بازار سهام

روند تعادلی بورس

بورس تهران هفته گذشته بار دیگر عملکرد مثبت هفتگی به ثبت رساند به طوری که با وجود به دام افتادن شاخص کل بورس در یک دامنه نوسان محدود و همچنین وجود شیب ملایم نزولی در روند قیمتی، این نماگر اصلی تالار شیشه‌ای توانست ۲۸/ ۰درصد بازدهی مثبت را در کارنامه هفتگی خود به ثبت برساند. به گفته برخی کارشناسان این بازار، بورس در تعیین ادامه نوع روند خود به کما رفته و با در نظر گرفتن شرایط غیر اقتصادی و اقتصادی بازارها، تا زمان اتمام انتخابات ریاست‌جمهوری و مشخص شدن بسیاری از موارد اقتصادی و تثبیت بازارها، بورس در همین شرایط تعادلی با تغییرات محدود باقی خواهد ماند. اما عده‌ای دیگر بر این باور هستند که با توجه به شرایط مطلوب بنیادی بسیاری از شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری بلندمدت بر این نمادها را مناسب و کم ریسک‌تر می‌دانند.

 

 

بازار سکه

آرامش در معاملات سکه

داد‌و‌ستدهای معامله‌گران در بازار طلا و سکه هفته گذشته با کاهش تقاضا روبه‌رو بود به طوری که مرز حساس 10 میلیون و 800 هزار تومانی این فلز گرانبهای داخلی به سمت پایین شکسته شد و ارزش هر سکه بهار آزادی در آخرین روز معاملاتی به 10میلیون و 600هزار تومان رسید. عملکرد این بازار در هفته گذشته 93/ 0 درصد منفی بوده که نسبت به هفته‌های اخیر کاهش یافته است. از دلایلی که بر افت سکه موثر بوده، کاهش قیمت اونس طلا در بازار جهانی که در پی افت ارزش شاخص دلار و آمارهای اقتصادی امیدبخش آمریکا بود، مانع رشد بیشتر بهای سکه در هفته گذشته شد. اما در این بین افزایش نرخ دلار داخلی عامل تحریک معامله‌گران برای خرید بود که با وجود ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار طلا، هیجانات سرمایه‌‌گذاران فروکش کرد و آرامش به روند معاملات بازگشت.

 

 

بازار طلای جهانی

تردید معامله‌گران اونس

قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر عقب‌نشینی دلار و بازده پایین‌تر اوراق قرضه به مرز ۱۹۰۰ دلار نزدیک شد اما نتوانست در این روند پایدار بماند و در دادو‌ستدهای روز جمعه (در ساعت 20:30 به وقت تهران) به قیمت 1880 دلار رسید. تورم در هفته‌های اخیر روند صعودی داشته و معامله‌گران  در انتظار آمار اقتصادی هستند. انتظار می‌رود این گزارش تاثیر مختلفی بر قیمت طلا داشته باشد. به گفته کارشناسان تسریع روند رشد تورم نگرانی‌هایی را نسبت به احتمال آغاز تعدیل سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا برمی‌انگیزد. احتمالا نشست سیاست پولی هفته آینده بانک مرکزی بدون رویداد خاصی برگزار شود و مانع رشد چشمگیر ارزش دلار باشد و طلا بتواند با روندی ملایم از سطح 1900 دلار عبور کند.

 

 

بازار اوراق مسکن

مرز حساس تسه 9812

در معاملات بازار فرابورس هفته گذشته، اوراق تسهیلات بانک مسکن پس از افت‌های پی‌در‌پی و درجازنی‌های مکرر قیمتی، توانست بار دیگر صعود پرقدرتی را به نمایش گذارد و به مرز 60 هزار تومان نزدیک شود. این اوراق که با نماد تسه 9812 مورد معامله قرار می‌گیرد در آخرین روز خود در قیمت پایانی 59 هزار و 531 تومان و به ارزش معاملاتی بیش از 42 میلیون تومان بسته شد. به گفته برخی فعالان با توجه به موضوع وجود رکود در این بازار‌ که بسیاری از سرمایه‌‌گذاران در انتظار رسیدن به ثبات قیمتی هستند، قیمت مسکن در صورت کاهش فشار ریسک‌ها در دوران پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، انتظار می‌رود فشارهایی که ارزش دارایی‌ها را بالا برده باشند برداشته شوند و مجدد تقاضا‌ برای دریافت تسهیلات و همچنین خرید مسکن رونق یابد.

 

 

بازار نفت

تداوم رشد نفت

رشد قیمت نفت در هفته‌های اخیر با برگزاری مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام و انتظار بازار برای بازگشت نفت ایران محدود شده بود اما طولانی شدن روند مذاکرات، نگرانی‌ها نسبت به بازگشت نفت ایران به بازار جهانی در آینده نزدیک را تا حدودی تخفیف داده است. به این ترتیب نفت در ادامه سیر صعودی خود به 70 دلار و 64 سنت در هر بشکه رسید. افزایش نرخ واکسیناسیون منجر به رفت و آمد بیشتر در آمریکا و اروپا شده است به طوری که تقاضای جهانی برای نفت ماه میلادی گذشته 5/ 1 میلیون بشکه در روز رشد کرد و به 5/ 96 میلیون بشکه در روز رسید. انتظار می‌رود روند بهبود تقاضا برای نفت همچنان ادامه پیدا کند و در اوت به ۹۹ میلیون بشکه در روز صعود کند که می‌تواند به افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار جهانی و آسیا منجر شود.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند