01

بازار سهام

روند معقول بورس

بازار سرمایه در داد و ستدهای نخستین روز کاری خود در مرداد ماه، تحرکات مثبت از خود نشان داد و روند مثبتی را برای شاخص‌های این بازار رقم زد به طوری که شاخص کل در روز گذشته با بیش از 9/ 0 درصد رشد به ارتفاع یک میلیون و 323 هزار واحدی صعود کرد. همچنین شاخص کل هموزن با 25/ 0درصد افزایش توانست برای ماه جدید قدرت صعودی خود را به نمایش گذارد. بر این اساس نماگر اصلی بازار 8/ 20درصد از کف ثبت شده در سوم خرداد ماه سال1400 در جهت مثبت فاصله گرفته  و وارد فاز صعودی شد. به گفته برخی کارشناسان بازار سرمایه انتظار می‌رود که از سوی دولت سیزدهم تصمیماتی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور اتخاذ شود تا تاثیر مثبتی بر عمده شرکت‌های بورسی بگذارد. همچنین به‌نظر می‌رسد که بازار سرمایه در هفته جاری به روند معقول خود ادامه دهد.

03

بازار سکه

تحرکات مثبت سکه

قیمت سکه مدت‌ها بود توان عبور از محدوده مقاومتی ۱۰‌میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از خود نشان نداده بود، همزمان با روند صعودی دلار در معاملات چند روز گذشته تحرکات مثبت خود را نمایان کرد. هرچند که در دو روز گذشته در بازار جهانی به دلیل تعطیلات آخر هفته معامله‌ای صورت نگرفت، با این همه نتوانست مانع از صعود مسکوکات طلا شود، چراکه رشد دلار در این مدت به اندازه‌ای بود که تاثیر منفی اونس طلا را بر سکه در داخل خنثی کرد. این فلز گرانبها از لحاظ ارزش ذاتی توانست خود را در بالای نیمه اول ۱۰میلیون تومانی تثبیت کند و این اتفاق باعث شد افزایشی‌های بازار سکه امیدوارتر شوند، به این ترتیب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در داد و ستد‌های روز دوشنبه به قیمت 10میلیون و 880 ‌هزار تومان رسید.

04

بازار طلای جهانی

شروع صعودی طلا

قیمت اونس طلا جهانی در معاملات روز دوشنبه به دنبال کاهش سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا و نگرانی‌ها از افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و همچنین تحت تاثیر نوسان ارزش دلار در آستانه اجلاس فدرال‌رزرو در هفته جاری، شاهد افزایش بود. به این ترتیب بهای هر اونس طلا  دیروز تا1812 دلار نیز بالا رفت اما در ادامه روز کاهش یافت و در ساعت20 به وقت تهران 1800دلار بود. فعالان بازار منتظر نشست سیاست پولی دو روزه بانک مرکزی آمریکا هستند که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود و اگرچه انتظار نمی‌رود تغییری در سیاست پولی روی دهد، اما سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌هایی درباره زمان آغاز تعدیل سیاست‌های پولی انبساطی بانک مرکزی آمریکا هستند. به گفته کارشناسان طلا احتمالا همچنان تحت تاثیر بازده اوراق خزانه و دلار آمریکا قرار خواهد داشت و انتظار می‌رود برای مدتی به تحکیم در محدوده‌ای که قرار دارد، ادامه دهد.

05

بازار اوراق مسکن

 ناتوانی تسه برای عبور از مرز

همانطور که در معاملات اوراق تسهیلات بانک مسکن در بازار فرابورس که یکی از این اوراق با نماد «تسه 9812» مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، پیدا است، این اوراق در موقعیت فعلی توانایی عبور از مرز 60 هزار تومان را برای بلندمدت ندارد به‌طوری‌که «تسه9812» در روزهای گذشته نیز با تلاش‌های بسیار نتوانست این سطح مقاومتی را پر قدرت عبور کند. با توجه به این موضوع قیمت هر برگ از این تسهیلات روز دوشنبه با 97/ 0درصد کاهش معادل 588 تومان به قیمت پایانی 59 هزار و 984 تومان تنزل یافت. این اوراق با تعداد 141 معامله و به ارزش بیش از 100 میلیون تومان معاملات خود را به پایان رساند. به گفته تحلیلگران فنی حضور این تسه در چنین محدوده قیمتی، تعادلی بوده و در موقعیت فعلی تکانه‌هایی از افت شدید یا صعودی پرقدرت دیده نمی‌شود.

06

بازار نفت

سایه کمبود عرضه بر قیمت نفت

بهای هر بشکه نفت‌خام WTI در معاملات بازار جهانی روز دوشنبه با توجه به حوادث طبیعی همچون وقوع سیل در چین به عنوان بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت و پیشرفت گسترش ویروس کرونای جدید به نام دلتا در بسیاری از کشورهای پرمصرف نفت که سبب تمدید مقررات قرنطینه شد، چشم‌انداز تقاضای سوخت را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. بر این اساس بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا روز گذشته با افت قیمت در 71 دلار و 70 سنت معامله شد. فعالان این بازار بر این باور هستند آنچه که مانع افت بیشتر قیمت نفت‌خام WTI شد، این است که با وجود تصمیم‌سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک و متحدانش برای افزایش تولید نفت خود در ماه‌های باقیمانده از سال میلادی جاری، انتظار می‌رود بازارهای جهانی نفت همچنان با کمبود عرضه روبه‌رو باشند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند