بازار فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد، در روز سه‌شنبه با فشار صعودی نسبتا قدرتمندی از مرز حساس مقاومت فنی خود پس از چندین روز عبور کرد و به قیمت پایانی 60 هزار و 167 تومان با 88/ 0 درصد رشد که معادل 527تومان است، صعود کرد. داد و ستدهای این اوراق در روز گذشته در104 نوبت و به ارزش بیش از 82 میلیون تومان و با حضور قدرت در سمت خریداران به پایان رسید. عده‌ای از فعالان بازار مسکن بر این باور هستند که با سر کار آمدن دولت سیزدهم و اتخاذ سیاست‌های اقتصادی تاثیرگذار بر بازارها و به‌ویژه افزایش توان خرید مسکن متقاضیان، انتظار می‌رود که قیمت‌های مسکن در ماه‌های آینده دستخوش تغییرات چشمگیری شود و تقاضا به همین نسبت برای تامین اوراق تسهیلات بانک مسکن نیز رونق یابد.

06

بازار نفت

ترمز نفت 71 دلاری

بهای هر بشکه نفت اینترمدییت آمریکا در چند روز اخیر افت و خیزهای زیادی را تجربه کرد و سرانجام در معاملات روز سه‌شنبه در مرز 71 دلاری از خود مقاومت نشان داد. روند قیمتی نفت در اوایل معاملات روز گذشته تحت‌تاثیر نگرانی‌ها نسبت به شیوع ویروس‌کرونا و کندی فعالیت کارخانه‌ای در بازارهای بزرگ جهانی دستخوش تغییرات چشمگیری نبود، به‌طوری‌که هر بشکه نفت WTI به قیمت 71 دلار و 60سنت مورد معامله قرار گرفت. در این بین لازم به ذکر است که از عواملی که می‌توان به آن برای کاهش قیمت نفت در چند روز اخیر اشاره کرد گزارشات مبنی بر افزایش میزان تولید نفت از سوی کشورهای اوپک است. به گفته کارشناسان ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا احتمالا هفته گذشته کاهش داشته است که اگر با انتشار آمار رسمی تایید شود، سومین کاهش هفتگی متوالی خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند