بازار سهام

فتح کانال ۲/ ۱ میلیون واحدی

شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی بازار سرمایه با استقبال گرم در سمت تقاضا، گام مثبت محکم‌تری را در تداوم روند صعودی روزهای اخیر خود برداشت. به این ترتیب نماگر اصلی بورس با رشد ۲/ ۲درصد، پس از ۳۷ روز توانست کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را تصاحب کند. این شاخص با افزایش ۲۶ هزار واحدی در روز گذشته رشد هفتگی خود را به ۷/ ۵درصد رساند که بیشترین مقدار رشد هفتگی را در سال‌جاری نشان می‌دهد. در هفته تماما مثبت بازار سهام، شاخص هموزن نیز از رشد بی‌نصیب نماند و پس از ۱۱ هفته منفی متوالی رشد ۷/ ۱ درصدی را به ثبت رساند. رشد قیمت نفت، انتظارات مطلوب از انتشار گزارش تولید و فروش ماه خرداد شرکت‌ها و به تبع آن گزارش سود و زیان فصل بهار، در کنار اصلاح قیمتی مناسب اکثر نمادها را می‌توان از مهم‌ترین عوامل رشد بازار در این روزها دانست.

 

 

بازار سکه

افت کمرنگ سکه

در معاملات روز چهارشنبه بازار طلا، سکه تحت‌تاثیر کاهش نامحسوس دلار اندکی کاهشی شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی روز گذشته به قیمت 10 میلیون و 350 تومان رسید که کاهشی 60 هزار تومانی را نسبت به قیمت روز گذشته نشان می‌دهد. اما آنچه مانع از افت بیشتر سکه در بازار داخلی شد افزایش نسبی اونس طلا در بازار جهانی بود. سکه عمدتا از دو بازار دلار در معاملات داخلی و بهای اونس طلا در بازار جهانی تاثیر می‌پذیرد. اما به‌رغم ثبات نسبی دلار در روزهای گذشته سکه همچنان در بالای مرز حساس ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باقی مانده است، به باور معامله‌گران فنی اگر نرخ از این سطح پایین برود، می‌تواند به کانال ۹ میلیون وارد شود. اما سکه برای مسیربایی دقیق‌تر منتظر اخبار مذاکرات برجام و و روند طلای جهانی است.

 

 

بازار طلای جهانی

بازگشت فنی طلا

اونس طلا در معاملات بازار جهانی پس از رشد پرقدرت و عبور از مرز 1900 دلاری، مدتی است با روند شدید منفی و افت قیمتی زیاد مواجه شده است. اما این افت در روز چهارشنبه متوقف شد و اونس جهانی مسیر نزولی خود را تغییر داد و رشد قیمتی را تجربه کرد. به این ترتیب (در ساعت 20 روز گذشته) به 1787 دلار افزایش یافت. در حالی که روز قبل از آن بهای این فلز گرانبها در 1777 دلار بسته شد. از عمده دلایل روند نزولی طلا در روزهای گذشته، تاثیرات تغییر ارزش شاخص دلار بود که با افت و خیزهای خود بر روند اونس نیز تاثیر گذاشت. بر این اساس با افت شاخص دلار بار دیگر نگاه سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا معطوف شد؛ واکنشی به محدوده فنی این بازار که باعث حمایت قیمتی این فلز ارزشمند در روز گذشته شد.

 

 

بازار اوراق مسکن

کاهش قیمت تسه 9812

همراه با افزایش امیدواری‌ها برای کاهش رکود در خرید و فروش‌های بازار مسکن با توجه به برنامه‌های اقتصادی پیش روی دولت جدید، یکی از اوراق تسهیلات مسکن که با نماد «تسه 9812» مورد معامله قرار می‌گیرد کاهش قیمتی را از خود نشان داد، به طوری که هر برگه از این اوراق بانک مسکن روز چهارشنبه با 26/ 1 درصد افت قیمتی معادل 755 تومان به قیمت 59 هزار و 135 تومان کاهش یافت و جذابیت خود را برای متقاضیان دریافت وام خرید مسکن بیشتر کرد. روز گذشته این نماد با 80 معامله به ارزش بیش از 59میلیون تومان، داد و ستد خود را خاتمه داد. با این حال در چنین شرایط امیدبخشی برای بازارها و به‌خصوص بازار مسکن از نگاه فعالان این بازار، گفته می‌شود که می‌توان انتظار بهبود تقاضا را برای این اوراق در ماه‌های آینده داشت.

 

 

بازار نفت

تلاش نفت برای صعود

بهای نفت خام WTI در سه هفته گذشته همراه با شتاب‌گیری روند واکسیناسیون ویروس کرونا و فرا رسیدن فصل مسافرت‌های تابستانه و تقاضا برای مصرف این سوخت بهبود چشمگیری داشته و همین امر منجر به صعود قیمت‌ها برای نفت تا بالای 70دلار شد. همچنین با انتشار خبر مذاکرات کشورهای موسوم به اوپک‌پلاس به منظور افزایش تولیدات خود برای ماه آینده شاهد افت اندک و مقطعی قیمت‌ها بودیم. با این حال بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت روز چهار شنبه به 73 دلار و 40سنت رسید و باردیگر تمایلات صعودی خود را به سرمایه‌گذاران نمایان کرد. تحلیلگران بازار بر این باورند که روند قیمتی نفت می‌تواند در هفته‌های آینده سقف قیمتی سه ساله خود را که 76 دلار است تجربه کند.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند